Czy pies powinien jeść z miski na podwyższeniu?

Pies je karmę z miski

Karmienie psów to jeden z najbardziej gorących tematów wśród właścicieli tych czworonogów. Oprócz podstawowych zasad karmienia, zdania są podzielone nawet w kwestii doboru odpowiedniej miski oraz miejsca jej stawiania. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć czy pies powinien jeść w misce na podwyższeniu oraz jak dobrać właściwą miskę dla psa.

Jedzenie karmy z podwyższenia

Przez wiele lat weterynarze oraz osoby związane z psami zawodowo zalecali stawianie miski na podwyższeniu, aby pies mógł wygodniej jeść. Według nich ułatwianie zdobywania pokarmu odciążało przednie łapy oraz przełyk szczególnie ważne było to dla dużych psów. Jednak w ostatnich latach zmieniono stanowisko w tej sprawie: twierdzi się, że bardziej naturalny, a co za tym idzie zdrowszy sposób jedzenia, to jedzenie z ziemi. Obecnie weterynarze łączą ryzyko wystąpienia skrętu żołądka z jedzeniem karmy z miski na podwyższeniu. Twierdzi się, że taka postawa może powodować skłonności do tego niebezpiecznego schorzenia.

Czy jedzenie na podwyższeniu powoduje skręt żołądka?

Porównując wypowiedzi ekspertów trudno stwierdzić jednoznacznie, że jedzenie z podwyższenia powoduje bądź nie powoduje skrętu żołądka. Schorzenie to może być wywołane kilkoma czynnikami: zbyt łapczywym jedzeniem, zbyt dużą ilością pokarmu, a nawet ruchem tuż po jedzeniu. Jeśli nasz pies ma skłonności do skrętu żołądka lub znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, warto poruszyć tę kwestię z weterynarzem, który przeanalizuje indywidualny przypadek naszego czworonoga.

Na jakiej wysokości powinny być miski dla pupili?

Według najnowszych badań każdy czworonóg powinien jeść w sposób pierwotny, czyli z miski postawionej na ziemi. Niektórzy behawioryści twierdzą nawet, że powinniśmy pozbyć się misek i zamienić karmienie psa w zabawę w zdobywanie pokarmu! Jednak jeśli nie mamy codziennie czasu, aby poświęcać go na kilkunastominutowe zabawy postawmy miskę na ziemi. W przypadku, gdy nasz pies jest duży i widzimy, że jedzenie z ziemi jest dla niego zbyt męczące wybierzmy podwyższenie. Po kilku posiłkach na pewno znajdziemy idealną wysokość, która poprawi jakość spożywania posiłków naszego psa.

Głodny pies

Jak dobrać miskę dla psa?

Kształt miski, jaką wybieramy dla naszego czworonoga jest niemniej ważny, jak wysokość jej ustawienia. Jak zatem dobrać właściwą formę miski dla psa?
Dla ras psów, które charakteryzują się spłaszczonym pyszczkiem najlepsze będą miski szerokie i płytkie znacząco ułatwi to wybieranie karmy z miski.
Psy o długich uszach będą potrzebować miski o stożkowym kształcie  wąskiej i wysokiej. W ten sposób czworonogi unikną brudzeniu uszu w trakcie jedzenia.
Ciekawym rozwiązaniem dla psów mających tendencję do szybkiego wybierania pokarmu są miski spowalniające jedzenie cechują się one dużą ilością wypustek o różnym kształcie, więc pies musi się trochę napracować aby wydobyć cały pokarm z miski.

Ważną kwestią jest również pojemność miski: dla mniejszych psów odpowiednia będzie miska do 0,7 litra, natomiast psy większe będą potrzebować misek o objętości ok. 1-1,5 litra. Dla ras ogromnych można przygotować miski o pojemności nawet do 3 litrów! Należy pamiętać, że miska powinna mieć objętość nie mniejszą niż 0,45 l. Wówczas jedzenie czy picie będzie komfortowe zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela.