Bulterier

Facebookmail

Bulterier – hodowla

W celu zakupu Bulteriera należy skierować się do zarejestrowanej i sprawdzonej hodowli Bulterierów. Kupno psa z rodowodem gwarantuje, że przy odpowiednim wychowaniu wykształcą się u niego pożądane i typowe dla tej rasy cechy. Informacje o pochodzeniu rodziców i ich ewentualnych sukcesach, a także renoma hodowli zminimalizują ryzyko wystąpienia u psa chorób genetycznych czy innych przypadłości i zagwarantują brak domieszek innych ras w jego krwi. Sama decyzja o kupnie Bulteriera powinna być należycie przemyślana, a hodowla starannie wyselekcjonowana.

Szczeniaki

Szkolenie szczeniaków Bulteriera wymaga konsekwencji, cierpliwości i staranności. Krzywdzącym stereotypem jest fakt, że to pies, który wymaga wyjątkowo twardego pana. Absolutnie każdy, odpowiednio zaangażowany właściciel poradzi sobie z wychowaniem tych szczeniaków. Jasno określone granice i przestrzeganie ich nie równają się biciu czy szczuciu.

Młode psy oraz szczenięta są bardzo aktywne. Należy poświęcić im sporo czasu i zapewnić różnorodne aktywności. Psom tej rasy nie służą długie i jednostajne biegi, a preferują raczej krótkotrwałe przebieżki, których intensywność same będą mogły regulować. Wraz z wiekiem Bulteriery stają się coraz większymi domatorami i nie wymagają dużej ilości ruchu.

Choć szkoląc szczenię należy być bezwzględnie konsekwentnym i od samego początku egzekwować wykonywanie poleceń, to zdecydowanie należy unikać szkolenia obronnego oraz reagowania siłą czy biciem. Bulteriery mają zakodowaną w DNA pewną agresję, wynikającą z ich historii, ale unikając jej rozbudzania i podsycania, nigdy się nie uzewnętrzni. Odpowiednie wychowanie szczeniaków Bulteriera zagwarantuje, że w ich psychice nie zostanie ani śladu po brutalnej przeszłości i będą one całkowicie bezpieczne oraz przyjazne dla otoczenia.

Charakter Bulteriera

Bulteriery są przyjazne, wesołe i zrównoważone. Choć przyjaciół i rodzinę traktują serdecznie, to tylko swojego właściciela darzą wyjątkowym, wieloletnim uczuciem. W obronie swojego pana są w stanie walczyć do ostatniej kropli krwi, a decyzje o ewentualnym działaniu podejmują bez wahania i dłuższego zastanowienia.

Charakter Bulteriera sprawia, że perfekcyjnie nada się jako opiekun dziecka. Bez pamięci dba o to, co mu powierzono, choć w swoich ruchach bywa dość bezpośredni. Równoległe wychowywanie szczeniaka i dziecka sprawi, że pies będzie traktował je niemal jak swoje rodzeństwo. Przyjazny charakter Bulterierów jest także wykorzystywany przy dogoterapii, czyli terapii z udziałem psów.

Nie ma wielu ras psów, które potrzebują w domu tak mało miejsca, jak Bulteriery. Wystarczą im dosłownie cztery ściany, choć uwielbiają ruch, a sport jest ich prawdziwą pasją. Jednak jeśli są w mieszkaniu, leżą spokojnie dopóki właściciel nie chwyci za smycz. Charakter Bulterierów determinuje je do bycia idealnymi psami do warunków miejskich. Nie przerażają ich wysokie i liczne schody w bloku, na spacerze grzecznie chodzą przy nodze i nie ciągną smyczy. Kilkugodzinna podróż samochodem nie sprawia im problemów, a weekendowa wycieczka za miasto pozwoli wyszaleć się na dłuższy czas.

Bulteriery są wyjątkowo odporne na ból. Właściciel musi bacznie obserwować psa tej rasy na co dzień, aby w porę wychwycić pierwsze symptomy chorób. W przeszłości psy o białym umaszczeniu zmagały się z głuchotą, jednak dzięki wieloletnim i skutecznym działaniom hodowli, niemal całkowicie udało się wyeliminować ten problem. Psy zmagają się z alergiami skórnymi i rzadziej ze schorzeniami narządów wewnętrznych. U nielicznych reprezentantów rasy występuje dysplazja stawów biodrowych.

