Czy wiesz, że…? Czyli 10 ciekawostek z życia psów.

Facebookmail

Zwierzęta, a szczególnie psy, są w towarzystwie ludzi od bardzo dawna. Mimo że żyjemy z nimi na co dzień, to nie wiemy o nich wszystkiego. Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących psów.

Psy a pogoda

Czy wiedziałeś, że psy potrafią wyczuwać zmianę pogody? Na przykład zbliżającą się burzę przewidują znacznie szybciej niż meteorolodzy.

Dobry piesek. Ale czy na pewno?

Psy nie rozróżniają dobra i zła. Oceniają życiowe sytuacje na podstawie tego, czy są dla nich bezpieczne, czy nie. Ponadto te sympatyczne zwierzęta są w stanie odróżnić po twarzy człowieka czy jest on przyjaźnie, czy też negatywnie do nich nastawiony. Większość psów interpretuje ludzki uśmiech jako szczerzenie zębów i jest to dla nich akt agresji.

Ale ma nosa…

Od dawna wiadomo, że najbardziej rozwiniętym zmysłem psów jest węch. Ten narząd psy mają od 10 000 do 100 000 razy bardziej rozwinięty niż my. Co ciekawe, nosy psów są bardzo wyjątkowe. Występują na nich bruzdy, które można porównać do ludzkiego odcisku palca. Nos jest również najwrażliwszym miejscem psiego ciała. A jak wyglądają inne zmysły? Psy mają sześć razy mniej kubeczków smakowych niż ludzie. Te zwierzęta rozróżniają, co prawda smak gorzki, słodki, słony i kwaśny, ale bardziej interesuje je zapach potraw. Te wyjątkowe pupile mają również bardzo dobry słuch. Mogą w ułamku sekundy zlokalizować źródło dźwięku. Umożliwia to wilgotność psich nosów. Najmniej używanym zmysłem psa jest wzrok. Nie widzi on wszystkich kolorów. Widzi jedynie te stonowane, w odcieniach szarości. Natomiast dzięki specjalnej błonie odblaskowej psy widzą w ciemności.

Pies czy wilk?

Zaskakujący może być fakt, że pierwsze psy, które zostały udomowione to w rzeczywistości… wilki. Istnieją dowody, że miało to miejsce 12 tysięcy lat temu. Gdy ludzie zaczęli tworzyć osady i osiedlać się na stałe, praprzodkowie psów zaczęli interesować się ludzkimi siedzibami.

On Cię rozumie!

Psy są w stanie zrozumieć aż 250 słów i gestów. Te czworonogi potrafią wydać z siebie 10 dźwięków. To bardzo mało. Dla porównania koty wydają 10 razy więcej dźwięków.

Czy rok życia psa to siedem lat ludzkich?

Od dawna mówi się, że jeden rok życia psa to w przybliżeniu siedem lat życia człowieka. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej. Badacze twierdzą, że pierwsze 8 miesięcy życia czworonoga to… aż 13 lat życia człowieka. Roczny zwierzak odpowiada człowiekowi, który ma 16 lat. W dorosłej fazie życia psów jeden rok to w przybliżeniu 5 lat ludzkich.

Psie rekordy

Najdłużej żyjącym psem był Bluey, Australian cattle dog. Ten pies żył przez 29 lat i 5 miesięcy. Z kolei najwyższym psem na świecie był dog niemiecki, Zeus, który mierzył 1,1 m. Zeus przeżył zaledwie sześć lat. Najniższy okaz to chiuaua Boo Boo. Ten miniaturowy piesek ma nieco ponad 10 cm. Innym, dość nietypowym rekordem jest długość języka. Rekordzistą w tej dziedzinie był bokser Randy. Jego jęzor mierzył aż 43 cm. Najcięższy pies na świecie pochodził z Londynu i ważył aż 145 kg.

Merdanie ogonem

Dla wielu ludzi to, że pies merda ogonem jest równoznaczne z tym, że jest szczęśliwy. Nie do końca tak jest. Ta psia czynność ma za zadanie roznosić zapach zwierzęcia. Dopiero w połączeniu z całą mową psiego ciała możemy poznać, czy jest on zadowolony, czy nie.

Psy a używki
Ludzkie nałogi mają wpływ na życie czworonogów. Psom szkodzi między innymi dym papierosowy. Przy podaniu zwierzętom alkoholu mogą mieć zawroty głowy i problemy z układem nerwowym.

Psy lekarze
Psy potrafią wykryć zbliżający się atak padaczki, niewłaściwy poziom cukru we krwi, a nawet raka! Kto wie, może w przyszłości przyczynią się do ratowania ludzkiego życia na większą skalę? Nie przez przypadek mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Żyjąc z tymi czworonogami, warto wiedzieć o nich więcej niż tylko to, że mają cztery łapy, merdają ogonem i szczekają. Z pewnością jest jeszcze wiele faktów dotyczących tych zwierząt, o których nie wiemy.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *