CANE CORSO ITALIANO

Facebookmail

Cane corso cechuje się dużą zdolnością adaptacji – z łatwością zaklimatyzuje się w każdym mieszkaniu. Najważniejsza jest dla niego bliskość opiekunów. Chodzi za panem krok w krok i zawsze w domu usadawia się tak, by mieć wszystkich w polu widzenia, co jakiś czas podchodząc do każdego, domagając się głaskania – chce się w ten sposób upewnić, że jest doceniony i kochany. Szuka zawsze wygodnego miejsca, nie zwracając uwagi na swoje gabaryty – z chęcią pokłada się na kolanach domowników. Cane corso ceni ciepło domowych pieleszy i wysoką wygodę. Źle znosi samotność i zostawanie samemu w domu, dlatego chcąc go do tego przyzwyczaić, należy konsekwentnie zaczynać to robić już od pierwszych dni.

Charakter Cane corso

Charakter Cane corso jest bardzo instynktowny pod względem ochrony terytorium. Jest to pies doskonale stróżujący – jeśli pod drzwiami pojawi się ktoś obcy, automatycznie zasygnalizuje szczekaniem swoją obecność na posterunku. Jeśli pies ten przebywa w ogrodzie, należy zadbać o odpowiednie solidne ogrodzenie, aby uniknąć ewentualnej konfrontacji psa z przechodzącym nieznajomym. Terytorializm tego psa przejawiać się może nie tylko w obrębie jego własnej posesji, ale w jakimkolwiek terenie, na którym obecnie przebywa – jeśli jego rodzina zasiądzie na jednej z parkowych ławek, nikt nie ma prawa już się do niej zbliżyć.

Wobec dzieci Cane corso jest wyjątkowo delikatny, zachowując się przy tym wręcz nadmiernie ostrożnie – baczy na każdy swój ruch, jakby bał się, że może w jakiś sposób skrzywdzić dziecko. Ma do nich wręcz anielską cierpliwość i nawet będąc wręcz maltretowanym przez malucha, znosi to ze stoickim spokojem. Nie pozwoli również na to, by ktokolwiek zrobił dziecku krzywdę – potrafi zareagować nawet na krzyk.

W stosunku do obcych jest natomiast nieufny, a ze względu na jego wrodzony instynkt stróżowania należy go poprawnie wychować i wcześnie socjalizować – wtedy zachowa po prostu dystans i nigdy nie zaatakuje niesprowokowany. Cane corso nie będzie spoufalał się z obcymi, ale jednocześnie nie okaże wobec nich niepotrzebnej wrogości. W obecności właścicieli bez problemu pozwoli wejść na posesję nieznajomym. Stale kontroluje jednak sytuację i pilnuje, by jego rodzinie nic nie zagrażało.

Jest to pies lubiący spacery, choć nie jest pod tym względem bardzo wymagający. Jeden godzinny i dwa krótsze spacery z powodzeniem wystarczą. Warto jednak spacery urozmaicać zmianą trasy czy dodatkową aktywnością w postaci ćwiczeń czy zabawy.

Cane corso – historia rasy

Cane corso jest starożytną rasą psów, która wywodzi się z terenów Półwyspu Apenińskiego. W czasach rzymskich takie psy używane były do walk ze zwierzętami, a nawet z ludźmi. Czworonogi, które dały początek rasie Cane corso, były lżejsze i miały bardzo umięśnione ciała – wykorzystywano je w trakcie polowań na dziki. Historia Cane corso odnosi się do tych psów jako ulubieńców wieśniaków i szlachty, które wykorzystywano do pilnowania terytorium. Nazwa Cane corso oznacza w tłumaczeniu z włoskiego “psa pilnującego podwórza”.

Historia rasy Cane corso sięga epoki renesansu – pierwsze dokumentacje i przedstawiające tę rasę obrazy pochodzą z XVI wieku. W czasie dwóch wojen światowych większość populacji cane corso wyginęła. Te, które się ostały, służyły w pomocy przy gospodarstwie, pomagając przy pilnowaniu bydła i broniąc swoich siedzib. Obecnie rasa ta cieszy się dużą popularnością we Włoszech, szczególnie w południowej części kraju, można je również spotkać w Polsce.

