Cztery łapy w podróży – jak bezpiecznie przewieźć psa lub kota pociągiem, autobusem lub komunikacją miejską?

pies i kot w podróży

Wakacje i sezon urlopowy w pełni. Niektórzy właściciele chcieliby zabrać pupila na wyjazd, ale mogą nie być pewni, jakie powinni spełnić warunki, by przewozić psa lub kota pociągiem albo środkami komunikacji publicznej. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przygotować się do podróży. Właściciele kotów mają łatwiejsze zadanie – kot w transporterze jest traktowany jak bagaż. Wystarczy więc kupić solidny transporter, zapewnić kotu możliwość wypicia wody, jeśli podróż jest długa (albo podróżujemy w czasie upału), a także nie karmić kota bezpośrednio przed podróżą. Powinniśmy również mieć przy sobie książeczkę zdrowia naszego pupila. Pamiętajmy, żeby nie otwierać drzwiczek transportera w trakcie podróży – zestresowany zwierzak może uciec i zrobić sobie krzywdę.

Właściciele psów – zwłaszcza na tyle dużych czworonogów, że nie da się ich przewozić w transporterze – mają nieco bardziej skomplikowane zadanie. Powinni:

– posiadać książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie

– prowadzić pupila na smyczy i w kagańcu (kaganiec musi być dobrze dopasowany i pozwalać psu na otwarcie pyska – w żadnym wypadku nie stosujemy kagańców taśmowych!)

– poświęcić czas na przyzwyczajenie psa do otoczenia – warto w trakcie spacerów odwiedzać dworzec z wyprzedzeniem, aby pies nie był zestresowany nową sytuacją w dniu podróży

– nie karmić psa przed podróżą, aby uniknąć wymiotów; należy zabrać butelkę z wodą, aby napoić pupila w trakcie drogi

– nie pozwalać psu wskakiwać na siedzenia i zaczepiać innych podróżnych – niektórzy mogą tego nie lubić!

podróż z psem

Pies i kot w pociągu

To chyba najwygodniejszy i najpewniejszy sposób przewozu zwierząt. Jeśli nasz czworonóg nie znajduje się w transporterze, musimy kupić dla niego bilet. Każdy przewoźnik pobiera inną stawkę za przewóz zwierząt – np. w Intercity – 15,20 zł, Regio – 4,50.

Czworonóg w autobusie

Choć z psem niezbyt wygodna, czasem podróż autobusem to konieczność. Zaplanujmy ją wcześniej – nie wszyscy przewoźnicy zgadzają się na zabieranie zwierząt w podróż. Zasięgnijmy informacji bezpośrednio u konkretnego przewoźnika, aby mieć pewność, że w dniu podróży zostaniemy wpuszczeni do autobusu.

Komunikacja miejska z psem

Nie lekceważmy nakazu zakładania psu kagańca. Podróż w zatłoczonej komunikacji często jest stresująca dla czworonoga. Weźmy też pod uwagę, że niektórzy ludzie boją się psów – nawet tych niewielkich.

Pamiętajmy, że to na nas spoczywa obowiązek zapewnienia komfortu i naszemu zwierzęciu, a także współpasażerom. Nie mogą oni czuć się źle z powodu podróży z naszym pupilem. Powinniśmy dołożyć starań, by czworonóg uznał podróż za przyjemne przeżycie – nie pocieszajmy go, zamiast tego przemawiajmy energicznym głosem, chwalmy, wręczajmy smakołyki za dobre zachowanie.