Dalmatyńczyk – biało-czarny pies

dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk jest znany wszystkim. Swoją popularność zdobył dzięki charakterystycznym czarno-białym plamkom na ciele oraz głównej roli w znanym na całym świecie familijnym filmie „101 Dalmatyńczyków”.

Czworonóg ceni sobie dwie rzeczy. Ważny jest dla niego ruch, duża aktywność fizyczna oraz kontakt ze swoim opiekunem i rodziną. Te aktywne psy rodzinne czerpią radość ze wspólnie podejmowanych działań, jak na przykład spacery lub bieganie. Ponadto potrzebują także wyzwań umysłowych, dzięki którym stale się rozwijają.

Jaki jest dalmatyńczyk?

Umiejętnie prowadzony i szkolony czworonóg będzie sprawdzał się w roli psa rodzinnego. Realizowanie potrzeb, zapewnienie aktywności fizycznej i umysłowej sprawi, że zwierzę będzie dobrze czuło się w towarzystwie swoich opiekunów. Natomiast odpowiednia dieta, troska i staranne zapobieganie chorobom i schorzeniom sprawi, że czworonóg będzie towarzyszył właścicielom od 10 do 12 lat.

Dorosłe suki osiągają od 54 do 60 centymetrów. Natomiast dorosły pies mierzy od 56 do 62 centymetrów. Waga różni się w zależności od płci – waha się miedzy 24 a 32 kilogramami.

Dalmatyńczyk jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Ceni sobie każdy wspólny kontakt. Z przyjemnością towarzyszy mu we wspólnych aktywnościach. Czworonóg jest bardzo przyjazny. Także w kontaktach z dziećmi, jednak każdy kontakt powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe. Z natury jest łagodny, jednak w sytuacji zagrożenia potrafi stanąć w obronie właściciela.

Reprezentant tej rasy jest niezależny. Umiejętnie prowadzone szkolenie i tresura pozwolą na wyzbycie się tej cechy. Co więcej, wczesna socjalizacja zwierzęcia pozwoli na ukształtowanie wiernego psa rodzinnego.

Pielęgnacja dalmatyńczyka

Sierść dalmatyńczyka jest krótka i twarda. Dlatego pielęgnacja psa jest łatwa. Szczotkowanie powinno odbywać się regularnie – najlepiej ras w tygodniu. Natomiast w okresie linienia (dwa razy w roku) należy zwiększyć częstotliwość zabiegów.

Co więcej właściciel powinien regularnie kontrolować stan uszu, oczu i długość pazurów.

.

Dalmatyńczyk – jaka karma?

Wysoka aktywność fizyczna sprawia, że karma psa musi dostarczać mu odpowiednich składników żywieniowych oraz pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dzienną dawkę najlepiej dzielić na mniejsze porcje.

Dalmatyńczyk ma skłonność do tycia, dlatego żywienie powinno odbywać się w sposób zrównoważony. Dlatego dzienna porcja karmy powinna zostać zmniejszana w zależności od ilości przyjmowanych smakołyków.

.

Zalety:

  • Odpowiedni do roli psa rodzinnego.
  • Jest aktywny. Lubi uprawiać psie sporty.
  • Łatwy w pielęgnacji.
  • Oddany swojej rodzinie.

Wady:

  • Ma skłonności do tycia.
  • Bywa uparty.
  • Nieumiejętne wychowanie sprawi, że będzie sprawiać problemy.