Beagle

Beagle
Facebookmail

Beagle – charakter

Beagle przez stulecia wykorzystywany był jako pies myśliwski. Instynkty, jakie przydawały się w tej roli mogą się objawiać w jego zachowaniu. Należy więc mieć to na uwadze, jeżeli pragniesz, aby w twoim domu w najbliższym czasie pojawił się Beagle. Charakter tego psa jest niezwykły, jego zachowanie może sprawić wiele radości u jego właścicieli. Beagle są psami niezwykle wesołymi, pełnymi energii i bardzo żywotnymi. Instynkt myśliwski decyduje również o tym, że są one niezmiernie odważne, a jednocześnie zdolne do racjonalnego zachowania podczas różnorodnych sytuacji. Z pewnością jednak nie jest to pies dla miłośników kanapy, ponieważ ich zawadiacki charakter nie pozwala im usiedzieć w jednym miejscu.

Psy te są bardzo oddane właścicielowi i szybko przywiązują się do swoich ludzkich towarzyszy. Są to zwierzęta przyjazne, a także delikatne wobec członków rodziny. Dodatkowo, nie przejawiają agresji wobec obcych ludzi, jeżeli nie zachodzi taka potrzeba. Charakter Beagle’a sprawia, że doskonale nadaje się do obrony lub stróżowania. Ogromna masa energii musi znaleźć gdzieś swoje ujście, dlatego psy te zawsze są skóre do zabawy. Dodatkowo, uwielbiają różnego rodzaju psoty oraz pieszczoty. Są doskonałymi przyjaciółmi nieco starszych dzieci. Pies tej rasy jest nastawiony na relacje z domownikami, źle znosi samotność. Potrafi narobić wiele problemów podczas długich godzin, kiedy właściciele decydują się pozostawić go samemu sobie. Beagle znakomicie odnajduje się w gromadzie innych psów, szczególnie w gromadzie złożonej przedstawicieli tej samej rasy. Beagle jest psotny, jednak nie przejawia agresji do innych psów podczas spaceru. Jeżeli takie sytuacje już występują, to naprawdę sporadycznie. Jego żywiołowość wymaga bardzo intensywnych i długich spacerów. Należy mieć to na uwadze, decydując się na adopcję lub kupno takiego psa. Z pewnością nie będzie on szczęśliwy, jeżeli większość dnia będzie przebywać w zamkniętym mieszkaniu, mogąc korzystać jedynie z krótkich przerw na spacer.

Nie wystarczy mu także mały ogródek, pies ten potrzebuje ogromnej przestrzeni, aby mógł się dokładnie wybiegać oraz wybawić. Instynkt myśliwski często nakazuje mu gonić za różnymi zwierzętami oraz rzeczami w ruchu. Zaleca się więc krótko trzymać go na smyczy, tak aby nie pociągnął właściciela i nie wywrócił go w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli pies tej rasy będzie regularnie wyprowadzany na długie spacery, w domu powinien być bardzo spokojny i zrównoważony. W przeciwnym razie jego energia będziesz szukała ujścia w psotach domowych.

Charakter beagla

Temperament

Wiele przyszłych właścicieli zastanawia się, jaki dokładnie jest Beagle Temperament tego zwierzęcia jest określony głównie przez przeszłość jego przodków. Instynkt myśliwski jest przekazywany w genach. Są to zwierzęta pobudliwe i bardzo odważne. Jednocześnie, przedstawiciel tej rasy jest inteligentny oraz przyjazny, łagodny w stosunku do domowników oraz obcych osób. Mimo tego, że posiada nadmiar energii, to jest zrównoważony i potrafi ją okiełznać.

