Choroby stawów u psów – przyczyny, profilaktyka, leczenie

Choroby stawów u psów – przyczyny, profilaktyka, leczenie

Choroby stawów u psów to powszechnie spotykane zjawisko, które dotyka w szczególności starsze czworonogi. Nie oznacza to jednak, że wśród młodych psiaków dolegliwości związane ze stawami całkowicie nie występują, a wręcz przeciwnie. Najczęściej objawiają się one poprzez kulenie, czy też widoczne trudności z chodzeniem lub wstawaniem z posłania.

Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, iż choroby stawów są dla zwierząt bolesne, a także uciążliwe. Dlatego też właściciele czworonogów powinni dołożyć wszelkich starań, aby uchronić swoich podopiecznych przed tego typu dolegliwościami. Jak jednak to zrobić? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Zaburzenia trawienia u psa i ich leczenie

Dbanie o stawy psa – dlaczego jest tak ważne?

Dbanie o stawy psa – dlaczego jest tak ważne?

Zdrowe stawy to nie tylko gwarancja swobody w poruszaniu się, wstawaniu, czy też podejmowaniu rozmaitych aktywności, ale również komfort ukochanego czworonoga. Choroby stawów u psów ograniczają bowiem możliwości psa, jednocześnie sprawiając mu ból, który z kolei może wywierać negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet zachowanie zwierzęcia. Dbanie o stawy psa powinno więc być istotne głównie ze względu na ogólne dobro pupila. Ograniczy to jednak również żal i smutek u jego opiekunów, którzy nie będą musieli obserwować cierpienia czworonoga.

Przyczyny chorób stawów u psa

Przyczyny chorób stawów u psa

Przyczyny chorób stawów u psów dotyczą rozmaitych aspektów. Do najczęściej występujących z nich można jednak zaliczyć:

 • Otyłość i nadwagę;
 • Zaburzenia rozwojowe szkieletu;
 • Predyspozycje genetyczne lub wrodzone dolegliwości;
 • Złamania lub zwichnięcia z uszkodzeniami stawów;
 • Zaburzenia w obszarze gospodarki hormonalnej;
 • Zaburzenia metaboliczne;
 • Choroby zakaźne i autoimmunologiczne (np. borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów);
 • Zaburzenia kostnienia;
 • Nadmierne lub zbyt intensywne obciążenie stawów;
 • Zabiegi chirurgiczne;
 • Nieprawidłowe leczenie;
 • Nowotwory;
 • Wiek czworonogów;
 • Niedobory żywieniowe;
 • Nieprawidłowości wzrostu (np. zbyt szybki wzrost młodych psów).

Z łatwością można zauważyć, że choroby stawów powstają na skutek rozmaitych przyczyn. I choć człowiek nie może mieć wpływu na wszystkie z nich, tak niektórym da się skutecznie zapobiec. Wymaga to jednak odpowiedniego zaangażowania ze strony opiekunów, a także ich uwagi oraz troski.

Sprawdź również: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć

Objawy chorób stawów u psów

Objawy chorób stawów u psów

Choroby stawów u psów mogą objawiać się na wiele rozmaitych sposobów, gdyż jest to uzależnione od takich czynników, jak chociażby rodzaj dolegliwości i wiek czworonoga. Wśród typowych, a zarazem często obserwowanych objawów, wyróżnia się:

 • Trudności w poruszaniu się – chore stawy bardzo często uniemożliwiają psu bezproblemowe wstawanie z pozycji leżącej, wchodzenie i schodzenie ze schodów, czy też zwyczajne chodzenie. Wówczas obserwowane są również poszczególne zmiany w sposobie poruszania się, które przejawiają się poprzez kulenie, a także zataczanie się.
 • Sztywność – stawy dotknięte konkretnym schorzeniem mogą wydawać się słabe i sztywne, przez co zginanie i rozprostowywanie łap zwierzęcia staje się utrudnione, a zakres ruchu kończyn znacznie się ogranicza.
 • Ból – choroby stawów niejednokrotnie okazują się bardzo bolesne, a psy często stają się wówczas nadwrażliwe na dotyk. Czworonogi mogą również skomleć lub piszczeć przy wykonywaniu konkretnych ruchów. Co więcej, długotrwały i silny ból wywiera także negatywny wpływ na zachowanie zwierzęcia, tym samym powodując u niego obronne reakcje, nawet w postaci agresji względem ludzi.
 • Znaczące zmniejszenie stopnia aktywności – pies, który doświadcza bólu i dyskomfortu w trakcie poruszania się, z pewnością nie będzie wykazywał zainteresowania różnorodnymi aktywnościami, czy też zabawami.
 • Opuchlizna – niektóre schorzenia dają o sobie znać poprzez wyraźny obrzęk widoczny w okolicy uszkodzonego stawu.
 • Obniżone samopoczucie i spadek apetytu – psy z chorymi stawami niejednokrotnie stają się znacznie bardziej ospałe, apatyczne i nieszczęśliwe. Tracą one wówczas zainteresowanie wszelkimi interakcjami, a także jedzeniem i piciem wody. Psiaki zmagające się z dolegliwościami stawów mogą szybko tracić na wadze, a nieraz również doświadczać znaczącego odwodnienia.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że początkowe stadia chorób stawów są praktycznie niezauważalne. Zanim więc bardziej intensywne symptomy staną się widoczne, dane schorzenia mogą być już w zaawansowanym stadium, a ich odwrócenie stanie się niemożliwe. Z tego względu niezwykle istotną rolę odgrywa nic innego, jak odpowiednia profilaktyka.

Niebezpieczna nadwaga

Choroby stawów u psów - Niebezpieczna nadwaga

Nie od dziś wiadomo, że nadwaga i otyłość zaliczane są do niezwykle szkodliwych dolegliwości. Oprócz dalszych konsekwencji zdrowotnych, do których zalicza się chociażby cukrzycę, schorzenia te wywierają również negatywny wpływ na stawy zarówno u ludzi, jak i psów. Zwiększona masa ciała nakłada na stawy znacznie większy ciężar, co z kolei wzmaga ryzyko rozwoju chorób stawów oraz ich uszkodzeń. Co więcej, nadwaga przyczynia się również do zaburzeń równowagi psa, a także obniża jego sprawność fizyczną, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia urazów mechanicznych.

Ponadto nadwaga wprowadza w organizmie zwierzęcia błędną równowagę żywieniową, jednocześnie wpływając na zdrowie stawów. Nieprawidłowo zbilansowana dieta przyczynia się bowiem do występowania zarówno nadmiarów, jak i niedoborów poszczególnych składników, w tym również witamin i minerałów niezbędnych do optymalnego funkcjonowania stawów.

Choroby stawów u psów – leczenie

Leczenie chorób stawów u psów

Sposoby leczenia chorób stawów u psów powinny zostać dopasowane odpowiednio do danego schorzenia i stopnia jego zaawansowania, ale również wieku, kondycji i stanu zdrowia psa. Do najczęściej stosowanych metod leczenia zalicza się:

 • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – tego typu preparaty mają na celu zmniejszenie dyskomfortu odczuwanego przez psa, a także ograniczenie stanu zapalnego, który występuje w stawach.
 • Suplementy diety – czyli preparaty, których zadaniem jest nie tylko łagodzenie objawów danych schorzeń, ale również zapobieganie lub ograniczanie ich występowania. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim glukozaminę i chondroitynę, czyli suplementy spotykane nawet w komercyjnych pokarmach dla psów. Istotnym jest przy tym fakt, iż wprowadzanie do diety zwierzęcia wybranych suplementów powinno odbywać się pod stałym nadzorem lekarza weterynarii. Błędne dopasowanie konkretnych preparatów, a także ich nieodpowiednie dawkowanie, może bowiem skutkować niepożądanymi konsekwencjami zdrowotnymi u pupila.
 • Fizjoterapia – zarówno ćwiczenia fizjoterapeutyczne, jak i specjalistyczne masaże, okazują się niezwykle pomocne w redukcji bólu i zwiększeniu ruchomości stawów. Program ćwiczeniowy powinien jednak zostać indywidualnie dopasowany przez specjalistę, który uwzględni stan psa oraz jego możliwości.
 • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała – ze względu na fakt, iż nadwaga i otyłość znacząco zwiększają ryzyko występowania chorób stawów, a także przyczyniają się do ich pogłębiania, utrzymywanie prawidłowej wagi zwierzęcia stanowi ogromną pomoc zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu danych schorzeń.
 • Zabiegi chirurgiczne – niektóre czworonogi zmagające się z chorobami stawów mogą wymagać specjalistycznych operacji. O konieczności wykonania zabiegu decyduje jednak wykwalifikowany lekarz.

