Chihuahua – „kieszonkowy” pies

chihuahua

Psy rasy chihuahua można nazwać najmniejszą rasą na świecie. „Kieszonkowy” czworonóg cieszy się popularnością nie tylko wśród gwiazd. Jest niezwykle czuły i oddany swojemu właścicielowi.

Jaki jest chihuahua?

Chihuahua to pies, który jest radosny i pełen energii. Lubi zabawę i w ciągu dnia jest energiczny. Jego niewątpliwie pozytywną cechą jest fakt, że bardzo przywiązuje się do właściciela. Jest wobec niego lojalny i często nie odstępuje na krok. Na co dzień lubi być w centrum zainteresowania. Swoim zachowaniem zwraca na siebie uwagę, jeśli przez dłuższy czas jest ignorowany.

Pies mimo swoich rozmiarów jest bardzo odważny. Skutecznie broni swojego terytorium. Gdy w okolicy pojawia się zagrożenie chihuahua przystępuje od razu do szczekania. Dorosłe osobniki często nie czują respektu do większych ras, zaczepiając je i szczekając.

Jest bardzo aktywny i ma duże pokłady energii. Dlatego decydując się na tą rasę warto mieć na uwadze fakt, że codzienne długie spacery i inne aktywności będą mile widziane.

Dla kogo jest chihuahua?

Reprezentanci tej rasy lubią być w centrum uwagi. Często dopominają się o zainteresowanie swoich właścicieli. Co więcej, pies będzie odpowiedni dla osób szukających energicznego czworonoga i które są w stanie dostosować swój plan dnia do dużych pokładów energii chihuahua. Właściciel musi być cierpliwy i spokojny, zwłaszcza podczas wychowywania psa. Chihuahua nie lubi krzyku i dyktatorskiego zachowania opiekuna. Dlatego takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na szkolenie czworonoga.

Pies tej rasy wygląda jak maskotka, która uwielbia się przytulać i być głaskana. Są one dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Jednak chihuahua cechuje się kruchliwością i delikatnością, dlatego należy szczególnie uważać na małe dzieci, które mogą nie obchodzić się z psem właściwie i podczas zabawy wyrządzić mu krzywdę.

Pielęgnacja rasy chihuahua

Przedstawicieli rasy chihuahua możemy podzielić na dwa rodzaje, których wyróżnikiem jest sierść. Pierwszy to pies z krótką sierścią, natomiast drugi – z długą. W przypadku pierwszego sierść jest miękka, a podszerstek występuje w znikomych ilościach lub w ogóle. Natomiast w przypadku psów długowłosych sierść może być prosta lub lekko falowana, jest miękka i błyszcząca. Posiadając psa długowłosego należy wyczesywać go regularnie, najlepiej codziennie.

Warto kontrolować również kondycję oczu psa. Reprezentanci tej rasy często łzawią, co może prowadzić do podrażnień spojówki. Przemywanie oczu może ograniczyć powstawanie podrażnień. Zabieg należy wykonywać średnio co dwa tygodnie.

Chihuahua – jaką karmę wybrać?

Odpowiednie żywienie czworonoga to najważniejsze zadanie jego właściciela. Dlatego wybór karmy jest istotny w prawidłowym rozwoju zwierzaka. Psy rasy chihuahua z uwagi na swoją wysoką aktywność mają równie wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo karma, którą podajemy swojemu podopiecznemu musi dostarczać potrzebnych składników mineralnych i witamin, które pozytywnie wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie organizmu psa.

Rozmiary czworonoga również wpływają na częstotliwość karmienia. Szczeniaki rasy chihuahua powinny być karmione sześć razy dziennie. Dorosłe osobniki równie często. Wynika to z dużego zapotrzebowania energetycznego oraz małych możliwości układu pokarmowego.

Zalety:

  • Lubi zabawę i jest energiczny;
  • Czuły i oddany właścicielowi;
  • Szybko adaptuje się do otoczenia;
  • Przyzwyczajony do samotności dobrze ją znosi;

Wady:

  • Bywa uparty wobec komend właściciela;
  • Pozbawiony instynktu drapieżnika (przeznaczony do towarzystwa);
  • Często zaczepia większe psy;