Amerykański bobtail – kot z krótkim ogonem

Amerykański bobtail – kot z krótkim ogonem

Choć amerykański bobtail wyglądem przypomina rysia, jest zwierzęciem domowym, całkowicie oddanym swojemu właścicielowi. Dodatkowo jest wyjątkowo czuły i ceni sobie kontakt ze swoją rodziną. Poznaj lepiej tę uroczą rasę i dowiedz się więcej o jej potrzebach.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 5-9 kg

wzrost: 35-40 cm

 maść wszystkie są dopuszczalne
długość życia  ok. 15 lat
główne cechy  zrównoważony, cichy, towarzyski

Wygląd i wzorzec rasy

Dorosły kot tej rasy osiąga od 35 do 40 centymetrów, bez względu na płeć, natomiast waga różni się w zależności od płci – kotka waży od 5 do 8 kilogramów, z kolei kot waży od 6 a 9 kilogramów. Głowa kota jest szeroka, o dużych oczach i zaokrąglonych uszach, natomiast ogólna budowa ciała jest krzepka. Koty te mają tylne łapy nieco dłuższe od przednich.

Rasa występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Sierść u obu jest miękka i gęsta, z podszerstkiem. U odmiany długowłosej występują także charaktyrystyczne pióra sierści na portkach i udach.

Znakiem rozpoznawczym kota jest skrócony ogon, który prawdopodobnie powstał w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. Jest on porośnięty długą i gęstą sierścią. Stanowi idealne odzwierciedlenie humoru i aktualnego samopoczucia czworonoga. Co więcej, gen, który jest odpowiedzialny za długość ogona może sprawić, że występują różnice w jego długości u każdego amerykańskiego bobtaila.

Kocięta i hodowla

Decydując się na zakup kota warto szczególnie uważnie rozważyć wybór hodowli, by uniknąć w przyszłości problemów ze zdrowiem, którym można było zapobiec. Wybierając renomowaną hodowlę masz pewność, że odbywa się ona w sposób etyczny. W Polsce na chwilę obecną nie istnieją jednak hodowle tej rasy, dlatego też konieczna będzie adopcja kota z hodowli zagranicznej. Rasa nie jest również bardzo popularna w Europie.

Ceny kociąt wynoszą około 900 do 1200 euro. Cena może być uzależniona od różnych czynników, takich jak renoma danej hodowli, wygląd kociaka i jego zgodność ze wzorcem rasy, stan zdrowia rodziców kota czy też ich ewentualne osiągnięcia.

Historia rasy

amerykański bobtail

Pochodzenie kotów tej rasy nie jest do końca jasne. Mówi się, że koty są wynikiem krzyżówki kota domowego o brązowym umaszczeniu oraz amerykańskiego rysia, jednakże brak wystarczającej ilości dokumentów i dowodów potwierdzających jej początek. Krótki ogon kota prawdopodobnie jest efektem spontanicznej mutacji genów.

Hodowla kotów tej rasy zaczęła się w latach 60. XX wieku, od należącego do państwa Sanders samca o imieniu Yodi, który został skrzyżowany z samicą o umaszczeniu colorpoint. Hodowla rasy miała niełatwe początki, gdyż początkowo zmagano się z problemami wynikłymi z chowu wsobnego i występowały problemy z doborem odpowiednich osobników do hodowli. W latach 80. zdecydowano się jednak na odejście od wcześniejszych standardów zakładających wygląd rasy, co pozwoliło jej na dalszy rozwój.

Międzynarodowe stowarzyszenie TICA oficjalnie uznało rasę w 1989 roku.

Amerykański bobtail – charakter i usposobienie

Koty tej rasy są bardzo energiczne i towarzyskie, dlatego doskonale sprawdzą się w roli kota rodzinnego. W dodatku uwielbiają spędzać czas ze swoim opiekunem i cenią sobie każdy kontakt. Mimo, że mają umiarkowaną potrzebę ruchu, codziennie wymagają odpowiedniej dawki zabawy. Amerykański bobtail nadaje się do kontaktów z dziećmi – potrafi być łagodny i czuły, jednakże wszystkie wspólne zabawy powinny przebiegać pod nadzorem osoby dorosłej.

Rasa rozwijała się bez ingerencji człowieka, dlatego jej przedstawiciele są bardzo inteligentni. Z łatwością uczą się nowych komend i poleceń, a także świetnie poradzą sobie przebywając na wolności. Koty te nie mają skłonności do ucieczek, jednak są bardzo ciekawskie, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie siatki zabezpieczające na balkon.

Wychowanie i tresura

Koty te są wyjątkowo inteligentne i ciekawskie z natury, dzięki czemu szybko się uczą – w tym poprzez zabawę i eksplorację otoczenia. Możesz nauczyć pupila chodzenia na smyczy lub też rozmaitych sztuczek. Postaw przy tym na przyjazną atmosferę lekcji, zapewnij kotu odpowiednią dawkę ruchu i chwal jego postępy pochwałami lub też przysmakami.

Zadbaj także o naukę czystości od najmłodszego i naucz pupila korzystania z kuwety. Dla wygody pupila dobierz żwirek do jego potrzeb – szczególnie jeśli jest to odmiana długowłosa. Dzięki temu unikniesz roznoszenia się żwirku po domu.

Pamiętaj również o zapewnieniu pupilowi stosownej socjalizacji, aby nauczył się reagować na obecność obcych ludzi lub zwierząt. Na szczęście koty te bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzakami, w tym również z psami, dlatego nie powinno to stanowić większego wyzwania.

