Charcik włoski – delikatny i przyjazny pies

Charcik włoski – delikatny i przyjazny pies

Charcik włoski jest delikatny i bardzo przywiązany do swoich właścicieli. Choć wymaga dużej uwagi i kontaktu z ludźmi, nie sprawia w domu problemów. Rasa nie cieszy się dużą popularnością, jednak charcik włoski potrafi skraść serce i znaleźć sobie przyjaciół. Doskonale czuje się w towarzystwie innych zwierząt, a co niezwykłe, także i kotów. Dowiedz się więcej o tej czarującej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3,6-5 kg

wzrost: 33–38 cm

 maść czarna, szara, niebieska, płowa
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, towarzyskie, zwinne

Wygląd i wzorzec rasy

Jest to jedna z najmniejszych ras z grupy chartów. Dorosły osobnik mierzy od 33 do 38 centymetrów, przy czym waga zarówno psa, jak i suki oscyluje w granicach od 3,6 do 5 kilogramów.

Wyróżnia je niezwykle smukła i zwinna sylwetka, z podkasanym brzuchem, szczupłymi kończynami oraz wygiętym grzbietem. Głowa i szyja są długie, natomiast cała sylwetka psa ma kwadratowy kształt. Uszy są drobne i cienkie, ogon natomiast jest nisko noszony i zwęża się ku dołowi.

Sierść tych psów jest krótka, jedwabista w dotyku, a także delikatna. Występuje ona w kolorze jednolicie czarnym, szarym, błękitnym lub też płowym, który to jest znany jako izabelowaty, wzorzec dopuszcza jednak białe znaczenia na piersi i palcach psa.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję rasowego psa, zawsze zaleca się zakup wyłącznie z renomowanej, zarejestrowanej hodowli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pieski hodowane są w etycznych warunkach i jest im zapewniana odpowiednia opieka i socjalizacja. Ponadto poznasz stan zdrowia rodziców psa. Pomoże to uniknąć nieprzewidzianych problemów zdrowotnych i behawioralnych w przyszłości.

Cena szczeniąt tej rasy zwykle wynosi około 3500 do 4500 zł – jest ona uzależniona od hodowli i jej renomy, a także stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć rodziców psiaka.

Historia rasy

Charcik włoski jest jedna z najstarszych ras psów. Pierwsze dowody o istnieniu rasy pochodzą z Egiptu, z czasów panowania królowej Her-Neit z Pierwszej Dynastii. Szczątki czworonoga zostały odnalezione w jej grobowcu, który powstał ponad pięć tysięcy lat temu.

Od początku istnienia charciki włoskie pełnią rolę psów towarzyszących. Małe czworonogi skradły serca nie tylko faraonów. W starożytnej Grecji ich wizerunki pojawiały się między innymi na wazach. Rozkwit rasy przypada natomiast na czas renesansu – wtedy psy stały się ulubieńcami arystokratów i można je było spotkać na wielu dworach królewskich. Psy towarzyszyły w polowaniu na ptaki, a także brały udział w wyścigach psów.

Na przełomie XIX i XX wieku niemal doprowadzono do wyginięcia rasy dążąc do jej miniaturyzacji. Było to podyktowane modą na małe pieski, które damy mogły nosić na rękach. Niemieccy hodowcy uratowali rasę od wyginięcia na początku XX wieku.

Rasa została oficjalnie uznana w 1962 roku.

Charcik włoski – charakter i usposobienie

Pies tej rasy lubi zabawę. Zwłaszcza w młodym wieku potrzebuje dużej ilości ruchu. Po osiągnięciu dojrzałości psychicznej, czyli około 3–4 roku życia, wycisza się i uspokaja. Mieszkając z charcikiem włoskim, nie będziemy narzekać na hałas, gdyż te psy są bardzo ciche. Ponadto dogadują się znakomicie z innymi zwierzętami, nawet z kotami. Charcik uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem i bardzo przywiązuje się do niego. Jednym z jego ulubionych form odpoczynku jest leżakowanie na kolanach opiekuna.

Czworonóg nie należy do grupy psów niezależnych. Jest bardzo wrażliwy i potrafi rozpoznawać oraz pokazywać emocje. Wobec obcych trzyma dystans i jest nieśmiały, dlatego nie odnajdzie się w roli psa stróżującego.

Wychowanie i tresura

Psy tej rasy nie sprawiają większych problemów wychowawczych, jednak warto mieć na uwadze, że mają bardzo wrażliwą naturę. Wymagają z tego względu stanowczego, lecz cierpliwego i czułego opiekuna. Nie warto oczekiwać od charcika absolutnego posłuszeństwa, gdyż bywają one uparte, jednak wpajanie podstawowych zasad powinno się odbywać w przyjaznej atmosferze i z zachowaniem konsekwentnego podejścia. Postaw na krótkie, urozmaicone lekcje, gdyż psy te łatwo się nudzą. Stosuj metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj psiaka za dobre sprawowanie pochwałami czy też przysmakami.

Zapewnij też psiakowi odpowiednią socjalizację już od najmłodszego. Zapewnij mu także odpowiednią dawkę ruchu. Psy te są bardzo aktywne, a przy tym szybkie i zwinne – sprawdzą się w psich sportach. Warto jednak mieć na uwadze, że są one podatne na urazy kończyn.

Zabawki dla charcika włoskiego

Psy tej rasy są wyjątkowo aktywne i wprost uwielbiają zabawę, zwłaszcza w młodym wieku. Warto zatem wyposażyć pupila w odpowiednie zabawki i akcesoria, które umilą mu czas, na przykład frisbee piłki, kości i gryzaki, a także zabawki sznurowe. Polecamy również zabawki interaktywne i gryzaki typu Kong, które skłaniają psiaka do myślenia przy zabawie i aktywizują go, a także pomagają rozwijać naturalne zdolności łowcze charcików. Ponadto zapewnią one pupilowi rozrywkę na bardzo długi czas.

Charcik włoski – pielęgnacja

Pies posiada krótką sierść, dlatego jego pielęgnacja jest bardzo łatwa i prosta – wystarczy regularne, cotygodniowe szczotkowanie sierści. Dla odświeżenia szaty i usunięcia kurzu można przecierać sierść wilgotną szmatką, natomiast kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby i z użyciem odpowiedniego dla psów szamponu.

Należy także regularnie kontrolować stan oczu i uszu psa, a także dbać o higienę jego jamy ustnej.

Dieta i żywienie

Karma dla psa powinna być dostosowana do wieku, rodzaju, a także intensywności aktywności pupila. Dla psów tej rasy doskonale sprawdzi się sucha karma z wysoką zawartością białka, które korzystnie wpływa na rozbudowę, a także na procesy regeneracyjne mięśni. Najodpowiedniejsza dla charcika będzie karma dla psów małych ras lub też karma dla psów aktywnych jeśli pupil uprawia sport lub ma dużo ruchu.

Należy pamiętać, że psy tej rasy bywają wybredne, dlatego sposób żywienia oraz rodzaj karmy należy dostosowywać bezpośrednio pod naszego podopiecznego. Właściciele mogą również zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w ramach surowej diety BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości wymogów żywieniowych oraz regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla charcików włoskich

Zdrowie i długość życia

Charciki to psy uchodzące za długowieczne, jednak zdarza się, że występują u nich pewne problemy ze zdrowiem charakterystyczne dla tej rasy. Zdarzają się u nich choroby takie, jak padaczka, a także problemy z oczami. Są one również podatne na problemy z układem ruchu, takie jak zwichnięcia rzepek i złamania łap. Ze względu na krótką sierść psa źle znosi on również zimno i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Psy tej rasy żyją 12 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Delikatna budowa psa sprawia, że nie jest on odpowiednim wyborem dla wszystkich amatorów czworonogów. Zdecydowanie nie sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi, gdyż krucha anatomia czworonoga może stanowić dla niego zagrożenie w kontaktach z młodymi członkami rodziny, a także większymi i masywniejszymi zwierzętami. Charcik włoski odnajdzie się natomiast doskonale jako pies-towarzysz w rodzinie ze starszymi dziećmi i wśród osób starszych.

Zalety:

  • cichy i spokojny,
  • czuły,
  • inteligentny,
  • przywiązuje się do właściciela,
  • nadaje się nawet do małego mieszkania,
  • przyjazny wobec ludzi i innych zwierząt,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • krucha budowa,
  • wrażliwy,
  • nie nadaje się do kontaktów z dziećmi,
  • potrzebuje dużo ruchu (zwłaszcza w młodym wieku).

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Amor, Leo, Cezar, Daktyl, Elvis, Hamlet, Cosmo, Karmel, Neo, Łatek, Wafel, Yoda. Bella, Lola, Lucy, Coco, Mia, Fifi, Dama, Liza, Tola, Nutka, Figa, Sara, Stella.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje charcik włoski

Kosztują 3500-4500 zł.

Ile lat żyje charcik włoski

Żyją 12-15 lat.

Charcik włoski umaszczenie

Umaszczenie psów tej rasy może być czarne, szare, błękitne lub płowe.

Charcik włoski charakter

Psy te są zwinne i aktywne, a także towarzyskie, czułe i inteligentne.

Charcik włoski waga

Ważą one 3,6-5 kg.

Charcik włoski sierść

Ich sierść jest krótka, ale jedwabista w dotyku i delikatna.

Charcik włoski karmienie

Dla rasy polecane są wysokiej jakości karmy dla małych psów. Psy tej rasy mogą być wybredne, więc poleca się także karmy dla psów wybrednych.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 09.11.2020

Udostępnij