Czy wiesz, że kleszcze atakują także w chłodniejsze dni?

Facebookmail

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są kleszcze. Mogłoby się wydawać, że największe niebezpieczeństwo związane z nimi przypada tylko na miesiące wakacyjne. Nic bardziej mylnego!

Małe, ale złe

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. W Polsce występuje ich 19 gatunków, a na całym świecie prawie 1000. Najbardziej znanym rodzajem jest kleszcz pospolity, zwany także psim. Występuje on głównie w lasach, na paprociach czy roślinach leśnych. Mimo że rozmiar tych pasożytów jest niewielki (przeciętny osobnik ma mniej niż 15 mm) są poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Niestety dopiero w ostatnich latach przestało się bagatelizować ryzyko związane z ugryzieniem przez te pajęczaki, które przenoszą bardzo groźne choroby, m.in. boreliozę, anaplazmozę, tularemię czy gorączkę krwotoczną.

Kleszcz nie śpi!

Jak zapewniają lekarze weterynarii, na kleszcze trzeba uważać przez cały rok. W teorii te małe żyjątka zapadają w sen zimowy, ale to wcale nie oznacza, że problem związany z przenoszeniem przez nie chorób znika. Nie potrzeba bardzo wysokich temperatur, aby te pajęczaki były aktywne. Szczególnie w jesienne miesiące, a nawet zimą zdarzają się przypadki zachorowań psów na bardzo groźne choroby spowodowane ukąszeniem kleszcza. Niepokojące jest również to, że kleszcze mogą zimować w naszych domach, szczególnie gatunek zwany obrzeżkiem gołębim. Te małe pajęczaki atakują szczególnie w nocy, gdy nie możemy ich unikać i się bronić. Występują one najczęściej w towarzystwie ptaków, które często przesiadują na balkonach i lubią dostawać się na strych naszych domostw. Tym sprytnym sposobem przedostają się do towarzystwa ludzi i zwierząt.

Ochrona dla zwierząt

Na rynku zoologicznym jest wiele preparatów, które gwarantują ochronę przeciwko kleszczom i innym pasożytom. Wśród tych środków wyróżniają się produkty PetProtect. W asortymencie tej marki znajdziemy obroże i krople dla psów i kotów. Produkty PetProtect chronią skórę i sierść czworonogów przed pasożytami i owadami. Dzięki zawartości naturalnych olejków mają właściwości pielęgnacyjne. Ponadto środek nabłyszczający oraz witaminy zapewniają piękną i lśniącą szatę pupila. Przyjemny zapach preparatów PetProtect działa odstraszająco na pasożyty i zniechęca je do przebywania na skórze i w sierści czworonogów.

Pies w lesie

Sprytne pasożyty

Ochrona przed kleszczami jest niezwykle istotna, ponieważ mają one bardzo dobry sposób na zaatakowanie swojej ofiary. Potrafią czekać w jednym miejscu, na przykład na spodzie liścia, nawet przez kilka dni, wybierając wcześniej najbardziej uczęszczane okolice i zaskakując ludzi lub zwierzęta. Wychodząc na jesienny spacer czy grzybobranie nie możemy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu siebie i zwierząt przed pasożytami. Nie pozwólmy, aby małe pajęczaki przeszkodziły nam w chwilach relaksu.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *