Dieta psów sportowych i pracujących – ważne zasady

Dieta psów sportowych i pracujących – ważne zasady

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio zbilansowana, a zarazem dopasowana dieta, stanowi absolutną podstawę prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania psów. Czworonogi uprawiające rozmaite sporty, a także zwierzęta pracujące, będą jednak wykazywały inne potrzeby niż psiaki, które prowadzą nieco bardziej spokojny tryb życia. Jak powinna wyglądać dieta psów sportowych?

Sposób żywienia psów odgrywa niezwykle istotną rolę, gdyż dieta wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny czworonoga, ale również wydolność jego organizmu, możliwości, a nawet osiągnięcia. Co więcej, poszczególne składniki są również w stanie zmniejszać ryzyko występowania kontuzji i urazów, jednocześnie zapewniając pupilom odpowiednią ochronę.

Jak więc powinna wyglądać dieta psów sportowych i pracujących? Czego nie może w niej zabraknąć? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części tego artykułu.

Zobacz również: Alergia pokarmowa u psa – jak odpowiednio żywić psa alergika?

Psy sportowe i pracujące – czyli jakie?

Psy sportowe i pracujące – czyli jakie?

Zasadniczo rzecz biorąc, wszystkie psy sportowe wykonują pewnego rodzaju pracę. Powszechnie przyjęło się jednak dokonywać rozróżnienia na czworonogi, które zawodowo uprawiają rozmaite sporty oraz te, które wykorzystywane są między innymi w różnego rodzaju służbach, czy też dogoterapii.

Psy sportowe nie muszą być zwierzętami startującymi w rozmaitych zawodach i konkursach sprawnościowych. Mianem tym można bowiem określić również czworonogi, które regularnie uprawiają konkretne aktywności w stopniu rekreacyjnym, wraz ze swoimi opiekunami. W kontekście psich sportów najczęściej mówi się o takich dyscyplinach, jak chociażby agility, dogfrisbee, psie zaprzęgi, czy też canicross lub flyball.

Jeśli natomiast chodzi o psy pracujące, będą to przede wszystkim czworonogi pasterskie, myśliwskie, ratownicze, policyjne oraz strażackie. Kategoria ta obejmuje również psy towarzyszące osobom z niepełnosprawnościami lub konkretnymi schorzeniami, a także osobniki wykorzystywane w dogoterapii.

Tym, co łączy psy sportowe i pracujące, jest poziom aktywności fizycznej i podejmowanego wysiłku. U czworonogów pracujących wysiłek ten przyjmuje często o wiele bardziej długotrwałą formę, choć mniej intensywną. Rasy sportowe natomiast przeważnie wykazują znacznie intensywniejszą aktywność, która jednak nie trwa przez całą dobę.

Pies sportowiec: jak dbać o jego kondycję i zdrowie?

Pies sportowiec: jak dbać o jego kondycję i zdrowie?

Osiągane przez psiego sportowca wyniki nie są wyłącznie zasługą jego predyspozycji lub umiejętności. Istotną rolę odgrywają bowiem także inne czynniki, w tym chociażby zdrowie i kondycja. Opieka nad aktywnym czworonogiem będzie więc obejmowała takie aspekty, jak:

  1. Dopasowana dieta – odpowiednio zbilansowane posiłki to gwarancja prawidłowych pokładów energii, a także doskonały sposób na regenerację psiego organizmu. Sposób żywienia czworonoga musi jednak zostać dopasowany do jego indywidualnych potrzeb i wymagań, a także rodzaju uprawianego sportu, wieku i rasy zwierzęcia oraz jego stanu zdrowia.
  2. Regularne treningi – kwestia ta jest istotna zarówno w przypadku profesjonalnych sportów, jak i rekreacyjnych aktywności. Regularność treningów wpływa bowiem na kondycję zwierzęcia, a także jego wytrzymałość i sprawność. Stopień oraz intensywność podejmowanych aktywności powinny jednak zostać dostosowane do indywidualnych możliwości każdego psa.
  3. Odpowiednia ilość snu – odpoczynek to jeden z najważniejszych elementów prawidłowej regeneracji organizmu. Zagwarantowanie psiakowi możliwości nieprzerwanego i spokojnego snu jest więc niezwykle istotne.
  4. Dbanie o higienępielęgnacja czworonoga powinna obejmować zarówno regularne wyczesywanie jego sierści, jak i jej mycie. Ponadto opiekunowie powinni również czyścić zęby i uszy psa, a także monitorować stan oraz wygląd jego skóry, sierści i oczu.
  5. Regularne wizyty u weterynarza – bieżące monitorowanie stanu zdrowia pupila to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad nim. Przy okazji wizyt kontrolnych należy więc wykonywać okresowe badania, a także zgłaszać wszelkie obawy, czy też zaobserwowane symptomy.