Niektóre dolegliwości, w tym choroby genetyczne (np. dysplazje stawów), nie są możliwe do pełnego wyleczenia. Wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się więc zmniejszanie dyskomfortu odczuwanego przez psa, a także opóźnianie dalszego postępowania choroby. O sposobie leczenia konkretnych schorzeń zawsze powinien jednak decydować specjalista w dziedzinie weterynarii. Kwestia ta jest istotna głównie ze względu na fakt, iż podejmowanie działań na własną rękę niejednokrotnie wywołuje odwrotny do zamierzonego skutek.

Składniki wspierające stawy psa

Składniki wspierające stawy psa

Do diety psów, które zmagają się z dolegliwościami stawów, bardzo często wdraża się poszczególne składniki odżywcze, mające wspierać stawy. Wśród nich zaznacza się przede wszystkim:

 • Glukozaminę – czyli aminocukier znajdujący się w chrząstce stawowej, tkance łącznej i mazi stawowej. Zadaniem glukozaminy jest łagodzenie bólu stawów, poprawa ich funkcjonowania, a także naprawa chrząstki. Redukuje ona również stan zapalny w stawach.
 • Chondroitynę – to organiczny związek chemiczny, który stanowi jeden z kluczowych komponentów chrząstki stawowej. Jest ona w stanie pomóc w odbudowie chrząstki stawowej, zredukować stan zapalny, a także zmniejszyć ból. Jej suplementacja bardzo często łączona jest z glukozaminą.
 • Kolagen – to białko, które znajduje się w tkankach łącznych. Jego suplementacja poprawia elastyczność stawów, a także sprzyja prawidłowej kondycji chrząstek stawowych oraz kości.
 • Małżę zieloną (omułek zielonowargowy) – czyli suplement o wyjątkowych właściwościach, który zawiera w sobie szereg niezwykłych komponentów. Małże zielone są w stanie zwiększać elastyczność i ruchomość stawów, odbudowywać chrząstkę i maź stawową, a także redukować ból. Ponadto suplement ten wykazuje również działanie przeciwzapalne.
 • MSM (metylosulfonylometan) – to organiczny związek siarki, który zwiększa odporność całego organizmu, działa przeciwzapalnie, redukuje odczuwany ból, a także wspomaga odbudowę chrząstki stawowej.

Wśród pozostałych składników, które z powodzeniem wspierają stawy psów, warto wyróżnić także kwas hialuronowy, kwasy omega-3, pokrzywę, ostropest plamisty, wiązówkę błotną oraz awokado.

Profilaktyka – suplementy na stawy

Profilaktyka - suplementy na stawy

Profilaktyka chorób stawów u psów to nic innego, jak zapobieganie występowaniu poszczególnych schorzeń (o ile jest to możliwe), a także opóźnianie ich rozwoju i minimalizowanie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w tej kwestii okazuje się suplementacja poszczególnych składników odżywczych, których zadaniem jest wspieranie stawów czworonoga.

Suplementy na stawy mogą zawierać w sobie rozmaite komponenty, choć najczęściej jest to glukozamina, chondroityna, kolagen i MSM. Ponadto wiele tego typu produktów zawiera w sobie również niezbędne witaminy i minerały, które mają gwarantować dodatkowe wsparcie. Niezmiennie należy jednak pamiętać o tym, że wdrażanie suplementów do diety psa powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

W profilaktyce chorób stawów kluczową rolę odgrywają ponadto takie czynniki, jak chociażby odpowiednie żywienie i kontrola wagi pupila, dostosowana aktywność fizyczna, unikanie ryzyka uszkodzeń mechanicznych, a także regularne wizyty kontrolne u specjalisty, które powinny obejmować również wykonywanie okresowych badań.

Polecane preparaty na stawy

Marka European Pet Pharmacy posiada szeroką ofertę suplementów dla psa na stawy – stosowanych zarówno w profilaktyce, jak i łagodzeniu objaw postępującej już choroby. Receptury preparatów marki są opracowywane w oparciu o najnowsze badania naukowe oraz o doświadczenie opiekunów psów uprawiających sport. Suplementy wysokiej jakości przechodzą rygorystyczne testy kliniczne.

