Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść?

Koty żyją własnym życiem, a ich wybredna i nieprzewidywalna natura jest tym, za co je kochamy. Kiedy kot nie chce jeść warto zastanowić się nad ewentualnymi powodami do grymaszenia (choćby takimi jak brudna miseczka), ale i nad potencjalnymi chorobami, które mogą towarzyszyć brakowi apetytu.

Koty są mistrzami w ukrywaniu swoich problemów zdrowotnych. Z natury zrobią wiele, żeby nie pokazać postronnemu obserwatorowi na co są chore. Dlatego też zdarza się, że kot trafia do weterynarza z zaawansowaną chorobą, trwającą od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przeciwieństwie do psów zidentyfikowanie pierwszych symptomów poważnych chorób u kotów jest wyzwaniem dla ich właścicieli.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u kota?
  • Co możesz zrobić kiedy kot nie chce jeść?
  • Kiedy możesz podejrzewać choroby związane z brakiem apetytu u kota?

Kot nie chce jeść? Dowiedz się dlaczego

Kot nie chce jeść?

Żeby w pierwszej kolejności wykluczyć poważne choroby związane z brakiem apetytu u kota, należy zadać sobie kilka pytań:

1. Czy istnieje możliwość, że kot spożywa jedzenie gdzieś indziej? Być może ma możliwość dostać się do torebki z karmą lub spędza czas na dworze, gdzie może być dokarmiany lub polować na myszy?

2. Czy temperatura może być za wysoka? Jeśli na dworze jest za gorąco, może się zdarzyć, że kot nie będzie miał takiego apetytu jak zazwyczaj.

3. Czy zmiany w żywieniu mogą być spowodowane stresem? Koty potrafią czuć się niekomfortowo z gośćmi lub nowymi zwierzętami w domu. Powodem do stresu może być również pojawienie się nowego kota w okolicy.

4. Czy miska jest czysta, w jej pobliżu nie panuje brzydki zapach, a kot ma zapewniony spokój? Właściciele kotów wiedzą, że są to zwierzęta wyjątkowo kapryśne, ale niektóre domowe czynności wykonujemy bezwiednie. Może się zdarzyć, że w okolicy kociej miski postawimy śmieci lub kuwetę i będzie to wystarczający powód braku zainteresowania jedzeniem ze strony naszego pupila.

5. Czy karma została zmieniona, ma inny zapach, konsystencję lub może być nieświeża? A może stara karma już się kotu znudziła? Problemy z żywieniem często można rozwiązać nasypując świeżej, smacznej karmy do umytej miseczki.

Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady

Przyczyny braku apetytu

Przyczyny braku apetytu

Potencjalne przyczyny braku apetytu u kota to praktycznie wór bez dna. Kiedy kot nie chce jeść może to oznaczać zarówno zarobaczenie czy zaleganie włosów w układzie pokarmowym, jak i niewydolność nerek, cukrzycę, a nawet nowotwór. Dlatego też nigdy nie należy czekać, aż kot sam zacznie jeść. Dwa lub trzy dni głodówki to stanowczo za długo – według zaleceń weterynarzy z niejedzącym kotem nie wolno zwlekać dłużej niż dobę. Wątroba kota pracuje nieco inaczej niż u innych zwierząt i z tego powodu kilkudniowe niejedzenie może łatwo doprowadzić do jej stłuszczenia.

Na szczęście wśród najczęstszych przyczyn braku apetytu u kota zalicza się nieodpowiednią karmę, niewłaściwe warunki karmienia i „podjadanie” na podwórku. Te problemy łatwo zidentyfikować i rozwiązać. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z problemami w jamie ustnej, np. uszkodzeniem szkliwa, chorobami przyzębia czy zwichnięciem w stawie żuchwowym.

Należy mieć na uwadze, że przyczyną braku apetytu u kota mogą być także choroby ogólnoustrojowe, które będą wymagały pełnej diagnostyki. Morfologia, badania biochemiczne i obrazowe mogą okazać się niezbędne w przypadku poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku kilkudniowej głodówki kot może mieć założony wenflon i dożylnie otrzymywać odpowiednie kroplówki . W przypadku przedłużającej się głodówki pacjent najprawdopodobniej będzie wymagał sondy przełykowo-żołądkowej i karmienia pozajelitowego.