Dobre praktyki dla lepszych wyników

Dobre praktyki dla lepszych wyników

Pomijając takie aspekty, jak dopasowana dieta, regularny trening, odpoczynek, a także bieżące monitorowanie stanu zdrowia czworonoga, każdy opiekun psiego sportowca lub pracującego pupila, powinien zadbać również o inne kwestie związane z jego dobrostanem.

Pomimo, że konkurencje sportowe z udziałem psów opierają się głównie na rywalizacji, nie należy zapominać o tym, że aktywność powinna przede wszystkim sprawiać zwierzęciu radość. Całkowicie niewskazanym jest więc nadmierne forsowanie psa, karanie go, czy też stosowanie przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. Nieszczęśliwe czworonogi nie będą bowiem czerpały żadnych pozytywnych przeżyć ze swoich osiągnięć. Kluczowym okazuje się więc zrozumienie, że miejsce na podium nigdy nie będzie ważniejsze niż dobrostan zwierzęcia, szczególnie w momencie, gdy jest ono okupione jego zdrowiem oraz szczęściem. Wspólne aktywności powinny więc stanowić przede wszystkim zabawę, a odpowiednie podejście sprawi, że trening stanie się przyjemnością.

Podobnie wygląda to w przypadku psów pracujących, które – pomimo swoich obowiązków – również zasługują na troskę, zrozumienie, czy też odrobinę relaksu i zabawy. Oprócz zapewnienia zwierzęciu dobrostanu fizycznego należy więc zadbać również o jego komfort psychiczny.

Czego potrzebuje pies sportowiec w diecie? Podstawowe składniki i ich znaczenie.

Czego potrzebuje pies sportowiec w diecie? Podstawowe składniki i ich znaczenie.

Dieta psiego sportowca to niezwykle istotna kwestia, dlatego też każdy opiekun czworonoga, który podejmuje się zwiększonej aktywności fizycznej, powinien zadbać o jego odpowiednie żywienie.

W diecie pupila nie może zabraknąć takich składników, jak:

  • Wysokiej jakości białko – jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni, a także ich odpowiedniej regeneracji. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż białko powinno stanowić od 28 do 33% diety psiego sportowca.
  • Węglowodany – dieta psów uprawiających sporty wymaga zwiększenia indeksu energetycznego, za co odpowiadają głównie węglowodany. Zakłada się, że powinny one stanowić nawet około 50% diety.
  • Tłuszcze – pomimo tego, że stanowią one ważne źródło energii, tłuszcze nie powinny stanowić więcej niż około 20% diety psiego sportowca. Warto jednocześnie stawiać na tłuszcze nienasycone, wśród których wyróżnia się chociażby oleje rybne i roślinne. Są one bowiem o wiele bardziej korzystne dla zdrowia czworonoga niż tłuszcze nasycone.
  • Witaminy i minerały – to składniki, których zadaniem jest wspieranie całego organizmu czworonoga. W diecie aktywnych psów nie może więc zabraknąć witamin A, D, E, K, C, a także witamin z grupy B. Ponadto istotne są również takie minerały, jak mangan, wapń, fosfor, żelazo, magnez i cynk.
  • Woda – nawodnienie organizmu jest równie ważne, jak jego odpowiednie wyżywienie. Psi sportowiec powinien więc mieć zapewniony stały i nieograniczony dostęp do czystej wody pitnej.

Najlepsze rodzaje karmy dla psów sportowych

Najlepsze rodzaje karmy dla psów sportowych

Wybór odpowiedniej karmy dla psów uprawiających rozmaite sporty jest ściśle związany z jego indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami. Należy przy tym również uwzględnić stan zdrowia czworonoga, jego wiek i rasę, a także rodzaj podejmowanej aktywności.

Podejmując decyzję o zakupie danego wariantu karmy zdecydowanie warto zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki. W obrębie tego typu produktów wyróżnia się bowiem takie warianty, jak chociażby karmy wysokobiałkowe, wysokowęglowodanowe, bogate w tłuszcze nienasycone, naturalne, a także specjalistyczne (weterynaryjne). Błędnie dopasowana dieta może natomiast okazać się szkodliwa dla czworonoga, tym samym niosąc za sobą niepożądane konsekwencje zarówno w aspekcie zdrowia, jak i samopoczucia psiaka.

Jak dobierać porcje dla psa sportowca w zależności od dyscypliny, intensywności treningów i wieku psa?

Jak dobierać porcje dla psa sportowca w zależności od dyscypliny, intensywności treningów i wieku psa?

Dobór porcji karmy dla aktywnego psa jest uzależniony od wielu czynników. W celu odpowiedniego dopasowania porcji warto więc skonsultować się z wybranym specjalistą, który doradzi w kwestii wymagań żywieniowych pupila.

Doświadczeni opiekunowie bardzo często są w stanie samodzielnie dopasować porcje karmy dla swojego czworonoga, uwzględniając przy tym jego zapotrzebowanie kaloryczne, intensywność wysiłku oraz ilość spalanych w jego trakcie kalorii, wiek, wagę i rasę zwierzęcia, a także uprawiany sport. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a przepis na idealne dobranie porcji pokarmów zdaje się nie istnieć. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się zasięgnięcie porady u weterynarza lub dietetyka.

Czy psu sportowcowi można podawać przysmaki i smakołyki? Jak wpływają na jego dietę i kondycję?

Czy psu sportowcowi można podawać przysmaki i smakołyki? Jak wpływają na jego dietę i kondycję?

Każdy pies zasługuje na odrobinę rozpieszczania – dotyczy to również psich sportowców oraz czworonogów pracujących. Obiektywnie nie istnieją więc żadne powody, przez które ukochany pupil nie powinien otrzymywać przysmaków. Kluczową rolę odgrywa jednak ich jakość, a także ilość. W serwowaniu smakołyków należy więc zachować odpowiedni umiar, gdyż stanowią one jedynie dodatek, czy też formę nagrody. Niektóre przysmaki przyjmują także postać suplementów, co łączy przyjemne z pożytecznym.

W przypadku psich sportowców zdecydowanie warto unikać przysmaków bogatych w tłuszcze i cukry, gdyż mogą one wywierać niekorzystny wpływ na stan zdrowia i kondycję zwierzęcia. Najlepszym wyborem są więc jakościowe, zdrowe i naturalne smakołyki, w tym chociażby poszczególne owoce i warzywa.

Co więcej, istnieją również przysmaki dedykowane aktywnym i pracującym psom. Cechują się ona wówczas odpowiednio zbilansowanym i sprawdzonym składem. Ich zadaniem jest wspieranie psich organizmów, a także wspomaganie ich kondycji fizycznej oraz regeneracji mięśni.

Suplementy European Pet Pharmacy dla psów sportowych

Marka European Pet Pharmacy to producent wysokiej jakości suplementów dla psów, który zasługuje na szczególną uwagę właścicieli psów sportowych. Receptury preparatów opracowywane są pod okiem weterynarzy w oparciu o doświadczenie założycieli marki, którymi są właśnie właściciele psów sportowych. Wszystkie produkowane przez markę suplementy przechodzą rygorystyczne testy kliniczne. Naturalne, precyzyjne receptury zapewniają doskonałą suplementację w zależności od szczególnych potrzeb psa.

