Chausie – domowy dziki kot

Chausie – domowy dziki kot

Równoczesne zamiłowanie do kotów domowych i dzikich sprawiło, że amerykańscy naukowcy postanowili stworzyć nowy gatunek. Chausie jest wynikiem skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym (felis chaus). Uwielbia duże przestrzenie, jest aktywny i pełen energii. Po swoich przodkach odziedziczył skłonności do polowań.

Pierwsi reprezentanci nowej rasy pojawili się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Natomiast rasa została zarejestrowana w TICA w 1995 roku.

Chausie towarzyszy swojemu opiekunowi od 12 do 14 lat. Przez ten czas uwielbia wspólne pieszczoty i aktywności fizyczne, które pozwalają mu na rozładowanie dużych pokładów energii. Ciało dorosłego kota mierzy około 70 centymetrów (bez ogona, którego długość oscyluje w okolicach 25 centymetrów). Czworonóg waży od 4,5 do 12 kilogramów oraz osiąga od 40 do 50 centymetrów wysokości. Wymiary, które osiąga reprezentant rasy sprawiają, że jest on większy od tradycyjnego kota domowego.

Dorosłe wymiary osiąga w wieku dwóch lat. Natomiast ostateczny kolor sierści pojawia się w trzecim roku życia.

Jaki jest chausie?

Chausie jest większy od tradycyjnego kota domowego, dlatego nie będzie odpowiedni dla wszystkich amatorów tych zwierząt. Kot jest bardzo aktywny i energiczny – dzięki mocnym tylnym kończynom potrafi doskonale skakać i biegać.

Reprezentant rasy bardzo lubi być w centrum uwagi – są obecne zawsze, gdy coś się dzieje. Choć są bardzo towarzyskie i cenią sobie kontakt z właścicielem, nie powinny być wypuszczane samotnie na zewnątrz. Mogą niestety nie wrócić do domu. Chausie potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem, dlatego rasa nie jest odpowiednia dla osób, które przebywają większą część dnia poza domem. Pozostawione samotnie mogą próbować same szukać sobie zajęć i zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Choć chausie jest kotem domowym, to odziedziczył po swoich przodkach zamiłowanie do skoków, biegania i polowań. W związku z tym koty te nie powinny przebywać same w towarzystwie dzieci. Każdy kontakt powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe, gdyż w innym wypadku może skończyć się podrapaniem.

Chausie – pielęgnacja

Krótka sierść sprawia, że pielęgnacja jest łatwa i szybka. Dlatego wystarczy, że właściciel wyszczotkuje swojego podopiecznego raz w tygodniu. U rasy dopuszcza się trzy rodzaje umaszczenia – złocisto-brązowe (brown ticked tabby), srebrzysto-czarne (silver tipped) oraz czarne (solid black).

Gęsta sierść oraz podszerstek sprawiają, że czworonóg jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

.

Chausie – jaka karma dla kota?

Reprezentant rasy charakteryzuje się dużym apetytem. Dlatego właściciel powinien rozsądnie dzielić pokarm. Karma przede wszystkim powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne czworonoga oraz zawierać składniki, które będą wspierać kości i stawy kota.

U niektórych osobników występuje nietolerancja na gluten, dlatego wybierając karmę powinniśmy unikać produktów, które go zawierają.

.

Zalety:

  • aktywny,
  • inteligentny i szybko się uczy,
  • przywiązany do właściciela,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • towarzyski.

Wady:

  • nie nadaje się do kontaktów z dziećmi,
  • pozostawiony sam może niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu,
  • nie lubi być pozostawiony sam,
  • może wykazywać tendencję do ucieczek.