Przeczytaj więcej: Ile powinien jeść kot?

Choroby związane z brakiem apetytu

Choroby związane z brakiem apetytu

Kiedy kot nie chce jeść, częstą przyczyną są problemy w jamie ustnej. Koty niestety mają skłonność do chorób dziąseł i przyzębia. Problemem może być także nadżerka na języku. W takiej sytuacji możesz zauważyć, że kot podchodzi do swojej miski i próbuje jeść, ale nagle od niej odskakuje lub odchodzi. Z kociego pyska może się także wydobywać brzydki zapach lub może preferować inny rodzaj karmy niż zazwyczaj (na przykład mokrą zamiast ulubionej suchej).

Inne choroby związane z brakiem apetytu u kota mogą dotyczyć układu pokarmowego. Kot może cierpieć na pasożyty, ale i może okazać się, że się zatruł – trującą rośliną lub środkami biobójczymi. Zatrucie zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi objawami, takimi jak apatia, wymioty lub biegunka. Jako że koci organizm może się łatwo odwodnić, podejrzenie zatrucia wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

Do innych potencjalnych chorób związanych z brakiem łaknienia można zaliczyć także koci katar – upośledzony narząd węchu zniechęca kota do jedzenia. Brak apetytu u kota może pojawić się również po zastosowaniu środków uspokajających i przeciwbólowych po operacji lub zabiegu. W takiej sytuacji można spodziewać się, że łaknienie powróci maksymalnie w przeciągu doby. W najgorszych przypadkach można podejrzewać także choroby nerek i wątroby, choroby metaboliczne, cukrzycę i nowotwory.

Co robić, gdy kot nie chce jeść

Co robić, gdy kot nie chce jeść

Co robić, gdy kot nie chce jeść? W pierwszej kolejności sprawdzić czy kot ma możliwość żywić się u innego źródła i czy zmiany w jego zachowaniu mogą być powodowane zbyt wysoką temperaturą lub stresem. Jeśli udało Ci się wykluczyć powyższe wątpliwości, upewnij się że kocia miska jest czysta, stoi w czystym i spokojnym miejscu i jest wypełniona karmą, która kotu smakuje i ma odpowiednią konsystencję.

Jeśli kot nie je dobę należy traktować to jako poważny powód do niepokoju i niezwłocznie zwrócić się do weterynarza. Przypominamy, że ze względu na specyfikę funkcjonowania kociej wątroby do jej stłuszczenia wątroby może dojść w przeciągu dni. 2-3 dni, po których właściciele kotów zgłaszają się do lecznicy to często znacznie za długo. Szczególnie wziąwszy pod uwagę, że koty często przez długi czas ukrywają swoją chorobę, więc widoczne gołym okiem objawy mogą świadczyć o zaawansowanym problemie.

Jako właściciel kota możesz zrobić wiele, żeby upewnić się, że Twój podopieczny będzie miał wszystko, co potrzebne, by systematycznie jeść i zdrowo funkcjonować. Dbając o higienę zębów swojego pupila zminimalizujesz ryzyko chorób jamy ustnej, a oferując mu trawę, pastę lub smakołyki odkłaczające zlikwidujesz problem z zaleganiem w przewodzie pokarmowym pilobezoarów (kul z sierści).

Najlepsze co możesz zrobić dla swojego kota to obserwować jego zachowanie na co dzień. Szczególnie jeśli kot jest wychodzący. Obserwacja kału i kontrola tego co i w jakich ilościach kot spożywa może pomóc szybko zdiagnozować problem i zapobiec rozwojowi poważnej choroby. Warto być wyczulony na takie sygnały jak nie mycie się, zaburzenia oddawania moczu, apatia, świąd czy wzdęta jama brzuszna.

Sprawdź karmy i przysmaki odkłaczające w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm odkłaczających dla kota

Udostępnij