Doberman – oddany pies stróżujący

Dobermany swoje istnienie zawdzięczają Karlowi Dobermanowi, którego marzeniem było posiadanie odważnego i oddanego psa. Swoją popularność zdobyły natomiast dzięki amerykańskiemu serialowi „Magnum”. Na pierwszy rzut oka psy tej rasy wydają się być agresywne i groźne. W rzeczywistości są spokojne, cierpliwe i oddane. Psy rasy doberman świetnie sprawdzą się w roli psów stróżujących, a równocześnie będą oddane swoim właścicielom.

Doberman – jaki jest?

Psy tej rasy są inteligentne, pewne siebie i aktywne. Doberman potrafi być psem kochającym, łagodnym i opiekuńczym. Odpowiednie wyszkolenie i systematyczność pomogą w ujarzmieniu jego energicznej i agresywnej strony charakteru. Natomiast relacja psa z właścicielem powinna opierać się na poczuciu bezpieczeństwa i szacunku. Zwierzęta szybko się uczą, jednak czasem bywają uparte, dlatego w trakcie wychowywania psa właściciel musi cechować się stanowczością i systematycznością.

Czworonóg źle znosi samotność i często domaga się uwagi od swoich właścicieli. Cechą dobermana jest aktywność, dlatego lubi zabawy, które wymagają ruchu. Co więcej, rozładowanie dużych pokładów energii pozwoli na zmniejszenie niszczenia przedmiotów, do którego pies ma tendencję.

Dla kogo jest doberman?

Pies wymaga odpowiedniej tresury i systematyczności, dlatego będzie odpowiedni dla doświadczonych właścicieli. Właściciel psa powinien być zaangażowany, doświadczony i konsekwentny. Te cechy będą receptą na sukces w wychowaniu psa i stworzenie wyjątkowej więzi między czworonogiem a jego opiekunem. Doberman w swoim zachowaniu odzwierciedla cechy charakteru właściciela. Dlatego spokój i cierpliwość to atrybuty, którymi powinien się cechować człowiek.

Mimo negatywnej opinii psy rasy doberman potrafią być delikatne i troskliwe (w stosunku do swoich właścicieli). Umiejętnie szkolony czworonóg może okazać się najlepszym przyjacielem dziecka. Jest cierpliwy, dlatego podczas zabawy, gdy dziecko będzie mu nieświadomie dokuczać (np. ciągnąc za uszy), zachowa spokój. Suki dobermana cechują się dużą opiekuńczością i uczuciowością w stosunku do dzieci (zwłaszcza małych). Z uwagi na swoją aktywność i duże pokłady energii pies nie nadaje się dla starszych osób.

Doberman – jak pielęgnować psa?

Krótka sierść dobermana jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wystarczające będzie czesanie psa rękawicą z wypustkami i co jakiś czas przecieranie sierści wilgotną szmatką. Gdy nie jest to konieczne nie należy kąpać psa.

Doberman będzie odpowiednim czworonogiem dla osób, które lubią porządek. Psy sporadycznie tracą sierść, dlatego nie będzie konieczne częste sprzątanie po nich.

Krótka sierść ma jednak pewne wady. Chłodne dni i niskie temperatury źle wpływają na zdrowie psa i mogą wywoływać u niego przeziębienie. Dlatego zimą i późną jesienią czworonóg powinien być trzymany w domu.

Jaka karma dla dobermana?

Dieta psa musi być odpowiednio dobrana, tak aby pies nie przybierał na wadze. Czworonogowi należy podać karmy przeznaczone dla psów dużych ras, które będą dostarczać potrzebnych składników odżywczych i mineralnych.

Zalety:

  • Oddany pies stróżujący;
  • Aktywny i energiczny;
  • Inteligentny, szybko się uczy;
  • Opiekuńczy wobec właścicieli;

Wady:

  • Ma tendencję do niszczenia przedmiotów;
  • Źle prowadzony może być agresywny; 
  • Dominujący charakter;
  • Nie nadaje się na pierwszego psa – trudny do ułożenia przez niedoświadczonych właścicieli.