Choroby stawów u psów i kotów – jak leczyć?

Facebookmail

Zwierzęta bardzo często mają dolegliwości związane ze stawami. Problem dotyczy nie tylko czworonożnych seniorów, ale również młodych zwierząt. Na szczęście są sposoby, które pomagają zapobiegać tym komplikacjom zdrowotnym.

Wiele ras psów i kotów przez genetyczne uwarunkowania są obciążone dolegliwościami stawów. W przypadku mruczków schorzenia w większości dotykają starsze czworonogi. Natomiast jeśli chodzi o psy, schorzenia stawów dotyczą nie tylko zwierząt starszych, z bagażem doświadczeń. Najczęściej tego typu dolegliwości dotykają przedstawicieli dużych i wielkich ras. Wśród nich są m.in. owczarki niemieckie, alaskan malamute, owczarki szetlandzkie, labradory i golden retriever. Właściciele psów tych ras powinni wiedzieć, jak pomóc pupilom. Pamiętajmy jednak, że problemy związane ze stawami mogą mieć również mniejsze psy i koty. Przyczyn schorzeń stawowych jest wiele. Oprócz tych uwarunkowanych genetycznie najczęstszym powodem jest uszkodzenie chrząstek lub kości, na przykład w wyniku urazu. Bardzo częstym powodem jest również nadwaga oraz nadmierna jednorazowa aktywność fizyczna.

Jak poznać, że nasz pupil ma problem?

Można to zauważyć, dokładnie obserwując zwierzę i zmiany w jego zachowaniu. Podstawowe symptomy dolegliwości związanych ze stawami to m.in. wycofanie się psa (czworonóg jest nieswój, zachowuje się inaczej niż zwykle), spadek apetytu, problemy ze snem lub odpoczynkiem.

choroba stawów u psa

Są jednak sposoby, które pozwalają zapobiegać tego typu schorzeniom zarówno u psów, jak i kotów. Jednym z kluczowych zaleceń jest przestrzeganie właściwie skomponowanej diety i niedopuszczanie do przejedzenia. Warto stosować odpowiedni jadłospis już u młodych czworonogów. Takie podejście z pewnością uwolni pupila od otyłości, a co za tym idzie, późniejszych problemów.

Jeśli jednak problemy już powstały, można łagodzić ich objawy, stosując odpowiednie preparaty tworzone w oparciu o sprawdzone metody. Jednym z polecanych artykułów jest suplement diety Vital Animal Stawy. Ten produkt jest idealny dla psów aktywnych, których stawy codziennie podejmują duży wysiłek. Doskonale sprawdzi się także dla psich seniorów, które potrzebują regularnego dostarczania właściwych witamin i minerałów. Dla kotów z kolei polecamy DOLFOS Arthrofos Cat

Kolejnym sposobem zapobiegania problemom ze stawami są szkolenia i regularne ćwiczenia. Bardzo modne stało się ostatnio dbanie o zdrowie. Coraz częściej biegacze zabierają ze sobą na trening także swoje zwierzęta. Oprócz zalet zdrowotnych z pewnością wpływa to także na poprawę relacji podopiecznego z właścicielem. Należy pamiętać, że jeśli już decydujemy się na aktywność fizyczną, to trzeba dbać o regularność. Nie możemy jednak popadać ze skrajności w skrajność, aby poprzez nadmierną aktywność nie obciążać pupila, co może negatywnie wpłynąć na jego stawy. Bardzo ważną rolę odgrywają także szkolenie. Zwierzęta, które potrafią panować nad sobą, są mniej podatne na problemy zdrowotne. Do wzbogacenia efektów szkolenia polecamy wyjątkowe przysmaki marki Petisco. Przekąski te są produkowane wyłącznie z naturalnych składnikach i zawierają bardzo wysoką zawartość mięsa – nawet 96%. Doskonale sprawdzą się jako nagroda treningowa, pyszna przekąska, a także uzupełnienie codziennej diety psa.

Zachęcamy, aby dostosować się do zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć” i właściwie zadbać o zdrowie swojego pupila.

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *