Chomik syryjski – wszystko o gatunku

Chomik syryjski – wszystko o gatunku

Chomiki syryjskie to urocze stworzenia o niewielkich rozmiarach, które w polskich domach cieszą się dużą popularnością. Należy jednak zaznaczyć, iż niemal pluszowy wygląd i drobna budowa nie oznaczają, że gryzonie z tego gatunku nie wykazują własnych potrzeb. Co więcej, ich wymagania nieraz okazują się zaskakujące, z czego właściciele zdają sobie sprawę dopiero po zakupie zwierzątka.

W celu zagwarantowania pupilowi szczęśliwego życia w pełnym zdrowiu, z pewnością warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi chomików syryjskich. Dzięki temu możliwe jest również uniknięcie podstawowych błędów w opiece nad gryzoniem, a także odpowiednie przygotowanie się na przybycie nowego małego domownika.

Zobacz: Rasy chomików – jakiego chomika wybrać?

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 85-150 g

wzrost: 13–18 cm

 maść beżowa, kremowa, złocista
długość życia  od 2 do 3 lat
główne cechy  łagodne, aktywne

Charakterystyka chomika syryjskiego

Charakterystyka chomika syryjskiego

Choć chomiki syryjskie należą do niewielkich i drobnych gryzoni, tak nieraz ich rozmiary przyjmują zaskakujące wartości. Stworzenia te mogą być nawet 3-krotnie większe od popularnych chomików dżungarskich, gdyż długość ich ciała mieści się w granicach od 15 do 18 cm. Waga przeważnie nie przekracza natomiast 250 g

Gryzonie z tego gatunku cechują się walcowatym kształtem ciała oraz delikatnie zaznaczoną talią. Posiadają one również krótkie, ale silne łapki, które doskonale radzą sobie z pokonywaniem znaczących dystansów.

W naturalnych warunkach chomiki syryjskie najczęściej charakteryzują się krótką sierścią o złotobrązowej barwie na grzbiecie oraz białej lub kremowej na brzuchu. Osobniki hodowlane przyjmują natomiast rozmaite maści, zaczynając od jasnych, a kończąc na odcieniach brązu, szarości oraz czerni. Co więcej, stworzenia te posiadają również różnorodne typy okrywy.

Do cech charakterystycznych gatunku z pewnością należy zaliczyć wypukłe i duże oczy oraz rozciągliwe torby policzkowe. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż chomiki syryjskie mają bardzo słaby wzrok. W głównej mierze posługują się więc słuchem oraz węchem, przy czym znaczącą rolę odrywają tzw. wibrysy, czyli włosy czuciowe znajdujące się przy pyszczku zwierzątka. Ich zadaniem jest bowiem ułatwianie orientacji w terenie przy minimalnym, a wręcz znikomym oświetleniu.

Chomik syryjski – gdzie kupić?

Chomik syryjski - gdzie kupić?

Chomiki syryjskie dostępne są w większości sklepów zoologicznych. Warto jednak zaznaczyć, iż często są one traktowane w niehumanitarny sposób oraz przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach. Co więcej, zwierzątka ze sklepów nieraz niosą za sobą ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób, głównie ze względu na obciążenie genetyczne. I choć ceny tych gryzoni okazują się wówczas dużo niższe, tak zdecydowanie lepszą decyzją będzie zakup pupila z zaufanego i sprawdzonego źródła, jakim okazują się profesjonalne hodowle.

Doskonałą alternatywą do zakupu chomika syryjskiego jest jego adopcja. W Polsce funkcjonują bowiem organizacje i fundacje, które niosą pomoc niechcianym oraz porzuconym gryzoniom. Z pewnością warto więc zapoznać się z działalnością konkretnych placówek, a także rozważyć opcję całkowitego odmienienia życia jednego z tamtejszych podopiecznych.

Skąd pochodzi chomik syryjski?

Skąd pochodzi chomik syryjski?

Historia chomików syryjskich zawiera szereg zwrotów akcji, gdyż stworzenia te zostały odkryte w okolicach XIX wieku, po czym chwilę później uznano je za wymarłe. Następnie w latach 30. XX wieku, badacze odnaleźli pojedynczych przedstawicieli, którzy zostali rozmnożeni w warunkach laboratoryjnych. Z biegiem czasu chomiki syryjskie udomowiono, tym samym czyniąc je pupilami na rozmaitych krańcach świata.

Nazwa gatunku nie jest przypadkowa. Jego naturalnym środowiskiem okazuje się bowiem niezwykle ograniczony obszar płaskowyżu Aleppo, położony nieopodal granicy Syrii i Turcji.

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Proces oswajania nowego podopiecznego będzie wymagał odrobinę cierpliwości oraz czasu. Pierwsze dni w nowym domu powinny polegać na całkowitym braku interakcji z człowiekiem, a także pozostawieniu zwierzęcia w bezpiecznym i cichym miejscu.

W momencie, gdy chomik oswoi się z otoczeniem, będzie on potrzebował zaznajomienia z zapachem, głosem oraz widokiem swojego opiekuna. W tym celu warto przesiadywać w okolicach klatki, a także spokojnie mówić do zwierzęcia.

Z biegiem czasu możliwe będzie delikatne głaskanie zwierzątka, które nieraz łączone jest z podawaniem mu drobnych smakołyków. Towarzystwo człowieka musi bowiem być pozytywnie kojarzone, przez co zdecydowanie warto unikać wszelkich gwałtownych i niespodziewanych ruchów. Jeśli pupil reaguje na głaskanie ze spokojem i opanowaniem, opiekun może zacząć brać gryzonia na ręce.

Klatka dla chomika syryjskiego

Klatka dla chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie należą do niezwykle ruchliwych i aktywnych stworzeń. Z tego względu klatka dla gryzonia z tego gatunku powinna być odpowiednio duża, a także gwarantująca zwierzęciu możliwość zaspokajania wszelkich kluczowych potrzeb. Koniecznym jest również zadbanie o pełne bezpieczeństwo pupila, tym samym decydując się na zakup lokum wykonanego z solidnych materiałów. Należy przy tym zaznaczyć, iż chomik nie będzie szczęśliwy w „klatce” zrobionej z akwarium. Co więcej, tego typu rozwiązania nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, są trudne do wyczyszczenia, a także stwarzają warunki do rozwoju rozmaitych bakterii.

Warto unikać również klatek, które wyposażone są w dodatkowe piętra. Jednopoziomowa konstrukcja o dużej podstawie okazuje się bowiem w pełni wystarczająca, jednocześnie chroniąc zwierzę przed upadkiem z wysokości, który może zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.

W związku z tym, że chomiki syryjskie należą do stworzeń nocnych, a zarazem hałaśliwych, lokum z pewnością nie powinno być ustawione w sypialni lub pobliżu łóżka. Koniecznym jest również unikanie przestrzeni o silnym nasłonecznieniu lub obszarów w okolicy grzejników. Niewskazane są także głośne lub bardzo zimne miejsca.

Co umieścić w klatce chomika?

Co umieścić w klatce chomika?

Wśród akcesoriów, które powinny znaleźć się w klatce każdego chomika syryjskiego, wyróżnia się:

  • Kołowrotek – dzięki niemu pupil będzie mógł swobodnie zaspokajać swoją potrzebę ruchu i aktywności fizycznej. Warto jednak postawić na kołowrotek o odpowiedniej średnicy, wynoszącej około 25 cm, a także budowie. Wybrany model powinien być w pełni zabudowany, gdyż metalowe pręty mogą stanowić zagrożenie dla zwierzątka.
  • Akcesoria do jedzenia i picia – miseczka na jedzenie oraz poidełko stanowią podstawę wyposażenia każdej klatki.
  • Domek lub inne schronienie – domek będzie miejscem, w którym chomik skryje się w celu odpoczynku. Zwierzę może jednak podgryzać jego ścianki, przez co konieczna okazuje się regularna wymiana jego lokum.
  • Gruba warstwa ściółki – gryzonie z tego gatunku uwielbiają się okopywać, przez co będą one wymagały stosunkowo grubej warstwy miękkiej ściółki.
  • Inne akcesoria – do których zalicza się huśtawki, hamaki i tunele, a także wysokiej jakości kolby lub naturalne drewienka do ścierania stale rosnących siekaczy.

Chomik syryjski – dieta i żywienie

Chomik syryjski - dieta i żywienie

Chomik syryjski, jak każde zwierzę, będzie potrzebował odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Spożywany pokarm wpływa bowiem na prawidłowy rozwój pupila, a także jego funkcjonowanie w codziennym życiu. Ponadto niedobory danych komponentów mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie chomika.

Podstawę diety będzie stanowiła wysokiej jakości mieszanka ziaren, suszonych owoców, warzyw oraz ziół w odpowiednich proporcjach. Producenci nieraz decydują się także na urozmaicenie gotowej karmy, na przykład poprzez dodanie larw mączniaka, którymi chomiki syryjskie żywią się również w naturalnych warunkach. W celu urozmaicenia posiłków pupila warto podawać mu niewielkie ilości świeżych warzyw i owoców. W ramach przysmaków poleca się natomiast orzechy lub pestki dyni, jednak ich ilość powinna być ograniczona do minimów, głównie ze względu na wysoką kaloryczność. Każdy gryzoń będzie również wymagał nieograniczonego dostępu do świeżej i czystej wody.

Sprawdź: Czym karmić chomika? Wybieramy najlepszą karmę i przysmaki

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla chomika

Chomik syryjski – długość życia i zdrowie

Chomik syryjski - długość życia i zdrowie

Chomiki syryjskie nie należą do długowiecznych zwierzątek. Osobniki, które wywodzą się ze sprawdzonych hodowli, a także nie są obciążone chorobami genetycznymi, najczęściej żyją około 3 lat. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż gryzonie te są niezwykle wrażliwe, a także podatne na rozmaite choroby oraz uszkodzenia. Przed zakupem lub adopcją pupila warto więc sprawdzić, czy w okolicy znajduje się dobry lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu małych gryzoni.

Co więcej, do obowiązków każdego opiekuna należy zaliczyć również bieżące kontrolowanie stanu zwierzęcia. Dotyczy to głównie łapek, uszu, oczu, a także uzębienia zwierzęcia. Niektóre osobniki okazują się bowiem mało odporne na różnorodne infekcje. Ponadto mogą wykazywać także skłonności do przerostu siekaczy, spowodowanego ciągłym spożywaniem miękkich pokarmów.

U kogo sprawdzi się chomik syryjski?

Chomiki syryjskie szybko się przyzwyczajają do nowego domu i łatwo nawiązują kontakt z właścicielem, ale są niezależne z natury. To idealny pupil dla osoby, która kocha gryzonie, a także potrafi zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Chomiki te są łagodne, dlatego nadadzą się dla rodzin z dziećmi, jednak należy pamiętać, że puchaty i miły zwierzaczek to nie zabawka.

Popularne imiona dla chomika

Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Toffi, Bursztyn, Leo, Camel, Oskar, Dorian, Dexter, Pysio, Danio, Chrupek. Kropka, Nutka, Bułka, Benia, Tosia, Fifi, Mini, Lola, Kulka, Pysia, Bella.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje chomik syryjski

Żyją one 2-3 lata.

Co je chomik syryjski

Jedzą one nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce.

Ile kosztuje chomik syryjski

Kosztują one do 40 zł.

Jak wygląda chomik syryjski

To chomiki, których sierść najczęściej jest w kolorze kremowym, złotym lub beżowym.

Chomik syryjski długowłosy ile żyje

Żyją one 2-3 lata.

Chomik syryjski jaka klatka

Zaleca się klatki z postawą 80 x 50 cm.

Ile waży chomik syryjski

Ważą 85-150 g.

Data publikacji: 26.08.2022

Udostępnij