Preparat Sport to wysokiej jakości preparat przeznaczony dla psów uprawiających sport, pracujących oraz prowadzących bardzo aktywny tryb życia i mających dużo ruchu. Suplement zawiera cenne aminokwasy dodające energii, a także wspomaga regenerację organizmu po wysiłki. Ponadto ma działanie kojące i przeciwbólowe na mięśnie, co jest szczególnie istotne w przypadku psów mających dużo wysiłku fizycznego. Preparat znajduje również zastosowanie przy zwyrodnieniach stawów. Stawy psów sportowych i pracujących są szczególnie narażone na urazy i przeciążenie, dlatego też preparat zawiera kompleks składników chroniacych je i działających regenerująco na stawy.

Dla psów sportowych polecamy również preparat Blutpulver. Jest to wysokiej jakości suplement diety przygotowany z mączki z krwi bydlęcej. Doskonale wspomaga on regenerację organizmu zarówno u psów sportowych, jak i psów w rekonwalescencji po przebytej chorobie lub zabiegu oraz suk dochodzących do siebie po urodzeniu szczeniąt. Preparat zwiększa wytrzymałość i dba o odporność organizmu, a także dodaje siły poprzez dostarczanie hemoglobiny i szeregu minerałów takich, jak wapń, fosfor, sód, potas, magnez, miedź, mangan i cynk.

Przeciw odwodnieniu

Dla psów aktywnych szczególnie istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego też producent przygotował preparat Rehydration zawierający elektrolity. Suplement wspomaga organizm w uzupełnieniu zapasów minerałów, a także rekompensuje brak wody, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu, które jest szczególnie groźne dla psów, a które stanowi czynnik ryzyka u psów wysoce aktywnych. Preparat zawiera cytrynian sodowy, który skutecznie przeciwdziała nadmiernej utracie wody z organizmu. Dzieki jego stosowaniu masz pewność, że Twój pies nie będzie narażony na odwodnienie nawet po bardzo intensywnym wysiłku.

Na utrzymanie masy mięśniowej

Dla psów sportowych ważne jest również utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej, dlatego też w ofercie dostępny jest również preparat proteinowy Pro X. Jest to wysokiej jakości suplement białkowy w postaci proszku, który dostarcza psu dodatkową dawkę białka, na które psy sportowe mają duże zapotrzebowanie. Dzięki monobiałkowej recepturze jest idealny dla psich alergików wymagajacych jednego źródła białka oraz dla psów wrażliwych. Preparat powstaje z wysokiej jakości białka owadów, które jest znane z wysokiej wartości odżywczej, a także hipoalergiczne. Preparat doskonale wspomaga wzrost i utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej, co dodatkowo odciąża stawy aktywnego psa.

Podstawowe zasady suplementacji dla psów sportowych

Podstawowe zasady suplementacji dla psów sportowych

Suplementacja poszczególnych składników odżywczych stanowi często niezbędny element prawidłowej opieki nad psem sportowym. Suplementy nie powinny być jednak wdrażane na własną rękę, gdyż zarówno niedobory, jak i nadmiary poszczególnych komponentów, wywierają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonogów. Przed podjęciem decyzji o suplementacji należy więc skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, a następnie stosować się do wszelkich zaleceń specjalistów.

W przypadku psich sportowców wyróżnia się kilka najważniejszych składników, które nieraz suplementowane są na porządku dziennym. Są to przede wszystkim substancje wspierające stawy, a także wspomagające regenerację i zapobiegające tworzeniu się stanów zapalnych w organizmie zwierzęcia. Wśród nich znajdują się takie składniki odżywcze, jak chociażby glukozamina i chondroityna, kwasy tłuszczowe omega-3, poszczególne witaminy i minerały, a także elektrolity.

Pamiętajmy jednak, że o konieczności suplementacji danych substancji powinien zadecydować specjalista. Jeśli weterynarz lub dietetyk stwierdzą konieczność wdrożenia danych suplementów, opiekunowie psów muszą przestrzegać wszelkich zasad dotyczących częstotliwości ich podawania i dawkowania.

Zobacz: Proste tricki i sztuczki dla psa – jak nauczyć psa sztuczek?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór suplementów dla psów European Pet Pharmacy

Udostępnij