Dlaczego warto mieć rybki w akwarium?

Akwarystyka to hobby tysięcy ludzi na świecie. Nic dziwnego obserwowanie podwodnego świata może wciągnąć na długie godziny, a dodatkowo przynosi ukojenie i spokój po stresującym dniu. Czy warto zorganizować domowe akwarium? dlaczego rybki w akwarium tak dobrze wpływają na człowieka?

Atrakcyjny podwodny świat

Wielu akwarystów z pewnością może stwierdzić, że rybki mają w sobie coś magicznego. Opieka nad nimi, obserwowanie ich życia, dekorowanie akwarium, a nawet wypełnianie codziennych obowiązków względem rybek staje się wartościowym elementem dnia i wnosi w życie wiele dobrego. Hobbystyczna akwarystyka potrafi wciągnąć na długie miesiące, a nawet lata! Dlaczego warto założyć domowe akwarium? Z co najmniej kilku powodów.

Uspokajające działanie ryb udowodnione naukowo!

Badania naukowe prowadzone w tym obszarze wykazały, że hodowla rybek w akwarium bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz psychikę człowieka. Obserwowanie życia ryb wycisza, uspokaja. Dodatkowo przynosi korzyści podobne do medytacji czy stosowania technik mindfulness. Dzięki obecności rybek w mieszkaniu życie zwalnia, człowiek potrafi skupić się na trwającym momencie i pobudzić swoją kreatywność.

Rybki wspomagające leczenie

Ogromną zaletą dla osób cierpiących na schorzenia sercowe czy zbyt wysokie ciśnienie jest fakt, że rybki wspomagają leczenie. Wyciszenie i spokój, jakie przychodzą wraz z opieką nad rybkami, wpływają na obniżenie ciśnienia, lepsze radzenie sobie z napięciem emocjonalnym i bardziej pozytywne podejście do życia. Akwarium będzie miało też dobry wpływ na osoby przechodzące terapie oraz leczące się na depresję. Dodatkowo, obecność akwarium w mieszkaniu nawilża powietrze, co, zwłaszcza zimą, ułatwia oddychanie.

Prosta opieka i niskie ryzyko niepowodzenia

Powyższe zalety powinny przekonać wielu niezdecydowanych. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy rybki w akwarium to dobry pomysł i czy na pewno podołasz temu zadaniu, odpowiedź brzmi – tak. Opieka nad rybkami wymaga przygotowania, ale jest o wiele mniej skomplikowana niż np. dbanie o codzienne posiłki i spacery z psem. Ponadto rybki nie niosą ze sobą wielu możliwych szkód: nie musisz martwić się o odrapane meble, porozrzucane zabawki lub inne niespodzianki w mieszkaniu.

Rybki akwariowe

Idealne dla zapracowanych

Nawet jeżeli całe dnie spędzasz poza domem, rybki nadal mogą być Twoimi domowymi pupilami. Karmienie ich oraz wymiana wody nie zajmą dużo czasu. Właściwe przygotowanie całego akwarium pozwoli Ci nawet na kilkudniowe wyjazdy, które nie odbiją się źle na kondycji rybek. Hodowla rybek będzie miała zbawienny wpływ na wszystkich zapracowanych. Bez dużego wkładu finansowego oraz czasowego, zyskujemy nowych domowych pupili, których życie wpływa na nas bardzo pozytywnie.

Edukacja i rozwój

Założenie akwarium w domu, w którym mieszkają dzieci, także będzie miało wartościowe skutki. Oprócz zalet opisanych powyżej, rybki niosą ze sobą również edukację i rozwój. Psycholodzy twierdzą, że opieka nad rybkami uczy dzieci odpowiedzialności, pomaga skupić się na nauce, rozwija zainteresowania, a także wpływa na rozwój emocjonalny. Dodatkowo, dzieci uczą się obserwacji przyrody i wrażliwości na inne istoty żyjące na tym świecie.

Dekoracja i szczęście

I to, co nie mniej ważne  akwarium stanowi wyjątkową dekorację domu, mieszkania, a nawet firmy. Pięknie urządzone akwarium może zostać atrakcyjnym centrum naszego miejsca zamieszkania: przyciągnie domowników, zachwyci gości i kontrahentów. Zakładając firmowe akwarium możemy dać dobry przykład pracownikom, ale także stać się bardziej wiarygodnym partnerem w biznesie. Na Dalekim Wschodzie wierzy się, że ryby przynoszą szczęście, dostatek i pomyślność ich właścicielom.

Może zatem warto spróbować odszukać własne szczęście i założyć akwarium? Nasza inwestycja będzie naprawdę niewielka w stosunku do korzyści, jakie mogą zaproponować nam rybki!