Czy pies może jeść ryż?

Czy pies może jeść ryż?

Zastanawiasz się jak urozmaicić dietę swojego psa, by była ona bogata we wszystkie składniki odżywcze, a jednocześnie różnorodna? Nawet jeśli Twój pies uwielbia mięsne smakołyki, to warto wprowadzić do jego diety składniki pochodzenia roślinnego, takie jak ryż. Jednocześnie w tej kwestii nie pozwalaj sobie na eksperymenty, niewłaściwe dodatki w diecie Twojego czworonoga mogą być szkodliwe dla jego zdrowia. Wprowadzenie ryżu do posiłków to dobre rozwiązanie, ale warto w takim wypadku pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta psa

Pies, jako względny mięsożerca, poza produktami pochodzenia zwierzęcego może spożywać także warzywa, owoce oraz zboża. Ich odpowiednia ilość, dostosowana do indywidualnych potrzeb Twojego pupila, pozwala na stworzenie zbilansowanego jadłospisu. Prawidłowa dieta psa powinna być tak skomponowana, by zapewnić zwierzęciu wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze, niezbędne do jego rozwoju i zachowania dobrej kondycji. Należy wybierać karmy pełnoporcjowe, odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych, witamin i minerałów. Istotnymi elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę, są także rasa, masa ciała, poziom codziennej aktywności i wiek Twojego podopiecznego.

Czy ryż jest dobry dla psa?

Ryż stanowi dla psa źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, więc jako element karmy sprawdzi się jako wartościowe urozmaicenie w diecie. Węglowodany są szczególnie ważne, ponieważ stanowią dodatkowe źródło energii dla zwierząt. W dodatku należy on do grupy składników, które nie obciążają dodatkowo przewodu pokarmowego. Jest bogaty w mikroelementy i witaminy, a także poprawia procesy trawienia dzięki zawartości błonnika. Ponadto nie zawiera glutenu, jest więc odpowiednim dodatkiem dla psów zmagających się z alergią na ten składnik pokarmowy.

Należy pamiętać, że ryż nie jest pożądanym składnikiem w diecie dla psów chorujących na cukrzycę, ponieważ biały ryż może powodować wzrost cukru we krwi a tym samym prowadzić do pogorszenia się stanu zwierzęcia.

Czy szczeniak może jeść ryż?

Jeśli w Twoim domu zagościł szczeniak, z pewnością zastanawiasz się, jakie składniki odżywcze będą najlepsze dla jego prawidłowego rozwoju. Pokarm dla młodych psów powinien zawierać większą ilość tłuszczów i białka, niezbędnych do rozwoju mięśni, a także większą kaloryczność. Czas dorastania Twojego szczenięcego przyjaciela to bardzo intensywny okres, kluczowy dla jego dalszego zdrowia. Warto więc szczególnie zatroszczyć się o jego dietę. Układ pokarmowy jest wtedy jeszcze bardzo delikatny, więc ze względu na lekkostrawność najlepszym wyborem dla młodego psiaka będą karmy z dodatkiem białego ryżu. Ten składnik jest częstym komponentem pełnowartościowych pokarmów dla szczeniaków.

Jaki rodzaj ryżu będzie najlepszy?

Dostępne na rynku karmy zawierają w swoim składzie ryż biały lub brązowy, co pozwala dopasować pokarm do indywidualnych potrzeb Twojego pupila. Jako dodatek w posiłku będzie doskonale uzupełniał dietę o niezbędne witaminy i mikroelementy, o ile jego rodzaj zostanie właściwie dobrany do wymogów żywieniowych psa. Dodatek białego ryżu sprawdzi się u zwierząt, które zmagają się z wrażliwym układem trawiennym. Dostarcza łatwo przyswajalnych węglowodanów, a jednocześnie jest lekkostrawny.

Ten rodzaj ryżu będzie odpowiedni dla młodych psów i tych, które ze względu na zdrowotne zalecenia powinny szczególnie dbać o układ trawienny. Ryż brązowy natomiast jest bogatszy we właściwości odżywcze, szczególnie białko, witaminy, minerały i błonnik. Dzięki niemu uczucie sytości odczuwane jest dłużej, bo ulega on dłuższemu trawieniu. Jeśli Twój pies nie ma problemów zdrowotnych z wrażliwym układem trawiennym i chcesz wprowadzić do diety swojego czworonoga wartościowy składnik, uzupełniający pokarm o cenne substancje, dodatek ryżu brązowego będzie celnym wyborem. Podawanie ryżu brązowego nie jest zalecane w przypadku problemów żołądkowych.

Marka Brit w swojej ofercie posiada zarówno karmy z ryżem białym, jak i brązowym, dzięki czemu możesz wprowadzić urozmaicenie do diety Twojego pupila.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów marki Brit

Ryż w karmie dla psa

Właściwości zdrowotne ryżu są dobrze znane, jednak warto mieć na uwadze, że dieta Twojego czworonoga musi zawierać różnorodne i odpowiednio zbilansowane składniki. Karmy, uzupełnione o dodatek ryżu, to element pełnowartościowej diety, na którą składają się składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ważna jest nie tylko jakość ryżu użytego do produkcji karmy, ale także jego ilość zastosowana w odpowiednich proporcjach.

Sprawdź także: Jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem?

Jak jeszcze można podawać psu ryż?

Ryż, który chcemy dołączyć do posiłku psa, powinien być ugotowany i także w takiej formie występuje on w gotowych karmach. Powinien stanowić on jedynie uzupełnienie pełnoporcjowej diety, a nie być samodzielnym posiłkiem. Jako dodatek do składników mięsnych, wzbogaconych warzywami, będzie nie tylko wartościowym elementem psiej diety, ale też urozmaici jej walory smakowe. Możesz więc ugotować ryż, który nie zawiera soli ani innych dodatków smakowych i dodać go np. do surowego bądź gotowanego mięsa, które podajesz psu.

Co zamiast ryżu?

Stanowi on źródło węglowodanów, czyli cukrów pochodzenia roślinnego – podobnie jak kasze, czy makarony. Warto pamiętać, że te składniki odżywcze nie są sobie równie i nie sprawdzą się w diecie w równym stopniu. Należy mieć na uwadze rozróżnienie kasz glutenowych i bezglutenowych – może mieć to znaczenie w przypadku psów z alergią. Do spożycia przez psa nadają się:

  • kasza jaglana,
  • kasza gryczana,
  • amarantus,
  • kasza owsiana.

Kolejnym źródłem węglowodanów w diecie psa mogą być ziemniaki – warzywa te są cennym źródłem wapnia, magnezu, potasu i fosforu, witaminy A, C oraz witamin z grupy B. W ziemniakach znajduje się też błonnik pokarmowy, który wspiera układ trawienny. Przed podaniem ziemniaków psu należy je ugotować. Powyższe składniki nie są jednak zalecane jako codzienne elementy diety psa.

Warto mieć na uwadze, że gdy pies zacznie przybierać na wadze, należy zmniejszyć lub wykluczyć źródła węglowodanów z jego diety.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij