Karmienie psa i kota suchą i mokrą karmą

Karmienie psa i kota suchą i mokrą karmą

Zagadnienie, jakim jest żywienie zwierząt domowych, nieraz wprawia w zakłopotanie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że odpowiednio zbilansowana, a zarazem dopasowana dieta, stanowi podstawę dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania czworonogów na każdym z życiowych etapów. Problemy pojawiają się jednak przy wyborze pokarmów, gdyż na chwilę obecną ich dostępność, a także ilość, są wręcz zaskakujące. Zarówno w żywieniu psów, jak i kotów, opiekunowie nieraz decydują się na karmienie mieszane. Polega ono na podawaniu zwierzakowi suchej karmy rano, a mokrej wieczorem (lub odwrotnie). I choć tego typu działanie może nieść za sobą pewne korzyści, tak pytaniem jest, czy karmienie psa i kota suchą i mokrą karmą jest wskazane?

Zobacz również: Poradnik żywienia psów dla początkujących

Zalety suchego pożywienia

Zalety suchego pożywienia

Podawanie zwierzętom suchego pokarmu to prawdopodobnie najpopularniejsza forma ich żywienia. Wiąże się to bowiem nie tylko z wygodą, czy też oszczędnością, ale również szeregiem zalet, szczególnie w przypadku jakościowych produktów. Wśród nich warto zaznaczyć między innymi:

  • Pełnowartościową i zbilansowaną formułę stworzoną na bazie wysokiej jakości składników;
  • Szeroki wybór wariantów dedykowanych zarówno psom, jak i kotom, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie karmy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb oraz preferencji czworonogów;
  • Pozytywny wpływ na stan jamy ustnej i uzębienia, a także pomoc w walce z odkładającym się kamieniem nazębnym;
  • Łatwość przechowywania i podawania zwierzęciu.  

Zalety mokrego pożywienia

Zalety mokrego pożywienia

Pomimo wielu zalet, sucha karma nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Dlatego też opiekunowie niejednokrotnie zmuszeni są do rozważenia przejścia na pokarmy w mokrej formie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z kotami. Karmienie kota suchą i mokrą karmą może być konieczne. Ze względu na swoją naturę, mruczki bardzo często nie otrzymują w pełni wystarczającego nawodnienia, gdyż nie są one zwolennikami picia wody ze standardowych miseczek. W naturalnych warunkach pozyskują one wszelkie niezbędne płyny ze swoich ofiar, przez co zmuszenie kota do picia jest niemal całkowicie niemożliwe.

Do zalet tego typu pożywienia zalicza się również:

  • Zwiększone walory smakowe i zapachowe;
  • Zmniejszoną ilość wypełniaczy, a w wielu przypadkach również całkowity brak dodatków w postaci zbóż;
  • Większą ilość białka niż w suchych karmach.

Co więcej, mokra karma doskonale sprawdza się w przypadku niejadków, a także psów i kotów wykazujących problemy z jamą ustną oraz zgryzem. Ponadto zwiększona zawartość wody sprawia, że czworonogi żywione mokrym pożywieniem rzadziej cierpią z powodu dolegliwości nerek i układu moczowego.

Czy łączenie suchej i mokrej karmy jest zdrowe dla psa?

Czy łączenie suchej i mokrej karmy jest zdrowe dla psa?

Łączenie suchej i mokrej karmy w przypadku psów jest stosowane głównie przez opiekunów, którzy zmagają się z niejadkami. Dodatek w postaci mokrego pokarmu sprawia bowiem, że atrakcyjność całego posiłku wzrasta, a psiak chętniej udaje się do miski. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się jednak u czworonogów, które cierpią z powodu rozmaitych dolegliwości układu pokarmowego, a także alergii. Wówczas łączenie dwóch całkowicie odmiennych wariantów pokarmów może skutkować szeregiem niepożądanych konsekwencji, tym samym powodując u zwierzęcia nasilenie objawów, a także idący za nimi ból oraz dyskomfort.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów

Czy karmienie kota suchą i mokrą karmą jest zdrowe?

