Bolończyk – śnieżnobiały pies

bolończyk

Bolończyk jest miniaturowym psem o białej sierści. Jego przyjazne nastawienie sprawia, że określany jest jednym z najbardziej czarujących psów. Wygląd, filigranowe rozmiary i pozytywny charakter powodują, że możemy go nazwać żywą maskotką.

Dorosły pies osiąga od 27 do 30 centymetrów. Z kolei suka mierzy od 25 do 28 centymetrów. Waga reprezentantów rasy nie różni się w zależności od płci – ważą między 2 a 4 kilogramami.

Choć nazwa rasy pochodzi od włoskiego miasta Bolonia, to pierwszych reprezentantów tej rasy należy szukać w historii Malty i Wysp Kanaryjskich. Bolończyk był popularny zwłaszcza w okresie renesansu na dworach królewskich i wśród szlachty. Czworonogi można było spotkać także w Rosji – stał się ulubieńcem carycy Katarzyny II, która panowała w latach 1729 – 1796.

Jaki jest bolończyk?

Reprezentant rasy jest przede wszystkim wrażliwy i urokliwy. Potrafi okazywać uczucia i jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Ponadto potrzebuje stałego kontaktu ze swoją rodziną. Dlatego doskonale sprawdzi się w roli psa do towarzystwa. Potrafi także ostrzec przed zbliżającym się zagrożeniem. Jest czujny, a każde ewentualne niebezpieczeństwo sygnalizuje głośnym szczekaniem. Lubi aktywnie spędzać czas – jego dobry humor i inteligencja sprawiają, że każda zabawa jest dla niego atrakcyjna. Dodatkowo łatwo się uczy i z łatwością przyswoi nowe sztuczki i komendy.

Szkolenie psa należy rozpocząć od pierwszych miesięcy życia. Bolończyk będzie chętnie uczestniczył w treningu z właścicielem, pod warunkiem, że będzie oparty na pozytywnym wzmacnianiu. Czworonóg doskonale będzie się czuł zarówno w mieszkaniu, jak i dużym domu. Dodatkowo jest doskonały towarzystwem dla dzieci. Jeżeli spędzamy kilka godzin dziennie poza domem, dobrze przyzwyczajać psa od samego początku. Dzięki takim praktykom nauczymy go radzić sobie z samotnością.

Bolończyk – pielęgnacja

Sierść bolończyka wymaga regularnej, codziennej, pielęgnacji. Szata psa jest długa i puszysta. Systematyczne szczotkowanie pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji i sprawi, że nie będzie się często kołtunić. Bolończyk musi być również regularnie kąpany (najlepiej raz w tygodniu). Włos psa musi być równy, dlatego dobrze odwiedzać psiego fryzjera.

Czworonóg ma tendencję do łzawiących oczu. Wycieki z gałek ocznych brudzą sierść. Właściciel powinien regularnie przemywać te okolice przy użyciu specjalnego preparatu.

.

Bolończyk – jaka karma dla psa?

Reprezentanci rasy mają szybki metabolizm i spalają szybko energię, dlatego ich żywienie powinno polegać na małych, ale częstych posiłkach. Karma, którą podajemy swojemu podopiecznemu powinna zawierać wszystkie potrzebne składniki mineralne i witaminy oraz pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne.

Ponadto produkty, które wybieramy dla swojego czworonoga muszą być dostosowane do możliwości małych ras – kawałki karmy powinny być małe i drobne.

.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • okazuje czułość,
  • inteligentny i szybko się uczy,
  • lubi towarzystwo dzieci,
  • odpowiedni do roli psa rodzinnego.

Wady:

  • nie odstępuje właściciela,
  • źle znosi samotność,
  • potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.