Czy obroża z dzwoneczkiem to dobry wybór dla kota?

Czy obroża z dzwoneczkiem to dobry wybór dla kota?

Po obrożę z dzwoneczkiem sięgają przede wszystkim właściciele kotów wychodzących, wierząc, że gadżet ten uchroni ptaki przed polującym mruczkiem oraz ułatwi znalezienie pupila. Wybierają je jednak także właściciele kotów niewychodzących, uważając je za estetyczny, uroczy dodatek. Czy jednak obroża z dzwoneczkiem to na pewno dobry pomysł dla kota? Jak się okazuje, obroża z dzwoneczkiem niesie ze sobą ryzyko dla pupila, a także negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Przybliżamy temat i odpowiadamy na związane z nim pytania, które nurtują wielu kociarzy.

Spis treści

Dlaczego koty noszą dzwoneczki na obrożach?

Wielu właścicieli kotów wychodzących zakłada mruczkom obroże z dzwoneczkami, by łatwiej można je było znaleźć w ogrodzie lub poza nim. Często kierują się również chęciom ochrony ptaków przed łowieckimi skłonnościami kota. Niektórzy wybierają tego typu obroże z przyczyn estetycznych, gdyż uważają dźwięk dzwonka przy poruszaniu się kota za uroczy.

Jak pokazuje doświadczenie, obroża z dzwoneczkiem dla kota niesie jednak ze sobą wiele wad, a nawet znaczne ryzyko dla zdrowia i dobrego samopoczucia kota. Co więcej, nie zawsze jest skuteczna w ochronie potencjalnej kociej zwierzyny. Dlaczego? Objaśniamy te kwestie w dalszej części artykułu.

Zobacz: Jak wybrać drzwiczki dla kota?

Czy obroża z dzwoneczkiem dla kota faktycznie działa?

Niestety obroża z dzwoneczkiem dla kota niesie ze sobą same wady, a żadnych zalet – wcale nie chroni ona ptaków przed atakiem kota, jak zakłada wiele osób. Prowadzone na ten temat badania dotyczyły dość wąskiej grupy kotów oraz nie wzięły pod uwagę zdolności do adaptacji przez kota po dłuższym czasie noszenia dzwonka.

Doświadczony myśliwy jest w stanie skradać się bezszelestnie z ogromną ostrożnością, dlatego dźwięk dzwoneczka może zabrzmieć dopiero wtedy, gdy kot skacze już na swoją ofiarę. Jest wtedy zbyt późno na ratunek. Co więcej, w naturze żaden drapieżnik nie „dzwoni” przy poruszaniu się, dlatego ptaki mogą nie połączyć słyszanego dźwięku z możliwym zagrożeniem. By wykształciły się w nich podobne reakcje, musiałyby przeżyć więcej spotkań z „dzwoniącym” kotem.

Czy obroża z dzwoneczkiem jest bezpieczna dla kota?

Obroża z dzwoneczkiem może wydawać się jedynie uroczym lub praktycznym gadżetem, jednak nie jest ona bezpieczna dla życia i zdrowia kotów – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Obroża może się zsunąć i zacisnąć, a w rezultacie doprowadzić do uduszenia, odcięcia krążenia lub uszkodzenia kończyny. Może także zaczepić się o gałąź, ogrodzenie lub inny przedmiot na zewnątrz i uwięzić kota. Niesie również ze sobą ryzyko dla czułego słuchu kota.

Przeczytaj też: Jak zamontować siatkę dla kota na balkonie?

Jakie szkody może wyrządzić obroża z dzwoneczkiem dla kota?

Obroża z dzwoneczkiem dla kota to bardzo zły pomysł z kilku bardzo istotnych powodów. Jest ona dla kota drażniąca, ingeruje w naturalne kocie instynkty, negatywnie wpływa na słuch oraz niesie ze sobą ryzyko uduszenia w przypadku zaciśnięcia się obroży. Przybliżamy poniżej, dlaczego nie warto jej zakładać kotom.