Profilaktyka

Suplement dla szczeniąt Juniorflex jest odpowiedni dla szczeniąt i młodych psów od 5 – 18 miesięcy. Suplement gwarantuje profilaktyczną pielęgnację stawów i kości w okresie dynamicznego wzrostu, kiedy kości i stawy psa szybko rosną, a cały organizm przechodzi liczne zmiany. Preparat wspiera ponadto układ odpornościowy szczeniaka. Jest on szczególnie polecany dla ras podatnych na problemy ze stawami – dla psów dużych i olbrzymich ras oraz dla mniejszych ras z predyspozycjami genetycznymi.

Dla psów seniorów marka oferuje suplement Senior. Jest on przeznaczony dla psów w wieku od 6. do 7. roku życia. Preparat pomaga zachować witalność organizmu, a także jak największą mobilność na późnym etapie życia. Skutecznie wspiera kości i stawy, pomaga utrzymać odpowiednią masę mięśniową, co dodatkowo odciąża stawy, a także wspomaga odporność. Zawiera składniki takie, jak małż nowozelandzki, witamina C, glukozamina oraz L-arginina. Preparat dostarcza także dodatkową dawkę białka.

Na choroby i dolegliwości

Preparat Grunlippmuschel ma natomiast za zadanie łagodzić dolegliwości związane z występującymi już problemami ze stawami, lecz może być stosowany również profilaktycznie. Jest to wysokiej jakości preparat witaminowy, którego głównym składnikiem jest ekstrakt z małża zielonowargowego. Suplement jest szczególnie zalecany na ból stawów, a także w celu zapobiegania chorobom i ochrony zdrowych stawów. Poprawia mobilność psa i wspomaga witalność jego organizmu.

Dla psów, u których występują już schorzenia stawów dostępny jest preparat Hyaluron+. Jest on w szczególności zalecany na schorzenia oraz problemy ze stawami takie, jak artroza czy zapalenie stawów lub też dla psów po przebytych operacjach układu mięśniowo-szkieletowego. Suplement stanowi alternatywną terapię dla psów uczulonych na wyciąg z małża zielonowargowego. Preparat wspomaga tworzenie mazi stawowej w stawie dzięki zawartości składników takich, jak kwas hialuronowy, witamina C, MSM oraz glukozamina.

Na bardziej zaawansowane problemy marka proponuje preparat Joint Powder Plus na choroby stawów u psów. Jest to wysokiej jakości preparat opracowany specjalnie dla psów ze schorzeniami stawów takimi, jak artroza. Suplement działa regeneracyjnie na chrząstkę stawową, a także działa przeciwzapalnie i łagodzi dolegliwości. Chroni także stawy przed nadmiernym obciążeniem i wspiera odporność organizmu. Zawiera kompleks składników takich, jak chondroityna i glukozamina, MSM, kwas hialuronowy, proszek z omułka zielonego oraz kolagen.

Dieta psa z chorymi stawami

Dieta psa z chorymi stawami

Dieta psa z chorymi stawami powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Pupil musi bowiem otrzymywać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, które nie tylko utrzymają go w prawidłowej wadze, ale również zagwarantują wsparcie i ochronę stawów.

Karma dla psa cierpiącego z powodu dolegliwości stawów powinna zawierać:

 1. Wysokiej jakości białka – stanowią one bowiem podstawę w aspekcie zdrowia i siły mięśni czworonoga, co z kolei wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jego stawów.
 2. Glukozaminę i chondroitynę – czyli składniki, których zadaniem jest redukcja bólu, odbudowa chrząstki stawowej, a także zwiększanie elastyczności stawów.
 3. Kwasy tłuszczowe omega-3 – przyczyniają się one do redukcji stanów zapalnych w organizmie, jednocześnie redukując odczuwany ból stawów i związany z nim dyskomfort.
 4. Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty – jagody, borówki, brokuły i dynie to produkty, które zapobiegają uszkodzeniom stawów i zmniejszają ryzyko występowania stanów zapalnych, przez co stanowią doskonały dodatek do diety każdego psa.
 5. Ograniczoną ilość węglowodanów, które przyczyniają się do szybkiego przybierania na wadze, szczególnie w połączeniu z ograniczoną aktywnością fizyczną.

Zobacz: Czy pies .może jeść dynię? Dynia w diecie psa.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości suplementów dla psów European Pet Pharmacy

Data publikacji: 26.01.2018

Udostępnij