Dlaczego warto skorzystać z usług groomera?

Powszechne niegdyś stwierdzenie, że psy nie potrzebują kąpieli, strzyżenia i pielęgnacji sierści powoli odchodzi do lamusa. Coraz lepiej znamy potrzeby naszych psów i coraz lepiej o nie dbamy, a regularne kąpiele, czesanie i trymowanie sierści to nie fanaberia, ale obowiązek każdego odpowiedzialnego właściciela. Wraz ze wzrostem świadomości na temat pielęgnacji psów, wzrosło zapotrzebowanie na usługi groomerów.

Kim jest groomer?

Groomer to, w najprostszych słowach, psi fryzjer. Jednak jego kompetencje są o wiele szersze i nie ograniczają się do strzyżenia i układania psich fryzur. Usługi groomerskie obejmują wiele zabiegów pielęgnacyjnych, począwszy od kąpieli i mycia sierści, poprzez czesanie, trymowanie, strzyżenie,  po czyszczenie jamy ustnej, uszu i oczu. Groomerzy oferują całościową pielęgnację psów.

Po co iść do groomera?

Jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu do czyszczenia i strzyżenia psiej sierści, a także do zadbania o skórę zwierzęcia, warto wybrać się do groomera choćby na jedną wizytę. Wykształceni psi fryzjerzy mają wiedzę nie tylko na temat posługiwania się specjalistycznymi narzędziami  znają podstawy kynologii, czyli nauki o psach, wiedzą jak zachowywać się w stosunku do zwierzaków, jaką długość sierści zachować o poszczególnych ras, jak pielęgnować czworonogi. Dobry groomer poinstruuje nas jak zadbać o swojego pupila już po wizycie i jak na co dzień troszczyć się o jego dobrą kondycję.

Usługi groomerskie

Najpopularniejszą usługą świadczoną przez groomerów jest strzyżenie. Jest ono najczęściej poprzedzone kąpielą czworonoga, w której trakcie używa się specjalnych kosmetyków, które nie zagrażają zdrowiu psa, a jednocześnie pielęgnują jego sierść. Następnie przechodzi się do dokładnego rozczesania sierści jest to punkt szczególnie ważny w przypadku psów ras długowłosych. Trymowanie dotyczy zwłaszcza czworonogów szorstkowłosych i pomaga pozbyć się podszerstka oraz wypadającej sierści.

Dopiero po takim przygotowaniu można przejść do strzyżenia. Należy pamiętać, że nie można psa ogolić na łyso. Minimalna długość sierści to ok. 1,5 cm. Dokładne standardy co do strzyżenia psów różnych ras zostały ustalone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a każdy groomer zapoznaje się z nimi już podczas kursu przygotowującego do wykonywania zawodu.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Wśród nich są m.in. czyszczenie uszu, mycie zębów, obcinanie pazurów czy usuwanie insektów. Nie każdy właściciel wie jak poprawnie wykonać powyższe czynności, dlatego skorzystanie z usług groomera i powierzenie zdrowia swojego psa profesjonaliście jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil nie będzie cierpiał z powodu kamienia nazębnego, infekcji ucha czy zbyt długich pazurów. Można także podczas wizyty zapytać o radę, jak samodzielnie wykonać te czynności.

Wyjątkowe usługi dla wyjątkowych czworonogów

Z usług groomerów korzystają również właściciele psów rasowych i wystawowych, którzy oczekują od fryzjera nieco więcej. Dlatego w miarę rozwoju usług groomerskich w Polsce coraz więcej salonów decyduje się na dodanie do swojej oferty stylizacji psich fryzur, farbowania sierści, malowania pazurów trwałymi lakierami, perfumowania sierści, kąpieli leczniczych i antyalergicznych czy zabiegów relaksacyjnych.

Jak przygotować się do wizyty u groomera?

Wybierając się do groomera, weź ze sobą książeczkę zdrowia psa oraz aktualne szczepienia. Jeśli Twój pies jest agresywny, powinien mieć założony kaganiec. To najważniejsze informacje, o jakich powinieneś pamiętać. Wizyta u groomera w zależności od wybranych zabiegów może potrwać od 1-2 do kilku godzin. Wszystkie czynności wykonywane są spokojnie i bezpiecznie dla psa. Nie denerwuj się przed wizytą Twoje negatywne emocje wpłyną na czworonoga, który też zacznie być niespokojny.

Terier tybetański

Jak zostać groomerem?

Jeśli uważasz, że pielęgnacja czworonogów to idealny zawód dla Ciebie możesz zostać groomerem. Aby rozpocząć wykonywanie tego zawodu należy ukończyć kurs, który trwa od tygodnia do miesiąca. Uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą na temat psów, wytycznymi Międzynarodowej Federacji Kynologicznej oraz uczą się jak prawidłowo dbać o sierść i skórę psów. Praca w zawodzie groomera najczęściej wiąże się z otwarciem własnego salonu.

Domowe SPA dla pupili

Groomerzy dbają o właściwą higienę psów, ich sierści i skóry. Te czynności są istotne ze względu na zdrowie psa aż w brudnej i skołtunionej sierści częściej zalęgają się pasożyty, prościej również o choroby. Nie mniej ważne są względy estetyczne. Wizyta u groomera nie jest konieczna, aby właściwie pielęgnować swojego pupila. Jeżeli wyposażysz się w odpowiednie środki czystości: odżywki, szampony , grzebienie itd. możesz zafundować pupilowi domowe SPA. Jeżeli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności wybierz się do groomera i poproś o wskazówki.