Bulterier pies

Bulterier – adopcja

Adopcja starszego Bulteriera może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości lub chęci poświęcać wielu godzin na odpowiednie wychowanie go. Wyjątkowo istotne jest, aby przed ewentualną adopcją poznać psa i jego charakter oraz upodobania. Wcześniejszy opiekun powinien dostarczyć wszystkie potrzebne informacje. Jak Bulterier reaguje na inne psy lub na dzieci, czy lubi zabawę, jak dużo potrzebuje aktywności – to tylko podstawowe pytania, na jakie powinien sobie odpowiedzieć.

Psy te bardzo przywiązują się do swojego właściciela i miejsca zamieszkania, więc po ewentualnej zmianie pierwsze miesiące należy poświęcić na skuteczną aklimatyzację. Każdy pies ma swoje codzienne rutyny, które trzeba poznać.

Adopcja Bulteriera ze schroniska lub od właściciela, który nie może pełnić nad nim pieczy, prawdopodobniej da psu nowe, lepsze życie. Adoptowany psiak na pewno odwdzięczy się ofiarowaną miłością.

Bulterier – opinie

Czytając opinie o Bulterierach należy nastawić się na różnorakie, często skrajne oceny i osądy. Psy na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie agresywnych i niezbyt urodziwych. Krzywdzący stereotyp dotyczący rzekomej brutalności ciągnie się za nimi od przełomu XI i XII wieku, kiedy to były wykorzystywane do krwawych walk z niedźwiedziami, lwami, a nawet do pojedynków między sobą! Kilkaset lat później brały także udział w tzw. “Bull Baitings”, czyli szczuciu byków. Krwawy proceder został zakazany 1835 r. Jednak złakniona krwi ludność szybko wymyśliła inne źródła rozrywki. Tym sposobem powstały jeszcze konkursy tępienia szczurów i walki psów. Większość właścicieli zgadza się z tym, że z powodu swoich korzeni i brutalnej historii, Bulteriery mają w pewien sposób zakodowaną agresję. Wszyscy jednak przyjmują zgodnie, że przy właściwym i rozsądnym wychowaniu nie ma najmniejszych szans, że historyczny instynkt w jakikolwiek sposób się ujawni.

Argument o brzydocie Bulterierów zwolennicy kontrują, nazywając je czule “świnkami”, ze względu na głowę, która przypomina świński łeb, a także psami o intrygującej sylwetce. Charakterystyczna budowa sprawia, że aktualnie stają się psami dla prawdziwych koneserów tej rasy. Docenienie ich nietypowej urody często wymaga wprawnego oka.

Waga Bulteriera

Waga psów oscyluje w granicach od 22 do 38 kg. Należy dbać, aby Bulterier nie był zbyt ciężki, ponieważ może to spowodować schorzenia stawów.

Bulterier – dla kogo ta rasa?

Właściciel Bulteriera powinien charakteryzować się kilkoma konkretnymi cechami, które sprawią, że uda mu się dobrze wychować tę rasę. Musi być bezwzględnie konsekwentny w kontaktach z psem i nauczyć go przestrzegania zasad. Komitywę należy oprzeć na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa, ale z zachowaniem wyraźnego dystansu.

Bulteriery będą się świetnie czuć z panem, który jest czuły i często okazuje im swoją miłość. Same nierzadko domagają się głaskania lub pieszczot. Nie bez znaczenia jest również zamiłowanie do aktywności fizycznej. Pies absorbuje bardzo dużo czasu, wymaga od właściciela atrakcyjnych zabaw i z pewnością wyczuje, kiedy ten będzie wykonywał je z przymusu.

Psy rasy Bulterier są wyjątkowo dominujące i za wszelką cenę będą starały się “wejść panu na głowę”. Tylko ten, który wykaże się wyjątkowo silną psychiką i żelazną konsekwencją przeciwstawi się silnemu charakterowi psa, tworząc z nim wspaniały duet na długie lata.

