Devon rex – kot z lokami

devon rex

Pochodzące z Anglii koty rasy devon rex, nie są bardzo popularne w domostwach. Mimo specyficznego wyglądu czworonogi posiadają wiele pozytywnych cech, dzięki którym sprawdzą się w roli kotów domowych.

Jaki jest devon rex?

Wygląd kota jest dość charakterystyczny – mała, płaska głowa, stosunkowo duże uszy i owalne oczy. Dodatkowo długi i cienki ogon, który pokryty jest pokręconą sierścią. Wielkość kota nie rożni się w zależności od płci – rasa osiąga około 30 cm wysokości. W wieku około 12 miesięcy kot osiąga dorosłe rozmiary. Dzięki smukłym łapom kot wydaje się delikatny i lekki. Jednak w rzeczywistości jest gibki i umięśniony.

Charakteryzuje się krótką, rzadką i pofalowaną sierścią. W zależności od pory roku gęstość sierści zmienia się i jest różna w poszczególnych częściach ciała. Natomiast podszerstek u devon rexa jest gęsty.

Reprezentant tej rasy sprawdzi się w roli kota rodzinnego. Jest towarzyski, wierny i oddany. Ma duże pokłady energii. Jest bardzo ciekawy i lubi poznawać nowe przedmioty oraz przestrzenie. Ponadto rasa jest bardzo inteligentna i szybko się uczy – zaznajomienie się z nowymi sztuczkami nie pochłania dużo czasu.

devon rex

Charakter kota

Dla devon rexa najważniejsze są dobra opieka, czułość ze strony właścicieli oraz odpowiednia dawka ruchu. Reprezentant tej rasy jest czuły w stosunku do swoich właścicieli. W trakcie zabawy wykorzystuje swoje kocie umiejętności – jest szybki i zwinny.

Ciekawość kota przekłada się także na nowe znajomości. Devon rex nie boi się obcych, jednak potrzebuje czasu na zapoznanie się z nowo poznaną osobą. W stosunku do swoich właścicieli jest oddany i lojalny. Nie odstępuje opiekuna w codziennych aktywnościach.

Codzienna dawka ruchu jest bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Dlatego niezaspokojona potrzeba aktywności negatywnie wpływa na samopoczucie kota i potęguje u niego nudę.

Na pozór ta rasa wygląda na delikatną i kruchą, jednak koty są silne, energiczne i stosunkowo odporne na choroby. Najczęściej spotykane są choroby i problemy związane z jamą ustną. Dlatego odpowiednia pielęgnacja oraz wysokiej jakości pokarm, mogą pomóc uniknąć tych problemów.

Dla kogo jest devon rex?

Kot będzie odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu. Niestety mała ilość podszerstka powoduje, że nie jest dostosowany do życia na zewnątrz. Co więcej, charakter i sposób zachowywania sprawiają, że devon rex będzie dobrym towarzyszem dzieci. Należy pamiętać, że każdy kontakt dziecka ze zwierzęciem powinien być kontrolowany przez dorosłych.

Devon rex zwłaszcza w pierwszych etapach życia jest ruchliwy i energiczny. Sprawia to, że nie będzie odpowiedni dla osób starszych.

Devon rex – pielęgnacja

Krótka sierść kota sprawia, że pielęgnacja nie jest czasochłonna. Zaleca się szczotkowanie czworonoga nie częściej niż raz w tygodniu. Wyczesując kota należy postępować delikatnie, aby nie wyrwać sierści. Długość włosia sprawia, że właściciele dodatkowo powinni chronić zwierzę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz niskimi temperaturami.

W okresie linienia kot traci mało sierści. Dlatego utrzymanie czystości w domu lub w mieszkaniu nie będzie problematyczne. Warto wspomnieć, że prawdopodobieństwo wywołania alergii na sierść u właściciela kota tej rasy jest stosunkowo niskie.

Karma dla devon rexa

Popularnym problemem u reprezentantów tej rasy jest skłonność do nadwagi. Aby uniknąć tego problemu należy wybierać wysokiej jakości pokarm. W związku z tym skład karmy, którą podajemy kotu, powinno wchodzić głównie mięsa i białko pochodzenia zwierzęcego.

Duże pokłady energii oraz wysoka aktywność powodują, że karma musi dostarczać potrzebnych składników mineralnych oraz witamin, a także pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Kot dużo i łapczywie je. Rozwiązaniem może być interaktywna miska, która ograniczy ilość jednorazowo przyjmowanego pokarmu.

Zalety:

  • Oddany właścicielowi;
  • Łatwy w pielęgnacji;
  • Niskie ryzyko wystąpienia alergii ;
  • Inteligentny;

Wady:

  • Wrażliwy na niskie i bardzo wysokie temperatury;
  • Nie przepada za samotnością;