Ciąża u kota — objawy, przebieg

Ciąża u kota — objawy, przebieg

Posiadanie kociąt to bardzo ekscytujący i emocjonalny czas dla Ciebie i Twojego pupila. Zanim będziesz mógł powitać małe futrzaki w swoim domu, musisz wiedzieć, jak rozpoznać, że kot jest w ciąży i co możesz zrobić, aby sprawić, żeby ciąża u kota miała jak najszczęśliwszy przebieg.

Planując kocięta należy pamiętać, że Twoja kotka i jej młode będą mieć dodatkowe wymagania, na które będziesz musiał być przygotowany. Aby pomóc Ci wspierać zwierzaka podczas ciąży i porodu, omówiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o kotach w ciąży.

Ważne! Jeśli chcesz uniknąć nieoczekiwanego miotu kociąt, zalecamy wykastrowanie kota przed pierwszym sezonem, ponieważ po tym okresie bardzo łatwo może zajść w ciążę. Ponieważ wychowywanie miotu może być stresujące dla Twojego kota i kosztowne dla Ciebie, zalecamy, jeśli to możliwe, pozostawienie hodowli specjalistom w tym zakresie.

Jak stwierdzić, czy kot jest w ciąży?

Po około 15-18 dniach ciąży możesz zauważyć, że sutki twojego zwierzaka stają się powiększone i zaczerwienione – jest to znane jako „różowienie”.

Podobnie jak w przypadku porannych mdłości u ludzi, twoja ciężarna kotka może przejść przez etap wymiotów.

Brzuch czworonoga zacznie się powiększać, ale unikaj dotykania go, aby nie ryzykować zranienia mamy lub jej nienarodzonych kociąt. Mogą istnieć inne przyczyny obrzęku brzucha, więc uważnie obserwuj kota pod kątem jakichkolwiek objawów choroby i skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przyszła mama będzie stopniowo przybierać na wadze od 1 do 2 kg (w zależności od liczby kociąt, które nosi) – to znak, że jest w ciąży. Kotki mają tendencję do zwiększonego apetytu w późniejszym okresie ciąży, co również przyczynia się do przybierania na wadze. Zwiększony apetyt może być również oznaką robaków lub choroby, miej więc na uwadze wizytę u weterynarza.

Twoja ciężarna kotka może zachowywać się bardziej matczynie, co oznacza, że ​​może częściej mruczeć, łasić się i szukać dodatkowej uwagi z Twojej strony.

Niektóre gabinety weterynaryjne mogą zdiagnozować ciążę u kota za pomocą ultradźwięków, czasami już po 15 dniach jej trwania. Lekarz weterynarii może również określić, ile kociąt spodziewa się kotka do 40. dnia ciąży. Pamiętaj, że w ciąży kota większy kociak może zasłaniać inne mniejsze kocięta w łonie matki, więc możesz mieć więcej kociąt, niż oczekiwano.

Zobacz także: Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?

Ile trwa ciąża kota?

Kocice osiągają dojrzałość płciową między piątym a dwunastym miesiąca życia. Do zapłodnienia dochodzi w fazie rui. Akt płciowy pobudza owulację, po upływie 24–36 godzin od niej następuje zapłodnienie. Co ciekawe, kocięta z tego samego miotu mogą mieć różnych ojców.

Przeciętna kocia ciąża trwa od 63 do 67 dni, ale czas ten może się wahać od 61 do aż 72 dni. Określenie dokładnego czasu jest trwania może być trudne, ponieważ koty mogą kopulować kilkukrotnie.  

Oznaki zbliżającego się porodu

Jeśli twój kot odmawia jedzenia, zachowuje się niespokojnie i szuka miejsca odosobnienia, może to być spowodowane tym, że jej poród ma się rozpocząć bardzo szybko.

Temperatura ciała kotki spada do około 37,8°C w ciągu 12-24 godzin przed rozpoczęciem porodu.

Tuż przed porodem kocia mama może stać się głośniejsza, niespokojna i chcieć się ciągle wylizywać.

Poród powinien rozpocząć się od silnych skurczów brzucha, po których nastąpi wydzielina z pochwy. Jeśli wydzielina jest gęsta i czarna lub koloru krwi, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Po tym czasie nastąpi rozwiązanie.

Jak sprawić, by Twój kot czuł się komfortowo podczas porodu

Ciężarne koty są bardzo niezależne i zwykle przed porodem znajdują swoje własne, spokojne miejsce do rozwiązania. I chociaż twoja kotka może sama zdecydować, gdzie chce urodzić, dobrym pomysłem jest ustawienie budki lęgowej lub miejsca lęgowego w spokojnej części domu.

Możesz użyć dużego kartonowego pudła z niskimi bokami, co ułatwi kotu wchodzenie i wychodzenie lub po prostu rozłożyć miękką, czystą pościel. Jako pościel możesz użyć gazet lub ręczników.

Kuwetę, jedzenie i wodę umieść w pobliżu zwierzęcia, aby miało do nich łatwy dostęp podczas karmienia kociąt.

Zapewnij kotce prywatność, aby czuła się komfortowo, oraz wsparcie poprzez monitorowanie sytuacji i ewentualnych komplikacji.

Co należy zrobić po urodzeniu kociąt?

Kocięta rodzą się z ochronną błoną płodową, którą kotka zwykle usuwa wkrótce po urodzeniu. Błony płodowe są zwykle czerwonawo-żółte i otaczają płód unoszący się w płynie owodniowym.

Jeśli kotka nie usunie błony płodowej w ciągu pierwszej minuty po urodzeniu, konieczne będzie rozbicie worka i wytarcie płynu z nosa kociaka. Następnie otwórz usta głową skierowaną w dół i usuń wszelkie pozostałe błony lub płyn. Następnie możesz stymulować kociaka do oddychania, mocno gładząc jego ciało ręcznikiem.

Jeśli pępowina nie pękła podczas porodu lub kotka nie rozerwała jej, konieczne będzie przerwanie połączenia. Staraj się zerwać przewód około cala od ciała kotka. Rozerwij go dwoma pierwszymi palcami i kciukiem, ale uważaj, aby nie pociągnąć za przewód, ponieważ może to spowodować uszkodzenie narządów kociaka.

Monitoruj laktację

Colostrum to pierwsze mleko, które kotka produkuje dla swoich kociąt. Konieczne jest, aby kocięta otrzymywały jego odpowiednią ilość, ponieważ zawiera ona niezbędne składniki odżywcze i immunoglobuliny, które są niezbędne do prawidłowego dojrzewania układu odpornościowego.

Nowo narodzone kocięta powinny być karmione co godzinę lub dwie, więc Twój kot prawdopodobnie będzie z nimi stale przez pierwszy tydzień lub dwa. Jeśli uważasz, że Twój kot może nie produkować mleka lub nie pozwala kociętom karmić piersią, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zachowaj ostrożność podczas zbliżania się do kociąt, ponieważ niektóre matki mogą wykazywać agresję w stosunku do ludzi lub innych zwierząt domowych, jeśli dostrzegą zagrożenie. Unikaj podawania leków i szczepionek, gdy kot karmi piersią.

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twoja kotka wykonuje jedną z poniższych czynności:

  • Przestaje jeść
  • Wymiotuje
  • Staje się bardzo ospała (słaba i zmęczona)
  • Ma zaczerwienienie i obrzęk w którymkolwiek z jej gruczołów sutkowych

Ciąża u kota – jak powinna wyglądać dieta?

Jedną z ważnych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc przyszłej mamie, jest zapewnienie jej wsparcia żywieniowego, którego potrzebuje.

Wybór odpowiedniego planu żywienia podczas ciąży zagwarantuje, że kocięta wyrosną na sprawne i będą miały siłę, by poradzić sobie z porodem i karmieniem noworodków. Karma dla dorosłych, którą zwykle podajesz swojemu kotu, doskonale nada się do codziennej diety, ale nie zapewni dodatkowego wzmocnienia, którego będzie potrzebować w okresie ciąży. Dla szczęśliwej mamy i zdrowych kociąt wybierz karmę, która spełni jej nowe wymagania.

Wysokiej jakości karma dla kociąt zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze podczas karmienia ciężarnej kotki. Włącz ją do diety od czasu krycia do kilku tygodni po porodzie, aby dała kociej matce energię potrzebną do wspierania nowych kociąt.

Ciężarne koty potrzebują większej ilości kalorii i białka, które można znaleźć w wysokiej jakości karmie dla kociąt. Przestawienie mamy na karmę dla kociąt również pomoże jej miotowi, ponieważ kocięta będą mogły ją naśladować i próbować jej stałych pokarmów, gdy mleko zostanie odstawione.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kociąt i matek karmiących

Najlepsze praktyki zapobiegania ciąży u kota

Wiesz już, jak stwierdzić, czy kotka jest w ciąży i jak się nią opiekować, gdy jest w ciąży, ale co, jeśli nie chcesz rozmnażać swojego zwierzęcia? Istnieje kilka sposobów zapobiegania nieoczekiwanym ciążom u kotów.

Wysterylizuj lub wykastruj swojego kota.

Przeczytaj więcej: Kastracja kotów

Trzymaj kota w domu: trzymanie kota w pomieszczeniu z dala od zalotników płci męskiej może być skutecznym sposobem zapobiegania ciąży u kota. Koty domowe mają zmniejszone ryzyko innych potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Podaj kotu antykoncepcję.

Przeczytaj więcej: Tabletki antykoncepcyjne dla kota czy zabieg sterylizacji?

Udostępnij