Dieta kota – jak wybrać karmę odpowiednią na każdy etap życia kota?

Dieta kota – jak wybrać karmę odpowiednią na każdy etap życia kota?

Mając do wyboru tak wiele receptur karm dla kotów, czasem trudno określić, która dieta będzie najlepsza dla potrzeb żywieniowych właśnie Twojego kota. Dlatego w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zadbaj o właściwą profilaktykę kociego przyjaciela. Postaw na rozszerzone badania krwi, badanie moczu i inne zarekomendowane przez lekarza badania diagnostyczne. Wyniki i ich interpretacja pozwolą określić, w jakiej formie jest obecnie Twój pupil i umożliwią wykrycie potencjalnych zmian na wczesnym etapie. Wszystkie badania są w porządku? Świetnie! Masz zatem dużo łatwiejsze zadanie.

Istnieje wiele filozofii żywieniowych kotów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wciąż świat nauki uczy się żywieniu zwierząt towarzyszących, a każde z czworonożnych towarzyszy człowieka wykazuje indywidualne różnice w swoich potrzebach i preferencjach.

Analizuj skład

Zawsze szukaj karmy o wysokiej zawartości białka zwierzęcego. Pamiętaj, że Twój kot jest bezwzględnym mięsożercom, a tauryna (niezbędny aminokwas dla kotów) naturalnie występuje tylko w białkach zwierzęcych! Dlatego dokładnie wczytaj się w skład i sprawdź surowce użyte do przygotowania karmy. Szukaj więc mięsa i innych tkanek zwierzęcych, jak podroby czy chrząstki. Nie zapominaj o weryfikacji panelu ze składem analitycznym! To właśnie tam znajdziesz zawartość białka. Jeśli chcesz porównywać procent białka z białkiem zawartym w innych produktach, musisz przeliczyć wartości na suchą masę, uwzględniając wilgotność porównywanych formuł jedzenia.

Tabela z wartościami analitycznymi jest równie istotna, jak skład surowców użytych do stworzenia jedzenia dla Twojego kota. Dlaczego? Podane wartości składników analitycznych dają Ci pewność, że karma jest kompletna i zbilansowana. Oznacza to, że została opracowana tak, aby zaspokoić wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje Twój kot, a wybrana formuła może być podawana jako jedyne źródło pożywienia.

Dobrym pomysłem jest również rozmowa z zaufanym lekarzem weterynarii i/lub zoodietetykiem. Dzięki temu zapewnisz swojemu pupilowi najlepszą możliwą opiekę w oparciu o zdanie ekspertów.

Przeczytaj więcej: Węglowodany w diecie kota – czy są niezbędne?

Wybieraj receptury uwzględniające etap życia Twojego kota

Swojego pupila powinieneś żywić zgodnie z jego aktualnym etapem rozwoju. Może być to dieta przeznaczona dla kociąt, kotów dorosłych i starszych/geriatrycznych. Na tych etapach życia koty mają różne wymagania żywieniowe.

Na przykład starzejący się kot potrzebuje źródeł białka zwierzęcego, które są łatwiej przyswajalne, ponieważ z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do trawienia pokarmu i jego wykorzystania. Bardzo ważne jest również wspieranie zdrowego starzenia się poprzez utrzymanie beztłuszczowej masy ciała zwierzęcia. Najlepszym sposobem na to jest podawanie wysokostrawnego białka, które wspomaga korzyści zdrowotne.

Sprawdź: Jak karmić małego kociaka?

Receptury karmy z wysokiej jakości białkiem

Dieta dla kociąt

Dobrym wyborem dla kociąt jest karma ORIJEN Kitten, która została opracowana specjalnie, aby wspierać rozwój kociąt. Formuła zawiera aż 90%* najwyższej jakości składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak kurczak, indyk i łosoś. Pomaga również wspierać rozwój mięśni i stabilnego kośćca Twojego kociaka. Kociaka możesz żywić ORIJEN Kitten do momentu osiągnięcia przez niego około 90% wagi dorosłego kota. W przypadku popularnych „dachowców” są to zwykle okolice 10-12 miesiąca życia, zaś kotów dużych ras (m.in. maine coon, norweski leśnych) nieco więcej.

Dieta kota dorosłego

Receptura idealna dla kotów dorosłych to ORIJEN Original Cat. Stworzona została ze świeżego* kurczaka, indyka, ryb oraz jaj. Przepełniona składnikami WholePrey, takimi jak mięso, narządy wewnętrzne i chrząstki, ORIJEN Original Cat jest bogata w najbardziej odżywcze, soczyste części naturalnej kociej zdobyczy, aby zapewnić kotom pożywienie, którego potrzebują. Ta formuła sprawdzi się również u kotów starszych, które mają zmagają się z niedowagą.

Dieta kota seniora

Dla kotów na etapie seniora także sprawdzi się ORIJEN Original Cat. Jeśli jednak Twój pupil zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, niebezpiecznymi dla stawów i sprzyjającymi rozwojowi chorób dietozależnych, lepszym wyborem może okazać się ORIJEN Fit & Trim.

Formuła Fit & Trim jest zoptymalizowana pod kątem utrzymania beztłuszczowej masy mięśniowej. Została zaprojekowana specjalnie, aby wspierać szczytową kondycję fizyczną. Powstała z wysokiej jakości składników zwierzęcych, jak świeży kurczak, indyk i ryby. Dzięki aż 85%* wysokiej jakości składników zwierzęcych, zapewnia kotom dokładnie to, czego potrzebują w codziennej diecie. Jest również bardzo dobrym wyborem dla kotów kastrowanych i niewychodzących.

*W przybliżeniu i na podstawie nieprzetworzonego stanu składników.

** Świeże składniki w ORIJEN wykorzystują chłodzenie jako jedyną metodę konserwacji. Surowe składniki w ORIJEN

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Orijen dla kotów

Udostępnij