Ryzyko uduszenia

Obecność dzwoneczka może wywoływać u kota irytację, więc mruczek będzie próbował się jej pozbyć. Co więcej, każdego rodzaju obroża niesie ze sobą ryzyko zaciśnięcia się, a co za tym idzie, zaplątania, uszkodzenia kończyny, odcięcia krążenia lub uduszenia. Może się to stać zarówno przez przypadek, przy zabawie czy wspinaczce, jak i w przypadku, gdy kot podejmie próbę oswobodzenia się z irytującej obroży.

Szkodliwy dźwięk dzwonka

Koty to zwierzęta wysoce wrażliwe na dźwięki, które mają słuch lepszy niż nasz. Stały dźwięk dzwonka przy każdym ruchu będzie u kota powodował nie tylko stres i irytację. Może zagłuszać inne dźwięki i być odbierany jako stały szum uszny. Nie warto ryzykować problemów z słuchem u mruczka.

Zdradzenie obecności kota

Dla wielu właścicieli wychodzących kotów wydaje się to zaletą. Łatwiej zlokalizować pupila dzięki dźwiękowi dzwoneczka nie tylko w domu, ale i w ogrodzie lub poza nim. Jak już wspomnieliśmy, wcale nie zmniejsza to ryzyka, że nasz mały łowca dopadnie upatrzoną sobie ofiarę. Może to natomiast odnieść odwrotny skutek – to nasz kot zostanie namierzony przez większego drapieżnika. Koty mają niewielkie rozmiary, dlatego w naturalnym środowisku, choć same są łowcami, są zagrożone atakiem większych zwierząt, od lisów i borsuków po drapieżne ptaki.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że ryzyko to nie dotyczy Twojego kota, weź pod uwagę, że w przypadku wychodzącego mruczka nie przewidzisz wszystkiego. Może nie zapoluje na niego drapieżny ptak, ale może go usłyszeć zerwany ze smyczy pies. Poza tym miej na względzie także kocią naturę, która nakazuje mruczkowi ukrywanie się, bezszelestne poruszanie się i niezwracanie na siebie uwagi potencjalnych drapieżników. Brak tej możliwości powoduje u kota stres i brak poczucia bezpieczeństwa.

Zaburzenia behawioralne u kota

Noszenie obroży z dzwoneczkiem może mieć daleko idące negatywne skutki dla mruczka. Wspomniane wcześniej wady prowadzą do stresu i złego samopoczucia pupila, co z kolei może skutkować problemami behawioralnymi. Kot może być nadmiernie pobudzony, a nawet agresywny, lub wręcz przeciwnie. Może stać się apatyczny, stracić apetyt i chęć do zabawy. Długotrwały stres i brak apetytu mogą mieć dla kota tragiczne skutki, gdyż mają ogromny wpływ na jego zdrowie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór zabawek dla kotów

Dlaczego koty nie powinny nosić dzwoneczków? Podsumowanie

Obroża z dzwoneczkiem dla kota ma liczne wady, które wiążą się z ryzykiem dla życia i dobrego samopoczucia kota. Niosą ryzyko zaciśnięcia lub zaplątania i uduszenia, irytują kota, powodują problemy behawioralne, są szkodliwe dla jego słuchu i zwracają uwagę zwierząt, które mogą zaatakować mruczka. Jednocześnie obroże tego typu nie są skuteczne – dzwoneczek przy obroży wcale nie ochroni ptaków przed atakiem kota. Nie są w związku z tym zalecane przez specjalistów.

Wychodzący tryb życia zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, zarówno dla Twojego kota, jak i innych zwierząt. Warto przemyśleć kwestię tego ryzyka. Koty niewychodzące nie są równie narażone na wypadki, zranienia czy choroby co koty wychodzące. Co więcej, nie stanowią zagrożenia dla innych małych pupili lub dzikich zwierząt.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij