Biały owczarek szwajcarski

biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to inteligentny pies, przywiązany do swojego właściciela. Czworonóg jest z charakteru łagodniejszy niż jego kuzyn – owczarek niemiecki, dlatego że wychowywany był od początku do roli psa rodzinnego. Jest bardzo oddany swojej rodzinie. Charakteryzuje się łagodnym i spokojnym stosunkiem wobec jej członków. Jednak w konfrontacji z nieznajomymi staje się nieufny i utrzymuje dystans.

Biały owczarek szwajcarski tny pies przywiązany do swojego właściciela.  Czworonóg jest z charakteru łagodniejszy niż jego kuzyn - owczarek niemiecki, dlatego że wychowywany był od początku do roli psa rodzinnego.  Jest oddany swojej rodzinie. Charakteryzuje się łagodnym i spokojnym stosunkiem wobec jej członków. Jednak w konfrontacji z nieznajomymi staje się nieufny i utrzymuje dystans.

Jaki jest biały owczarek szwajcarski?

Biały owczarek szwajcarski z przyjemnością uczy się zarówno nowych komend i sztuczek, jak i uprawia psie sporty, jak na przykład tropienie czy dogtrekking. Warto pamiętać, że reprezentanci rasy nie są przystosowani do wyczynowych sportów. Dlatego należy rozsądnie wybierać wspólne aktywności.

Potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem. Jego szkolenie i wychowanie powinny odbywać się na metodach pozytywnych – nagrody i pochwały. Pies źle reaguje na krzyk i przymus. Odpowiednia nauka sprawi, że czworonóg bardzo szybko zaznajomi się z nowymi komendami i będzie posłuszny wobec swojego właściciela. Owczarek powinien być umiejętnie prowadzony już od pierwszych miesięcy życia. Konieczne jest, aby zaznajamiać go z nowymi sytuacjami, czy innymi zwierzętami. Nieprawidłowo prowadzony może stać się nadmiernie lękliwy. Ponadto mogą rozwinąć się u niego skłonności do zachowań agresywnych lub ucieczek.

Dorosły osobnik osiąga od 58 do 66 centymetrów wysokości i waży od 30 do 40 kilogramów. Z kolei suka tej rasy ma od 53 do 61 centymetrów, a jej waga waha się między 25 a 35 kilogramami. Biały owczarek szwajcarski z wyglądu przypomina owczarka niemieckiego. Jedną z cech odróżniających jest linia grzbietu. Która u białych czworonogów nie jest tak obniżona, przez co ryzyko wystąpienia dysplazji bioder jest mniejsze.

Pomimo łagodnego charakteru nadaje się również do roli psa stróżującego. Biały owczarek szwajcarski z uwagi na swoje delikatne podejście i wysoką inteligencję doskonale sprawdza się w dogoterapii, w roli psa tropiącego i jako pies przewodnik dla osób niewidomych.

Owczarek biały szwajcarski – jaka karma?

Czworonogi nie są wybredne. Zadowolą się zarówno wysokiej jakości suchą, jak i mokrą karmą dla psa. W przypadku pożywienia przygotowywanego w domu należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.

Rasa, podobnie jak owczarki niemieckie, ma predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych. Dlatego warto podawać psu suplementy wzmacniające układ kostny i stawy.

.

Owczarek biały szwajcarski – pielęgnacja

Reprezentanci tej rasy występują zarówno z długą, jak i krótka sierścią. Krótkowłosy charakteryzuje się gęstą, przylegającą do ciała sierścią i obfitym podszerstkiem. Z kolei długowłosy ma lekko falujące, białe włosie z podszerstkiem.

Regularne szczotkowanie wystarczy, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Dwa razy do roku (wiosną i jesienią) pies traci jej większe ilości – wtedy należy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciel powinien również systematycznie sprawdzać stan uszu i oczy psa, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenia uszu.

.

Zalety:

  • łagodniejszy od swojego kuzyna – owczarka niemieckiego,
  • przywiązany do swojego właściciela,
  • odpowiedni zarówno do roli psa rodzinnego, jak i stróżującego,
  • inteligentny i szybko się uczy,
  • dostosowuje się do rytmu dnia swojego opiekuna,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi i osobami starszymi.

Wady:

  • nieodpowiednio prowadzony może stać się nieufny i agresywny,
  • konieczne jest odpowiednie szkolenie i dokładna socjalizacja od pierwszych miesięcy.