Beagle – wzorzec rasy

Wzorzec rasy dokładnie opisuje to, jak powinien wyglądać Beagle. Głowa tego psa jest mocna, natomiast kufa nie może być spiczasta. Raczej niepożądane są zmarszczki oraz fałdy skórne. Wzorzec rasy określa także jego grzbiet. Powinien być prosty, a brzuch lekko podciągnięty. Psy tej rasy charakteryzują się dodatkowo głęboką klatką piersiową oraz mocnymi lędźwiami. Wzorzec rasy Beagle dopuszcza umaszczenie, jakie posiadają inne psy gończe. Jest jednakże jeden wyjątek – nie dopuszcza się odcienia wątrobianego. Uszy powinny być długie, z zaokrąglonymi końcami. Dodatkowo, mają być nisko osadzone i powinny delikatnie opadać na bok czaszki. Psy tej rasy posiadają mocny ogon, który jest jednocześnie wysoko osadzony. Wzorzec rasy nie dopuszcza zakręconego ogona. Sierść powinna być krótka oraz gęsta.

Rys historyczny

Wiele osób zastanawia się, skąd właściwie wywodzi się Beagle. Rys historyczny pozwoli bliżej poznać jego historię. Ta, niestety, nie jest dokładnie znana. Jednak podejrzewa się, że psy te wywodzą się ze starożytnej Grecji. Zapiski Ksenofonta mówią o psach gończych, dodatkowo te psy zostały uwiecznione na greckiej ceramice.

Istnieją także alternatywne wersję historii Beagle’a. Stwierdzono, że te psy dostały się na teren Wysp Brytyjskich wraz z wikingami oraz celtami. Po raz pierwszy nazwa tej rasy pojawiła się w opisach życia drobnej szlachty. Do dzisiaj badacze nie wiedzą dokładnie, skąd wzięło się słowo beagle i co właściwie miało oznaczać. Prawdopodobnie, może pochodzić od celtyckiego słowa oznaczającego przymiotnik „mały”. Elżbieta I uwielbiała psy tej rasy, toteż okres jej panowania przyczynił się do wzrostu popularności tych psów. Co więcej, wyhodowała ona także własną miniaturkę beagle’a.

Beagle wzorzec rasy

Dla kogo Beagle?

Zanim zdecydujesz się na zakup tego psa lub na jego adopcję, na początku powinieneś dowiedzieć się dla kogo Beagle nadaje się najlepiej. Przede wszystkim, jest to zwierzę z bardzo wyostrzonym instynktem myśliwskim. Z tego też powodu, pies ten uwielbia las oraz ruch. Beagle uwielbiają aportować i kochają wysiłek fizyczny. Zdecydowanie odradza się ich posiadanie wszystkim miłośnikom kanapy, którzy codziennie poświęcają masę czasu na oglądanie telewizji oraz chrupanie chipsów. Beagle są doskonałymi psami dla wszystkich ludzi aktywnych, którzy dodatkowo uwielbiają wypoczynek na świeżym powietrzu lub też na łonie natury. Psy tej rasy uwielbiają góry i uwielbiają różnego rodzaju wyścigi. Z pewnością nie można się nudzić w jego towarzystwie, jednak posiadanie tak aktywnego psa wymaga także sporej dawki aktywności u właściciela.

Jeżeli więc uwielbiasz spokój oraz błogie leniuchowanie, to raczej nie jest to pies dla ciebie. To rasa przeznaczona dla ludzi, którzy cenią aktywny wypoczynek. Linienie beagle’a może być bardzo uciążliwe, ponieważ psy te linieją praktycznie cały czas. Jego włos jest sztywny oraz twardy i potrafi znajdować się wszędzie. Z pewnością nie jest to pies dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie sprzątania włosa z kanapy lub też z ubrań. Posiadając takiego psa, musisz się liczyć w tym, że jego włosy będziesz znajdować praktycznie wszędzie. Jeżeli poszukujesz doskonałego przyjaciela, który jednocześnie wspaniale odnajdzie się w roli psa służbowego, to niestety nie będzie nim Beagle. Psy te nie charakteryzują się agresją, są raczej łagodne i pogodne. Zdecydowanie nie sprawdzą się jako psy obronne.

