Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Otyłość u czworonogów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Otyłość i nadwaga to choroby cywilizacyjne, które występują u coraz większej części ludzkości, ale również u czworonogów. Zaniedbanie prawidłowego odżywiania, mała ilość ruchu, problemy zdrowotne – przyczyny otyłości mogą być różne, ale jej skutki są tak samo fatalne. Szybkie przybieranie na wadze niesie za sobą szereg niepożądanych konsekwencji, do których zalicza się wzrost ryzyka występowania chorób serca i płuc, cukrzycę, a także dolegliwości skórne oraz problemy ze stawami i wiele innych.

Obowiązkiem każdego opiekuna jest zagwarantowanie zwierzęciu zdrowej, a zarazem odpowiednio zbilansowanej diety, która spełni wszystkie wymagania pupila oraz utrzyma go w prawidłowej kondycji. Dużą rolę odgrywa również regularna aktywność fizyczna.

Jak radzić sobie z otyłością u zwierząt? Nad jakimi kwestiami powinien zastanowić się każdy opiekun, który dba o swojego pupila i zależy mu na utrzymaniu go w dobrej kondycji?

Jak stwierdzić otyłość u psa?

W związku z tym, że psy różnią się między sobą pod względem wielkości, a także naturalnej budowy i masy ciała, niejednokrotnie samodzielne zdiagnozowanie otyłości lub nadwagi okazuje się niezwykle skomplikowanym zadaniem. Powszechnie przyjęło się mówić, iż czworonogi o prawidłowej wadze powinny mieć wyczuwalne, ale niewidoczne żebra. Uwagę należy również zwrócić na wcięcie przed biodrami, które ma świadczyć o optymalnej budowie. Oprócz wyglądu otyłego pupila zmienia się również jego zachowanie. Pies może wydawać się znacznie bardziej ospały, a także niechętny do podejmowania jakichkolwiek aktywności.

Powyższe zasady nie sprawdzą się jednak w każdym przypadku, gdyż poszczególne rasy ze swojej natury wykazują nieco szerszą lub bardziej umięśnioną postawę, przez co ukrycie otyłości staje się o wiele łatwiejsze. To właśnie dlatego przy stwierdzaniu prawidłowej wagi oraz stopnia sprawności fizycznej, zdecydowanie warto skorzystać z opinii lekarza weterynarii. Specjalista jest bowiem w stanie dokonać rzetelnej oceny wszystkich najważniejszych aspektów zdrowia pupila, a także przedstawić możliwe do podjęcia kroki oraz wytyczne dotyczące żywienia.

Otyłość i nadwaga – dlaczego stanowią problem?

Zbędne kilogramy to wciąż bagatelizowany problem pomimo tego, że według ogólnoświatowych badań prawie 1/3 kotów i psów cierpi na nadwagę lub otyłość. Przypadłość ta jest traktowana jako choroba i należy leczyć ją jak najwcześniej, aby zapobiec jej przykrym konsekwencjom.

Choroby i schorzenia powodowane zbędnymi kilogramami dotykają większości narządów i układów. U otyłych psów zwiększa się niewydolność serca, prowadzi do nadciśnienia i zaburzeń oddechowych. Może także dojść do zaburzenia funkcjonowania tarczycy i układu moczowego (np. problemy z nietrzymaniem moczu). Nadwaga skutkuje również problemami skórnymi, a także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Otyłe czworonogi częściej też chorują na cukrzycę.

Ponadto nadwaga i otyłość przyczyniają się do obniżenia jakości życia czworonoga, a także ogólnego stanu jego zdrowia, powodując niechęć do zabawy, ruchu, a nawet pieszczot. Spowodowane nią choroby mogą przynosić zwierzęciu ból, a także sprawiać trudności w poruszaniu się, wypróżnianiu, czy też spożywaniu posiłków.

Skutki otyłości u psa

Należy mieć na uwadze, że otyłość jest ogólnym stanem chorobowym całego organizmu i staje się przyczyną wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Do jej możliwych skutków zaliczają się:

  • częstsze problemy ortopedyczne,
  • choroby stawów,
  • cukrzyca lub zapalenie trzustki,
  • problemy z poruszaniem się,
  • problemy z układem oddechowym lub moczowym,
  • zwiększone ryzyko powikłań anestezjologicznych,
  • zwiększone ryzyko chorób endokrynologicznych i metabolicznych oraz nowotworów,
  • obniżenie odporności,
  • dyskomfort w codziennym życiu,
  • skrócona średnia długość życia zwierzęcia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa z nadwagą

Przyczyny otyłości u psa

Szybkie tempo życia, postępująca urbanizacja oraz wszechobecny stres stanowią znak współczesnych czasów. Nadmiar obowiązków i ciągłe zabieganie nie sprzyjają oferowaniu długich spacerów, które często ograniczają się wyłącznie do zrobienia kilku okrążeń wokół bloku. Niedostateczna ilość ruchu nie tylko predysponuje do wielu innych chorób, ale także wyrządza psu psychiczną krzywdę.

Często formą okazania pupilowi miłości jest oferowanie mu większej ilości karmy. Pewność, że miska jest zawsze pełna daje opiekunowi złudne wrażenie, że pupil jest zadbany i niczego mu nie brakuje. Żle dobrana dawka prowadzi do przekarmiania zwierzęcia i staje się przyczyną nadwagi.

Częstą przyczyną jest również karma nieodpowiednia do potrzeb pupila. Przy wyborze karmy należy uwzględnić nie tylko wiek i wielkość rasy, ale i obecną kondycję, tryb życia i stan fizjologiczny psa. Niewłaściwie dobrana kaloryczność może wyrządzić krzywdę – na przykład oferowanie psu o znikomej aktywności fizycznej karmy dla psów pracujących może szybko doprowadzić do pojawienia się zbędnych kilogramów.

Jedną z najbardziej bagatelizowanych kwestii są przysmaki oraz kąski pochodzące z ludzkich posiłków. Każdy smakołyk, który dodatkowo wędruje do pyska ulubieńca, ma swoją kaloryczność i stanowi dodatkową porcję energii. Nadmiar energii powoduje wzrost udziału tkanki tłuszczowej.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia otyłości u psa

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia otyłości u psa

Pomimo tego, że w znaczącej większości przypadków otyłość jest powodowana nieprawidłowym żywieniem, wyróżnia się także szereg czynników, które zwiększają ryzyko choroby. Należą do nich:

  • Wiek – wraz z wiekiem obserwowane jest obniżenie jego zapotrzebowania kalorycznego, a także znaczący spadek tempa metabolizmu oraz zmniejszenie chęci do aktywności fizycznej.
  • Zabiegi medyczne – po zabiegach kastracji lub sterylizacji pupil może wykazywać zwiększony apetyt, przy jednoczesnym obniżeniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
  • Rasa – wśród czworonogów wyróżniane są rasy, które ze swojej natury mogą wykazywać większe skłonności do nadwagi i otyłości. Należy do nich labrador retriever, terier szkocki, jamnik, owczarek szetlandzki, a także cocker spanielbeagle.
  • Problemy zdrowotne – konkretne dolegliwości, takie jak nadczynność kory nadnerczy, zaburzenia podwzgórza, czy też niedoczynność tarczycy i wiele innych, wykazują silny wpływ na występowanie nadwagi i otyłości. Problemem okazują się również wszelkie zaburzenia kończyn, dolegliwości stawów, czy też kości, które uniemożliwiają aktywność fizyczną.
  • Nadmierny stres – przewlekły stres może być okazywany poprzez nadmierne spożywanie pokarmów oraz najadanie się „na zapas”, gdyby pożywienia miało kiedyś zabraknąć. Wszystko to przyczynia się jednak do nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji szeregu dolegliwości.

Zobacz też: Najczęściej pojawiające się schorzenia u psa

Zapobieganie otyłości – wskazówki

Należy zaznaczyć, że w celu zredukowania masy ciała czworonoga warto skorzystać z porad zaufanego weterynarza lub dietetyka, który pomoże w ustaleniu optymalnego programu żywieniowego i treningowego. Istnieje jednak kilka przydatnych porad, które mogą zapobiec występowaniu nadwagi i otyłości.

  • Na prawidłowe żywienie czworonoga należy zwracać uwagę już od okresu szczenięcego. Najmłodsi podopieczni będą potrzebować konkretnych ilości danych składników odżywczych, ale i częstszego karmienia. Dorosły pies wymaga natomiast od 2 do 3 porcji pożywienia w ciągu dnia, a także ilości dostosowanych do swoich rozmiarów.
  • Należy podawać pokarmy o stałych porach dnia, co przyczyni się również do wyrobienia zdrowej rutyny.
  • Powinno się unikać dokarmiania pupila resztkami ze stołu nawet wówczas, gdy zwierzę stanowczo się tego domaga.
  • Każdy pupil uwielbia smakołyki, jednak ich nadmierna ilość może przyczyniać się do znaczącego przekroczenia standardowego zapotrzebowania kalorycznego. Warto ograniczyć podawanie przysmaków, a także wybierać naturalne przysmaki.
  • Regularne spacery oraz zachęcanie podopiecznego do aktywności fizycznej powinny stanowić podstawę każdego dnia. Ruch wspomaga metabolizm zwierzęcia, zapobiegając odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
  • Niejednokrotnie psy wymagają podawania specjalistycznej karmy o obniżonej zawartości kalorii, której zadaniem jest dostarczanie zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnej kontroli wagi. Wybór ten należy jednak skonsultować ze specjalistą.
  • Nieograniczony dostęp do świeżej i zdatnej do spożycia wody to podstawa.

Mój pies jest otyły – jak mu pomóc?

Otyłość u psów — przyczyny i przebieg leczenia

Jeśli zauważymy, że nasz pies lub kot waży więcej niż powinien, nie należy zwlekać z podjęciem działania. Na początek warto zwrócić się do weterynarza, zrobić podstawowe badania i wybrać właściwy sposób zmniejszenia wagi ciała.

Następnym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest zapoznanie się z normami żywieniowymi dla rasy naszego pupila. Będzie wymagało to od nas większej ilości pracy niż poprzednio – przygotowywanie zbilansowanych pokarmów, odpowiednie pory karmienia, zwracanie uwagi na podawaną karmę. Zamiana karmy na specjalistyczną, dedykowaną psom z nadwagą również pomoże poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami. Obowiązkowym elementem odchudzania jest także zwiększenie ilości ruchu – dodatkowe spacery, zabawy i bieganie będą służyły zdrowiu zwierzaka, a także naszemu.

Przebieg leczenia otyłości u psa

Wielu opiekunów wypiera fakt nadmiernej liczby kilogramów u swojego zwierzęcia, dlatego najważniejszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z faktu, że waga pupila jest zbyt wysoka i potrzebna jest pomoc. Niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który będzie stale informował i sprawdzał postępy w utracie wagi, pilnując, aby wszystko przebiegało pomyślnie. Opiekun musi za to zapewnić od siebie konsekwencję oraz systematyczność w działaniu.

Kluczowy jest oczywiście dobór odpowiedniej diety, która pozwoli w sposób kontrolowany zgubić psu nadprogramowe kilogramy. Właściwie dobrana dieta pozwala na ubytek wagi na poziomie 1-2% tygodniowo. Niezwykle ważne jest, aby karma posiadała właściwą kaloryczność, a także zapewniała uczucie sytości. Receptury bezzbożowe są w tym zakresie odpowiednie, ponieważ mają one mniejszą gęstość kaloryczną. Kompletna i zbilansowana karma musi dostarczać dobrze przyswajalne białko, pozwalające na utrzymanie właściwego poziomu masy mięśniowej w procesie odchudzania.

Nadmierne kilogramy stanowią nie lada obciążenie dla psich stawów, dlatego aparat ruchu również potrzebuje szczególnego wsparcia. W karmie powinny znaleźć się składniki dbające i chroniące chrząstkę stawową oraz wspomagające ruchomość stawów – chondroityna oraz glukozamina.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór specjalistycznych karm dla zwierząt BRIT

Jak wprowadzić czworonogowi więcej ruchu?

Otyły kot

Jeśli Twój pies lub kot spędzają większą część dnia leżąc na kanapie albo wygrzewając się na kaloryferze, wprowadź do ich codzienności więcej aktywności fizycznej. Codzienne spacery z psem powinno się stopniowo wydłużać, albo poprosić domowników, aby wychodzili z pupilem o różnych porach dnia. W porze wiosenno-letniej warto zabrać psiaka nad jezioro lub na plażę i skłonić go do pływania. Doskonałym pomysłem są również zabawy i treningi na świeżym powietrzu, a także bieganie.

Warto również skłonić pupila do zabawy w domu. Zaproś do zabawy kota lub psa, sprowokuj go do biegania lub gonienia zabawki. Przydatne w tym przypadku mogą okazać się zabawki interaktywne, które zapewnią pupilowi aktywność nawet pod nieobecność właściciela.

Dlaczego mój pies tyje?

W dużej ilości przypadków włączenie większej ilości ruchu i podawanie właściwej ilości pokarmu zapewni odpowiednią wagę zwierzaka. Jednak jeśli mimo wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych i aktywności pies lub kot nadal tyje, może to być spowodowane problemami ze zdrowiem. Do otyłości prowadzą m.in. zaburzenia endokrynologiczne (powodowane np. niedoczynnością tarczycy), podawane leki czy też podeszły wiek. Zbędne kilogramy mogą pojawić się również po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Ponadto niektóre rasy mają predyspozycje genetyczne do otyłości. Warto skonsultować tę kwestię z weterynarzem.

Sprawdź też: Dieta psa a pora roku

Data publikacji: 04.05.2017

Udostępnij