Zobacz również: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki dla amerykańskiego bobtaila

Koty te uwielbiają zabawę, są ruchliwe, aktywne, a także ciekawskie z natury, dlatego doskonale sprawią się dla nich zabawki takie, jak piłeczkimyszki i wędki. Doskonałym pomysłem jest również wyposażenie pupila w rozmaite zabawki interaktywne, które zapewnią kotu odpowiednio angażujące zajęcie pod nieobecność właściciela, jako że koty te nie lubią zostawać na dłużej same. Co więcej, tego typu zabawki stymulują wrodzone zdolności oraz naturalne instynkty kota. W każdym domu, w którym mieszka kot powinien się także znaleźć odpowiedni drapak, na którym kot będzie mógł ścierać pazurki i zaspokoić wrodzony instynkt drapania. Dzięki temu ochronisz przed zniszczeniami wyposażenie domu.

Amerykański bobtail – pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne uzależnione są od odmiany rasy. Amerykański bobtail krótkowłosy ma krótszą sierść, więc jego pielęgnacja nie będzie trudna, wymaga jednak regularności. Zaleca się, aby szczotkować kota co najmniej raz w tygodniu. Kot długowłosy wymaga natomiast szczotkowania kilka razy w tygodniu. Takie zabiegi pozwolą utrzymać w najlepszej kondycji sierść i skórę kota. W okresie linienia szczotkowanie powinno się odbywać codziennie, przy uzyciu gumowego lub silikonowego zgrzebła oraz szczotki typu pudlówka.

Należy również pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu oczu i uszu kota, a także o odpowiednią higienę. Zacieki przy oczach można zmyć odpowiednim preparatem, natomiast uszy można wyczyścić delikatnie wacikiem lub patyczkiem przy pomocy specjalnego preparatu do uszu. Dbaj także o pazury kota i przycinaj je w razie potrzeby.

W okresie linienia czworonóg traci umiarkowaną ilość sierści.

Dieta i żywienie

Dieta kota musi pokrywać jego codzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz dostarczać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Kwasy omega-3 i omega-6 pozytywnie wpłyną na kondycję sierści i skóry czworonoga.

Bobtail powinien być karmiony wysokiej jakości pokarmami dla kota, by zapewnić kotu odpowiednią kondycję i samopoczucie. Kot może być karmiony zarówno mokrą, jak i suchą karmą. Miej przy tym na względzie, że rasa miewa tendencje do nadwagi i otyłości, dlatego w razie potrzeby warto zastosować lekkostrawną karmę typu light. Dbaj o regularne pory posiłków oraz podawanie odpowiedniej dziennej dawki karmy.

Kota można również karmić samodzielnie przygotowywaną dietą BARF, jednak warto mieć na względzie, że jest to rozwiązanie dla osób o doskonałej znajomości wymogów żywieniowych. Wymaga ono również regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów rasy amerykański bobtail

Zdrowie i długość życia

Rasa uważana jest za zdrową, odporną i wytrzymałą. Miewa jednak tendencje do nadmiernego przybierania na wadze, dlatego koty te wymagają starannie dobranej diety. Należy postawić na wysokiej jakości karmę oraz przestrzeganie odpowiednich dawek karmy.

Ze względu na budowę kręgosłupa koty te miewają też pewne predyspozycje do dysplazji stawu biodrowego. Wskazane są regularne badania kontrolne oraz obserwacja stanu zdrowia kota. Podobnie jak u innych kotów, mogą również pojawić się problemy z uzębieniem, dlatego regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej i przestrzeganie higieny jest kluczowe dla zdrowia kota.

Koty te przeważnie żyją około 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Ze względu n towarzyski charakter i spokojny temperament, kot ten będzie idealnym towarzyszem dla rodzin, w tym również dla rodzin z dziećmi. Nada się również dla osób starszych jeśli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Kot ten odnajdzie się również w domach, w których przebywają inne zwierzęta.

Warto jednak mieć na uwadze, że rasa źle znosi samotność, więc nie będzie dobrym wyborem dla osoby bardzo zapracowanej i długo przebywającej poza domem.

Zalety:

  • łatwy w pielęgnacji,
  • jest inteligentny i szybko się uczy,
  • przywiązany do swojego właściciela,
  • ma charakterystyczny wygląd.

Wady:

  • ma skłonności do przybierania na wadze.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Bobby, Rysiu, Feliks, Benek, Żbik, Leo, Mochi, Tobi, Imbir, Puszek, Fluffy. Daisy, Lola, Iskra, Amber, Luna, Psota, Nela, Myszka, Pchełka, Minnie, Fryga.

Najczęściej zadawane pytania

Amerykański bobtail cena

Cena wynosi od 900 do 1200 euro.

Amerykański bobtail długowłosy, kot amerykański bobtail krótkowłosy

Występują dwie odmiany rasy – u długowłosych osobników sierść jest dłuższa, a na udach i portkach układa się w charakterystyczne pióra. Obie odmiany mają gęstą i miękką sierść.

Kot amerykański bobtail hodowla

Rasa nadal jest spotykana rzadko w Polsce i w Europie. Będzie konieczna adopcja kociaka z zagranicznej hodowli.

Amerykański bobtail waga

Ważą 5-9 kg.

Amerykański bobtail długość życia

Żyją one około 15 lat.

Amerykański bobtail charakter

Koty te są spokojne, ciche i zrównoważone, ale towarzyskie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 26.08.2020

Udostępnij