Czy łączenie suchej i mokrej karmy jest zdrowe dla kota?

Kwestia łączenia suchej i mokrej karmy ma się nieco inaczej w przypadku kotów. Stworzenia te z zasady dobrze reagują na wprowadzanie pewnych urozmaiceń w codziennej diecie, co jednak nie oznacza, że z dnia na dzień należy wdrażać całkowicie nowe i odmienne rozwiązania.

Karmienie kota suchą i mokrą karmą doskonale sprawdza się wśród nieco bardziej wybrednych kotów, które niechętnie sięgają po „nudne” chrupki. Wówczas mokra karma może zachęcić czworonogi do jedzenia, a przy tym dostarczać im niezbędnej wody.

Sprawdź: Poradnik żywienia kotów dla początkujących

Karmienie psa i kota suchą i mokrą karmą – zasady łączenia

Zasady łączenia suchej i mokrej karmy

Pomimo tego, że łączenie suchej i mokrej karmy zarówno w diecie psów, jak i kotów, jest możliwe, tak nie zaleca się, aby tego typu rozwiązanie było stosowane przy okazji jednego posiłku.

Suche warianty pokarmów trawią się nieco dłużej niż te w mokrej formie, przez co ich połączenie może skutkować występowaniem problemów i dolegliwości żołądkowych. Co więcej, takie posiłki cechują się również odmienną kalorycznością, dlatego też ustalenie odpowiednio dopasowanych proporcji jest niezwykle utrudnione. Tak więc, decydując się na urozmaicenie diety pupila poprzez wprowadzenie do codziennych posiłków zarówno mokrej, jak i suchej karmy, powinno odbywać się na zasadzie naprzemiennego serwowania wspomnianych wariantów.

Wśród najważniejszych zasad, którymi należy kierować się przy wdrażaniu karmienia mieszanego, zaznacza się:

  • Stopniowe wprowadzanie odmiennych pokarmów – decydując się na karmienie mieszane nie należy podejmować radykalnych i natychmiastowych kroków, a raczej stopniowo przyzwyczajać czworonoga do odmiennej niż dotychczas stosowana formuły.
  • Regularne, naprzemienne podawanie danych pokarmów – wdrażając mokrą karmę przy żywieniu wariantem suchym (lub na odwrót) konieczne jest zachowanie systematyczności. Wprowadzany pokarm nie powinien więc być stosowany „od święta”, czy też w ramach nagrody za dobre zachowanie lub wykonanie sztuczki. Takie działanie może bowiem wywierać negatywny wpływ na układ pokarmowy zwierzęcia, tym samym pogarszając jego samopoczucie i zdrowie.

Jak ustalić wielkość porcji?

Jak ustalić wielkość porcji?

Ustalanie wielkości porcji to jedna z największych zagwozdek, z jakimi mają do czynienia opiekunowie czworonogów. Prawdopodobnie najważniejszą zasadą w tego typu działaniach jest zapamiętanie, że karmy suche i mokre różnią się między sobą kalorycznością, przy czym te pierwsze oferują zwierzęciu znacznie więcej kalorii. To właśnie dlatego przy wdrażaniu karmienia mieszanego konieczne jest podawanie znacznie mniejszej ilości suchej karmy niż mokrej.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż czworonogi powinny spożywać nawet 3-4 razy większe porcje karmy mokrej niż suchej, aby zapewniła im ona odpowiednie ilości najważniejszych składników odżywczych, a także zaspokoiła zapotrzebowanie na kluczowe komponenty. Dokładne określenie wielkości porcji jest jednak kwestią niezwykle indywidualną. Opiekunowie muszą bowiem dopasować ilość pokarmów pod kątem wielu cech ukochanego pupila, w tym jego wieku, wagi, stopnia aktywności fizycznej, a także stanu zdrowia. To właśnie dlatego zaleca się, aby przed wdrażaniem zmian w dotychczasowym żywieniu zwierzęcia, zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki. Błędne dopasowanie i zbilansowanie diety może bowiem skutkować szeregiem niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości mokrych karm dla kotów Almo Nature

Udostępnij