Cane Corso

Cane corso – opis rasy

Opisując rasę Cane corso nie sposób pominąć jego wyjątkowej budowy o suchym i mocnym umięśnieniu. Jest to bardzo postawny pies, którego kwalifikuje się jako molosa w typie mastifa. Średnia lub duża wysokość przy proporcji kłębu jako najwyższego punktu tułowia to charakterystyczna cecha tej rasy. Najwyższy punkt tułowia znajduje się na szczycie łopatek, a długość głowy stanowi 36% wysokości psa, która jest niewiele krótsza od jego długości. Krótkowłosa sierść może występować w umaszczeniu: jasnoszarym, ciemnoszarym, jasnopłowym, czarnym, czerwonym jelenim i pręgowym. Powszechnie opisuje się cane corso jako doskonałego psa obronnego lub stróżującego. Może być predestynowany jako pies tropiący czy też do pracy w policji.

Cane corso to rasa o silnej i stabilnej osobowości, jednak ze skłonnością do dominacji. Dzięki odwadze i inteligencji, wykorzystywany był do obrony ludzi i mienia. Osobniki tych psów cechuje bardzo wykształcony instynkt terytorialny. Dla Cane corso sprawdzi się nawet życie w bloku, ponieważ jest to spokojna rasa psa, która mało szczeka – jedynie, kiedy próbuje przed czymś ostrzec lub zwrócić uwagę na jakieś zagrożenie. Przeszkodę mogą stanowić jednak schody, ponieważ, ze względu na jego budowę ciałą, wchodzenie i schodzenie ze stopni, stanowić może przyczynę dla skrętu żołądka i obciążenia stawów, przede wszystkim w okresie dojrzewania. Rasa ta szybko rośnie, już półroczny osobnik osiąga swoją docelową wielkość, przez co jego układ kostno-stawowy jest narażony na spore przeciążenia – dlatego najbliższy jego komfortowi będzie dom z ogrodem.

Opinie o Cane corso

Opinie o Cane corso są raczej bardzo pozytywne. Doceniany jest jego stróżujący charakter, który przy odpowiedniej tresurze nie będzie sprawiał jakichkolwiek problemów, w postaci przejawów dominacji czy agresji. Co ważne, pies ten jest wyjątkowo przyjacielski w stosunku do dzieci i mimo swoich gabarytów, zachowuje się przy nich nadzwyczaj ostrożnie i spokojnie, nie pozwoli ich skrzywdzić i daje się przez nie ciągnąć za uszy czy przytulać – jest przy tym anielsko cierpliwy. Cane corso odznacza się również wyjątkową lojalnością i przywiązaniem do swojej rodziny.

Dla kogo Cane corso?

Cane corso to typowy pies jednego pana, który jednocześnie silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Niestety nie jest on psem, który sam się wychowa i ułoży – potrzebuje bardzo mądrego i konsekwentnego opiekuna, który stanowczo i spokojnie jest w stanie wyegzekwować wykonanie danego polecenia. Cane corso może próbować postawić na swoim, w takiej sytuacji wymagane jest cierpliwe podejście do momentu aż pies stanie się posłuszny, po czym należy go pochwalić i odpowiednio nagrodzić.

Szkolenie i wychowanie Cane corso

Szkolenie i wychowanie Cane corso wymaga wczesnej socjalizacji z innymi zwierzętami. Rasa ta odznacza się bardzo dominującym charakterem, który może dać o sobie znać szczególnie w kontaktach z innymi psami, tej samej płci. Takich problemów u dorosłych osobników pozwala uniknąć właśnie socjalizacja psa, kiedy jest jeszcze szczeniakiem. Podstawą wychowania cane corso jest jasne ustalenie zasad, które przestrzegane będą przez wszystkich członków rodziny. Jeśli jedna osoba zezwoli na coś psu, a druga zabroni, to cane corso uzna, że skoro właściciele nie są w stanie się zdecydować – wybór należy do niego.

Choć pies ten bywa uparty, odpowiednia konsekwencja w wychowaniu go sprawi, że z łatwością się podporządkuje. Należy jednak zachować stałą czujność, ponieważ cane corso bardzo długo dojrzewa i w którymś momencie może uznać, że pora na zmianę panujących zwyczajów – jeśli po jakimś incydencie zauważy brak natychmiastowej reakcji, uzna to za przyzwolenie. Tym samym, jeśli pies ten podejmie jakąkolwiek próbę, należy mu przypomnieć, że wcześniejsze zasady nadal obowiązują.

Ponieważ pies ten źle znosi samotne zostawanie w domu, należy go od samego początku do niego przyzwyczajać. Jest to tak samo ważne jak odpowiednia ilość zapewnionej mu aktywności fizycznej oraz umysłowej. Wybiegany i nauczony samotnego pozostawania w domu, może spokojnie przeczekać na ich powrót. Szkolenie Cane corso wymaga nauczenia psa odpowiednich komend i sposoby komunikowania się, w razie napiętej sytuacji, by uspokoić jego instynkt obrończy, wystarczy wywołać przećwiczoną wcześniej komendę, by pies wiedział, że jego właściciel panuje nad sytuacją, a tym samym zwalnia go z działania.

Cane Corso Italiano szczeniak

Cane corso – choroby

Choroby Cane corso dotyczą przede wszystkim dysplazji: stawów biodrowych oraz łokciowych. Zdarzają się również wady wzroku, enostoza, skręty żołądka, kulawizny wędrujące, wypryski alergiczne oraz infekcje drożdżakowe. Generalnie jest to jednak zdrowa rasa psa. Główne choroby cane corso są po prostu typowymi schorzeniami dużych ras czworonogów, dlatego warto przy kupnie szczeniaka upewnić się, czy jego rodzice są wolni od danej choroby.

Skrętowi żołądka można natomiast zapobiec poprzez wydzielanie psiej karmy na dwie do trzech części, zapewniając przy tym psu przynajmniej godzinny odpoczynek bezpośrednio po posiłku. Warto zwrócić uwagę również na to, by po zjedzeniu pies nie schodził ze schodów i nie skakał. Cane corso żyje zwykle około 10 lat, a jeśli zapewniona mu jest odpowiednia opieka i dobre odżywianie, zachowa doskonałą kondyncję i zdrowię do późnych lat.

Cane corso – wady i zalety

Wady i zalety Cane corso można sprowadzić do kilku najważniejszych czynników.

Wady:

 • musi mieć doświadczonego właściciela – nieodpowiednie wychowanie może spowodować, że będzie niebezpieczny,
  wymaga szkolenia i socjalizacji od pierwszego dnia,
  źle znosi samotne przebywanie w domu – musi być do niego konsekwentnie przyzwyczajany od małego,
  posiada silny instynkt terytorialny, który wymaga kontroli,
  ma skłonność do dominacji i bywa uparty,
  musi unikać chodzenia po schodach, ze względu na skłonność do chorób kostno-stawowych i schorzeń żołądka.

Zalety:

 • zdolność adaptacji,
  bardzo lojalny i oddany właścicielom,
  cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do dzieci,
  posiada doskonałe zdolności obronne i stróżujące – mogące zostać wykorzystane do pracy w policji lub w tropieniu,
  łatwy w pielęgnacji,
  nie wymaga dużej ilości spacerów (przy deszczowej pogodzie jest wręcz niechętny do wychodzenia na zewnątrz),
  jest w stanie przystosować się do życia w bloku.

Ciekawostki o Cane corso

Ciekawostki o Cane corso sprowadzają się przede wszystkim do jego typowo obronno-stróżującego charakteru, który może zostać wykorzystany w odpowiednich kursach, np. przeznaczonych do pracy w służbach policyjnych. Cane corso odznacza się również wyjątkowo muskularną atletyczną budową.

Facebookmail