Bulterier opis rasy

Bulterier – wady i zalety

Jedną z największych zalet Bulterierów jest wyjątkowo przyjazne usposobienie i przywiązanie do właściciela. Są one łagodne wobec ludzi i doskonale sprawdzą się jako opiekunowie dzieci. Mogą rozwijać się równolegle do nich i traktować niemal jak rodzeństwo. Wbrew pozorom zaakceptują małe stadko zwierząt w swoim domu, choć niekoniecznie złapią nić porozumienia z samcami tej samej rasy. Bulterier nie potrzebuje w mieszkaniu zbyt wiele miejsca, nie straszne są mu bardziej kameralne wnętrza i bez trudu odnajdzie się w miejskich warunkach.

Psy rasy Bulterier są bardzo łatwe i przyjemne w pielęgnacji, która nie wymaga także zbyt wiele czasu. Martwy włos zbiera się, używając zwilżonej rękawiczki lub specjalnej gumowej szczotki. “Bulek” nie wymaga częstych kąpieli. W miarę potrzeby zaleca się korzystanie z szamponów dedykowanych dla psów o wrażliwej skórze, np. z dodatkiem lanoliny. Właściciel musi zadbać o odpowiednią długość pazurów i skracać je samodzielnie lub u weterynarza czy też w psim spa, jeśli pies nie ściera ich sam.

Charakterystyczny wygląd Bulterierów, mimo tego że najczęściej są one całkowicie niegroźne, stanowi swoisty straszak na złodziei i włamywaczy. Pies o bardzo przyjaznym charakterze może być zatem skutecznym zwierzęciem obronnym i stróżującym. Wyjątkowo dba o to, co powierzono jego opiece.

Źle wychowany pies może bywać agresywny. Szczeniaki mają także skłonności do atakowania innych psów, szczególnie tej samej płci. Jeśli ewentualna brutalność nie zostanie zduszona w zarodku, może w przyszłości stanowić niemały problem.

Bulterier jest dość pojętnym uczniem, ale ze względu na swoją upartość proces szkolenia jest utrudniony. Tylko w nauce, która poprzez zastosowane różnorakie zabawy sprawia mu radość, chce brać udział. Jeśli coś mu się nie podoba – po prostu nie bierze w tym udziału. Bulterier wymaga konsekwentnego i dobrze zaplanowanego szkolenia już od najmłodszych, szczenięcych lat.

Niestety, atletyczna budowa psa sprawia, że jest on dość drogi w utrzymaniu. Nie jest wybredny. Nie pogardzi ani specjalistycznym karmami ani domowymi mieszankami. Na odpowiednią karmę i mięso wysokiej jakości należy przeznaczyć co najmniej 150 zł miesięcznie. Dodatkowo, szczenięca dieta powinna być wzbogacona o preparaty witaminowo-białkowe, aby ułatwić szybki i bezpieczny rozwój. Przy doborze odpowiednich posiłków należy mieć na uwadze, że Bulteriery mają częste skłonności do alergii, nierzadko spowodowanych ugryzieniami kleszczy.

Bulterier – ciekawostki

Bulteriery są prawdziwymi atletami wśród psów. Liczne mięśnie i krępą budowę zawdzięczają genetycznym krzyżówkom z lat, kiedy to były wykorzystywane do brutalnych walk i krwawych widowisk. W dzisiejszych czasach właściciele psów tej rasy wykorzystują ich sprawność podczas zawodów w psich sportach. Bulteriery fantastycznie radzą sobie między innymi w flyballu, agility, obedience, a nawet w tańcach z psem!

Cena Bulterierów oscyluje w granicach od 1500 do 4000 zł. Na kwotę wpływają głównie renoma hodowli, cechy dominujące rodziców oraz ich sukcesy na wystawach. Koszt zakupu szczeniaka Bulteriera bez rodowodu wynosi około 800 zł. Należy jednak pamiętać, że nieustalone i niepewne pochodzenie psa może przysporzyć wielu kłopotów.

Bulterier wzorzec rasy

Facebookmail