Czym jest dieta holistyczna dla psa?

dieta holistyczna

Na zdrowie i równowagę psiego organizmu wpływa wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Niestety nie mamy wpływu na to, z jaką odpornością urodzi się nasz pies, czy będzie podatny na infekcje i choroby, jak długo będzie żył. Mamy natomiast wpływ na czynniki zewnętrzne, kształtujące psią kondycję. O jakich czynnikach mowa? Warunki, w jakich pies żyje, żywienie, aktywność fizyczna i profilaktyka prozdrowotna odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu psiego zdrowia. Śmiało można rzec, iż pełnowartościowe żywienie to najważniejszy element prawidłowej opieki nad czworonogiem. Jak właściwie żywić psa? Czym jest dieta holistyczna?

Dieta holistyczna dla psa

Nazwa „holistyczny” wywodzi się od pojęcia holizm. Jest to pogląd zakładający, iż wszelkie zjawiska tworzą całościowe układy, które podlegają konkretnym regułom. Organizm ludzki i zwierzęcy to doskonały tego przykład – wszystkie układy wewnętrzne tworzą jedną całość – ciało, które może prawidłowo funkcjonować dzięki zachowanej w nim równowadze.

Dieta holistyczna dla psa zakłada „całościowe” podejście do żywienia. a za zadanie spełniać wszystkie wymagania żywieniowe czworonoga, jednocześnie eliminując z diety składniki sztuczne, szkodliwe lub ciężkostrawne. Żywienie holistyczne oparte jest na prawach natury i współzależności organizmu psa i oddziałujących na niego czynników zewnętrznych. Karma holistyczna nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe organizmu, ale zapobiega i chroni przed niekorzystnymi w nim zmianami.

Karmy Petvita przykładem diety holistycznej dla psa

 Karma Petvita to pełnowartościowa dieta holistyczna dla psa. Dlatego wszystkie karmy linii Petvita posiadają kilka wspólnych cech:

  1. należą do karm holistycznych, czyli naturalnych, nie zawierają polepszaczy i dodatków smakowych
  2. są karmami bezglutenowymi – nie zawierają zbóż, dzięki czemu należą do karm lekkostrawnych i dobrze przyswajalnych. Brak glutenu minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych na pokarm u psa.
  3. ponadto posiadają wysoką zawartość świeżego mięsa, które jest podstawowym składnikiem pożywienia psów. Mięso w karmach Petvita poddawane jest procesowi dehydratyzacji (próżniowego suszenia mięsa bez podgrzewania), co zmniejsza utratę jego właściwości odżywczych.
  4. zawierają formułę BioBalance – to uzupełnienie karmy o probiotyki i prebiotyki, wspomagające funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także minerały, regulujące pracę całego organizmu.

Którą karmę wybrać? Diety holistyczne petvita.

Wybierając karmę dla naszego czworonoga, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

  1. rasę psa
  2. wiek psa
  3. płeć psa
  4. kondycję psa (np. otyłość)

Karmy Petvita podzielone są według kryterium wieku (Junior, Adult, Senior), a także rasy i gabarytów psa (Small, Medium, Large). W ofercie dostępne są zarówno karmy suche, jak i mokre. Zatem którą karmę wybrać? Oto krótki przewodnik po karmach Petvita.

Petvita Junior Small Turkey – karma dla szczeniąt psów ras małych (do 10kg masy ciała). Zawiera powyżej 60% świeżego mięsa z indyka, które jest najlepszym rodzajem mięsa dla delikatnego przewodu pokarmowego szczenięcia.

Petvita Junior Medium Duck oraz Lamb&Turkey – przeznaczone dla szczeniąt psów ras średnich 10-25kg. Głównym źródłem białka jest mięso kaczki lub jagnięcina i indyk.

Petvita Junior Large Duck – karma dla szczeniąt ras większych (powyżej 25kg masy ciała). Dostępna również w wersji z kaczką lub z jagnięciną.

Petvita Adult Small Lamb&Turkey – w pełni zbilansowana dieta dla psów dorosłych ras małych.

Petvita Adult Medium Fish, Lamb – dieta dla dorosłych psów ras średnich. Występuje również w wariantach smakowych – ryba i jagnięcina.

Petvita Adult Large Chicken lub Lamb – dieta dla dorosłych psów ras dużych. Dwa warianty smakowe – kurczak i jagnięcina.

Petvita Adult Light Turkey – karma przeznaczona dla dorosłych psów wszystkich ras. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zalecana także przy problemach z nadwagą oraz przy odchudzaniu psa.

Petvita Adult Senior Turkey – karma dla psów wszystkich ras powyżej 8 roku życia.