Hodowla

Hodowla Beagle powinna przebiegać w domowych warunkach. Psy te są bardzo inteligentne i niezwykle szybko przywiązują się do ludzi. Warto więc, aby już od najmłodszych lat miały styczność z ludźmi oraz znajdowały się w domu pełnym miłości. Hodowla na większą skalę często nie potrafi zaspokoić ich wszystkich potrzeb, szczególnie tych psychicznych. Zastanawiając się, jaka hodowla będzie najlepsza, szukaj raczej tych mniejszych, które prowadzą ludzie pełni pasji i w pełni oddani zwierzętom.

Beagle – żywienie

Teraz pora, by napisać kilka słów o tym, co powinien jeść Beagle. Żywienie tych psów powinno uwzględniać fakt, że są to niesamowite łakomczuchy. Nie posiadają żadnego umiaru, jeśli chodzi o jedzenie. To często może doprowadzić do nadwagi. Aby poskromić nieco ten apetyt, należy rozsądnie racjonować żywność, a także wybierać posiłki bogate w substancje odżywcze. Najlepiej przyrządzać je samodzielnie. Dodatkowo, dietę można wspomagać preparatami bogatymi w wapń oraz witaminy. W okresie linienia bardzo pomocne będą wszelkie specyfiki, które posiadają biotynę.

Żywienie beaglea

Beagle – wady i zalety

Warto rozważyć wszystkie za oraz przeciw, zanim zdecydujesz się, aby pies zamieszkał z tobą. Wady i zalety tej rasy są wyraźne, tak samo jak w przypadku innych ras psów. Zacznijmy od zalet. Jest to przede wszystkim znakomity pies myśliwski, niezwykle aktywny, który będzie doskonałym towarzyszem do długich spacerów oraz dalszych wypraw. Znakomicie odnajduje się w towarzystwie kilkuletnich dzieci. Jest to rasa psów stosunkowo łatwa w pielęgnacji, zupełnie nie przejawiająca żadnej agresji. Po prostu idealny towarzysz do codziennej przebieżki. Aktywność Beagle’a może być ogromną zaletą. Jednak dla ludzi, którzy preferują bardziej siedzący tryb życia, może być prawdziwą udręką. Dodatkowo jest to pies uparty, który zawsze ma swoje zdanie. Jest niezależny, nie każdemu miłośnikowi psów przypadnie do gustu. Instynkt myśliwski odpowiada za to, że Beagle uwielbia pogoń za różnego rodzaju zwierzyną, w środowisku miejskim głównie za kotami. Jeżeli twoim oczkiem w głowie jest zadbany, nieregularnie pielęgnowany ogródek, to może zniechęcić cię fakt, że Beagle notorycznie kopie dziury w glebie, zupełnie nie zważając na piękną trawę. Dla niego w tym momencie po prostu liczy się polowanie na kreta i nic więcej. Właściciel powinien być wyrozumiały w tej kwestii.

Umiejętności

Ciężko określić wszystkie dziedziny, w jakich swoją sprawność wykażą te psy. Umiejętności Beagle’a są naprawdę imponujące. Przede wszystkim, jest to doskonały myśliwski, który nie zazna odpoczynku, dopóki nie dogoni zwierzyny. Do reszty talentów należy także doskonała umiejętność aportowania z lądu oraz z wody. Umiejętności beagle’a dostrzegają również służby celne oraz policja. Jest to pies wykorzystywany do poszukiwania narkotyków oraz przemycanej żywności. Dodatkową, nieco specyficzną, umiejętnością beagle’a jest także jego towarzyskość oraz zdolność do uspokajania osób w jego towarzystwie. Z tego powodu te psy często stosuje się w dogoterapii.

Jak długo żyją beagle?

Beagle są bardzo aktywne i uwielbiają ruch. Ma to zapewne także wpływ na ich zdrowie oraz długowieczność. Psy te żyją stosunkowo długo -średnio stąpają po tym świecie od 12 do 15 lat. Niektóre z nich potrafią dożyć nawet bardzo sędziwego wieku, czyli 20 lat.

Beagle opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *