Dermatozy psychogenne u kotów – przyczyny, objawy i leczenie

Dermatozy psychogenne u kotów – przyczyny, objawy i leczenie

Często bagatelizujemy wpływ, jaki stres ma na nasze zdrowie. Potrafi on jednak doprowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, które nieleczone mogą mieć tragiczne lub trudne w leczeniu skutki. Nie inaczej jest w przypadku kotów – u nich długotrwały stres, nuda, zaniedbanie, a nawet zmiany w otoczeniu mogą wywołać dermatozy psychogenne. Tak zwane psychodermatozy u kotów wiążą się z obsesyjnym wylizywaniem futerka, a co za tym idzie, ze zwiększonym ryzykiem zakłaczenia, zakażeń oraz problemów skórnych. Czym są dermatozy psychogenne u kotów, skąd się biorą i jak się objawiają? Jak się je diagnozuje i leczy? Przybliżamy temat.

Spis treści

Czym są dermatozy psychogenne u kotów?

Dermatozy psychogenne, zwane także psychodermatozami, to zaburzenia skórne o podłożu psychicznym. Są one dość powszechnym problemem behawioralnym identyfikowanym przez weterynarzy, behawiorystów i zwierzęcych dermatologów. Mogą występować również u psów i innych zwierząt, lecz to właśnie koty cierpią na nie najczęściej. U ich podłoża zwykle leży stres, brak uwagi ze strony właściciela, zmiany w otoczeniu lub nuda, na które koty są szczególnie podatne.

Dermatozy psychogenne skutkują nadmierną pielęgnacją futerka. Kot obsesyjnie wylizuje furtko, w efekcie czego połyka zwiększoną ilość włosów. W efekcie na jego ciele pojawiają się wyłysienia, a nawet rany.

Psychodermatozy mogą wystąpić u wszystkich kotów, jednak najczęściej obserwuje się je u kotów ras takich, jak koty syjamskie, abisyńskie, burmańskie i inne orientalne rasy.

Zobacz też: Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Poznaj możliwe przyczyny

Jakie ryzyko niosą dermatozy psychogenne?

Nadmierne wylizywanie futerka, którym skutkują psychodermatozy prowadzi do wyłysień na ciele kota, a także do powstawania uszkodzeń skóry i ran. Nieodpowiednio leczone uszkodzenia tego typu mogą powodować zakażenia, świąd i dalszą utratę sierści. Natomiast połykane w nadmiarze włosy mogą prowadzić do zakłaczenia i tworzenia się w układzie pokarmowym kota pilobezoarów, czyli kul włosowych. Kule włosowe mogą doprowadzić do problemów z układem trawiennym, niedrożności jelit oraz problemów z nerkami. W skrajnych przypadkach stanowią zagrożenie dla życia kota.

Z tego względu jeśli Twój kot zmaga się z psychodermatozami, warto stosować dietę wspierającą jego skórę i sierść oraz zapobiegającą zakłaczeniu. Odpowiednia dieta może również wpływać na niwelowanie stresu. W ofercie marek produkujących specjalistyczne diety dla kotów znajdziesz zarówno karmy, jak i pasty odkłaczające, a także karmy na sierść i skórę dla kota.

Przeczytaj też: Kule włosowe u kota – jak sobie z nimi radzić?

Co powoduje dermatozy psychogenne u kotów? Możliwe przyczyny

Za psychodermatozy odpowiadają przede wszystkim czynniki wywołujące u kota stres, nudę i poczucie zaniedbania. Dermatozy psychogenne u kota mogą wywołać takie czynniki, jak:

  • stres,
  • przebodźcowanie,
  • nuda,
  • brak uwagi ze strony właściciela,
  • konflikt z innymi zwierzętami w domu,
  • zmiany w otoczeniu, takie jak przeprowadzka, adopcja nowego pupila, nowy członek rodziny czy remont.

Sprawdź: Gdy kot nie chce pić… 4 skuteczne sposoby na nawodnienie mruczka

Dermatozy psychogenne u kotów – objawy

Psychodermatozy u kota objawiają się przede wszystkim obsesyjnym wylizywaniem futerka, które skutkuje wyłysieniami i ranami. Wyłysienia najczęściej pojawiają się na:

  • brzuchu,
  • przednich kończynach,
  • bokach ciała.

Jeśli zaobserwowałeś, że Twój kot obsesyjnie wylizuje swoje futerko i nie jest to związane z przypadkową sytuacją taką, jak zabrudzenie, a na jego skórze pojawiają się wyłysienia, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Skontaktuj się z weterynarzem oraz behawiorystą specjalizującym się w zachowaniu kotów, by zidentyfikować przyczynę problemów mruczka oraz wdrożyć skuteczną terapię.

Dermatozy psychogenne u kotów – diagnostyka i leczenie

W celu ustalenia, czy kot cierpi na dermatozy psychogenne i wykluczeniu innych możliwych problemów skórnych, weterynarz przeprowadza z właścicielem wywiad. Ustala takie kwestie, jak:

  • stosowana u kota dieta,
  • możliwe zmiany w otoczeniu kota,
  • obecność innych zwierząt w domu oraz ich relacje z kotem,
  • czy kot jest wychodzący, czy niewychodzący,
  • czy kot ma zapewniony dostęp do tego, co niezbędne dla jego dobrego samopoczucia (kuwety, misek, czystej wody),
  • stosowana profilaktyka przeciwpasożytnicza,
  • stan zdrowia kota, przebyte choroby,
  • codzienne zachowania i nawyki kota oraz odstępstwa od nich.

Przyczyną obsesyjnego wylizywania sierści mogą być również pasożyty, alergie i inne problemy skórne. Z tego powodu może zostać najpierw wdrożone leczenie przeciwalergiczne, takie jak leki na alergię lub dieta eliminacyjna. Jeśli problemy te zostaną wykluczone, należy wdrożyć odpowiednie leczenie pod kątem dermatozy psychogennej.

Aby skutecznie wyeliminować problem, weterynarz powinien zalecić odpowiednie środki na stres oraz skutki nadmiernego wylizywania sierści, a behawiorysta pomoże zidentyfikować stresor. Należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę problemu u kota i zapewnić mu zajęcie lub możliwość wyciszenia się w domu, lub w razie potrzeby odseparować od innych pupili sprawiających mu problemy. Jeśli przyczyna nie jest łatwa do zidentyfikowania, może pomóc ustawienie kamery w domu i obserwacja zachowań kota.

Weterynarz może zalecić leczenie farmakologiczne w celu wyciszenia kota, a także zapobiegnięciu zakażeniom i zakłaczeniu. Pomocne mogą okazać się w tym preparaty z feromonami dla kota, które pomogą mu się uspokoić i odstresować.

Zobacz: Feromony dla kotów – czym są i jak działają?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów z feromonami dla kotów

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij