Burmilla – łagodny i spokojny kot

Choć w Polsce rasa jest słabo znana, burmilla jest atrakcyjnym i wesołym czworonogiem. Kot należy do grupy ras azjatyckich. Kojarzony jest ze spokojnym charakterem oraz łatwą pielęgnacją. Duże oczy czworonoga są be zwątpienia jego znakiem rozpoznawczym.

Rasa wywodzi się z Anglii. Jest wynikiem skrzyżowania reprezentantów dwóch innych ras – kota perskiego szynszylowego oraz kota burmskiego. Pierwszy burmilla pojawił się w 1981 roku. Chęć utrwalenia perskiego charakteru oraz burmskiego wyglądu zaowocowała powstaniem nowej rasy czworonogów.

Kot towarzyszy swojej rodzinie od dwunastu do piętnastu lat. W tym czasie uwielbia wspólne zabawy i pieszczoty. Miauczeniem uwielbia zwracać na siebie uwagę. Bardzo lubi, gdy opiekun poświęca mu każdą wolną chwilę. Dorosły kot osiąga od 23 do 35 centymetrów i waży od czterech do sześciu kilogramów. Z kolei kotka mierzy od 20 do 30 centymetrów, a jej waga waha się między czterema a pięcioma kilogramami.

Jaki jest burmilla?

Czworonóg bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Choć jest bardzo aktywny i potrzebuje odpowiedniej dawki stymulacji, nie wykazuje skłonności do ucieczek. Dlatego jego rodzina może być spokojna. Uwielbia spać ze swoim opiekunem w łóżku. Potrafi rozpoznać, kiedy doskwiera nam ból lub złe samopoczucie – wtedy nie opuszcza nas na krok.

Dobrze znosi kontakt innych zwierząt (również psów). Jednak lepiej czuje się w towarzystwie innych ras niż swoja. Natomiast po odpowiedniej socjalizacji i zaznajomieniu się z reprezentantem tej samej rasy – również znajdą wspólny język.

Burmilla potrzebuje rozładować swoja energię. Choć może przebywać z dziećmi, powinny one wiedzieć jak obchodzić się ze zwierzęciem, a każdy kontakt powinien być nadzorowany przez dorosłych. Czworonóg będzie odpowiednim wyborem dla rodzin aktywnych. Dlatego tryb życia osoby starszej nie będzie odpowiedni dla zwierzęcia.

Burmilla – pielęgnacja

Krótka sierść kota sprawia, że jego pielęgnacja jest łatwa i nieskomplikowana. Właściciel nie musi codziennie szczotkować włosia. Powinien natomiast regularnie sprawdzać kondycję uszu i oczu. Czworonóg nie wymaga częstych kąpieli. Jednak należy zaznaczyć, że w trakcie tego zabiegu pielęgnacyjnego czuje się dobrze i swobodnie.

Poza czasem linienia kot nie traci sierści, dlatego będzie odpowiedni dla osób ceniących sobie czystość i porządek w domu.

.

Burmilla – jaka karma?

Kot wykazuje skłonności do nadwagi, dlatego sposób żywienia powinien być dobrany pod rodzaj i intensywność aktywności.

Karma powinna pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.

.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • aktywny,
  • inteligentny,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • nie gubi dużej ilości sierści,
  • odpowiedni dla rodzin z dziećmi,
  • akceptuje inne zwierzęta, w tym psy.

Wady:

  • gadatliwy,
  • ma skłonności do nadwagi,
  • potrzebuje dużo uwagi od właściciela.