American Staffordshire terrier (Amstaff)

American Staffordshire terrier
Facebookmail

Hodowla Amstaffów

Decydując się na zakup Amstaffa najlepiej skierować się do zarejestrowanej działalności specjalizującej się w danej rasie. Zakup szczeniaka z oficjalnej hodowli Amstaffów to gwarancja wystąpienia pożądanych cech charakteru oraz sposób na zminimalizowanie zagrożenia chorobami genetycznymi u pupila. Doświadczeni hodowcy dobierają psich rodziców na podstawie szczegółowych kryteriów, dzięki czemu Amstaff z hodowli rozwija się prawidłowo od urodzenia.

Szczeniaki

Ze względu na dużą siłę w dorosłości, szczeniaki rasy Amstaff wymagają stanowczego prowadzenia i dużej kontroli od samego początku. Należ wziąć pod uwagę, że osoby starsze i dzieci mogą nie być w stanie odpowiednio wyszkolić psa od najmłodszych lat. Jednak prawidłowo wychowany Amstaff może być doskonałym psem rodzinnym.

Prawidłowa socjalizacja jest kluczem do wykształcenia zrównoważonej psychiki szczenięcia Amstaffów. Zapewniając mu wiele pozytywnych kontaktów z psami w różnym wieku oraz przyzwyczajanie do ciągłego kontaktu z ludźmi będą procentować przez całe życie czworonoga, minimalizując ryzyko zachowań agresywnych. Ponieważ młode Amstaffy charakteryzują się dużą ilością energii, aby opanować ich ruchliwość konieczne jest nauczenie psa podstawowych komend. Szczególnie warto skupić się na przywoływaniu, chodzeniu na smyczy oraz spokojnym witaniu się z gośćmi.

Szczeniaki Amstaffa uwielbiają zabawę i naukę różnego rodzajów trików, tak więc warto zapewniać im tego typu atrakcje. W celu urozmaicenia zabawy można wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria – najlepiej sprawdzą się w tym przypadku gryzaki i piłki z twardej gumy. Ważne, aby młodego Amstaffa nie zostawiać z przedmiotem bez kontroli, ponieważ jego silna szczęka z łatwością może rozgryźć gumę, a pies może połknąć jej kawałki. Jak w przypadku każdej tresury, najważniejsza jest konsekwencja w postępowaniu. Używanie siły i krzyku to zdecydowanie niewłaściwa technika, która może doprowadzić jedynie do negatywnych skutków.

Amstaff – cena

Cena Amstaffa z rodowodem to zazwyczaj 3000 zł. Wielu przyszłych właścicieli może kusić niższa cena psa pozbawionego świadectwa rodowodowego, jednak warto pamiętać, że dokument przydaje się nie tylko w trakcie wystaw. Ten certyfikat daje również gwarancję prawidłowego doboru rodziców psa pod względem cech rasy i pokrewieństwa.

Amstaff opis rasy

Opis rasy

Znakami szczególnymi Amstaffów jest ich duża muskulatura oraz krótka sierść. Ich nogi są proste i mocno umięśnione. Ogon jest stosunkowo krótki i wyraźnie zwęża się ku końcówce. Amstaffy występują w wielu rodzajach umaszczenia, od jednolitych kolorów, po oryginalne łatki. Czworonogi te żyją około 10-14 lat.

Amstaffy charakteryzują się krótką, twardą sierścią, która łatwo się wbija. Na szczęście pielęgnacja Amstaffa jest niezwykle prosta, wystarczy wyczesywać pupila raz w tygodniu. Kiedy pies linieje, częstsze rozczesywanie ułatwi sprzątanie mieszkania lub domu. Można również stosować chusteczki nasączone preparatem pielęgnacyjnym, pod warunkiem, że u zwierzęcia nie występuje reakcja alergiczna.

Psy rasy Amstaff charakteryzują się odwagą i zrównoważonym charakterem. Z łatwością przywiązują się do wszystkich domowników. Ich ogromną zaletą jest delikatność wobec dzieci, jednak odradza się zostawianie ich z nimi bez kontroli osoby dorosłej. Odczuwając silną radość i pobudzenie mogą zachowywać się nieobliczalnie i przypadkiem zrobić komuś krzywdę. Amstaff żyje w zgodzie ze wszystkimi zwierzętami, z którymi się wychował, traktując ich jak członków stada. W jego naturze leży ochrona słabszych i troska o potomstwo.

Problematyczne może okazać się posiadanie dwóch samców, które będą rywalizowały o pozycję w stadzie. Miewają również skłonność do bójek z obcymi psami, zwłaszcza jeśli właściciel nie ma nad nimi odpowiedniej kontroli. Aby zapobiec tego typu zachowaniom zaleca się unikanie konfliktów z psami w okresie dorastania. Niestety, jeśli Amstaff zostanie zmuszony do obrony i przekona się o swojej sile w starciach, będzie reagował agresją na każdą kolejną zaczepkę. Kiedy zachowania agresywne zaczną się pojawiać, ich eliminacja będzie bardzo trudnym zadaniem, dlatego psy rasy Amstaff powinny być brane pod uwagę jedynie przez osoby z doświadczeniem w posiadaniu i tresowaniu czworonogów. Jednocześnie Amstaffy to doskonali stróże i obrońcy, jeśli zapewni się im właściwy trening.

Ich mocne strony to zwinność i wytrzymałość. Ze względu na ogromną ilość energii, konieczne jest zapewnienie im dużej ilości ruchu oraz ćwiczeń. Doskonale dadzą sobie radę z aportowaniem, pływaniem i bieganiem przy rowerze. Należy jednak pamiętać, by intensywne treningi rozpocząć dopiero, kiedy zwierzę ukończy rok.

Amstaff – opinie

Poszukując opinii o Amstaffach możemy napotkać wiele, różnych, często sprzecznych stanowisk. W XIX wieku psy te były wykorzystywane w walkach, stąd wielu osobom kojarzą się z agresją i niebezpieczeństwem. Przeszukując fora internetowe znajdzie się również wiele pozytywnych opinii hodowców i właścicieli o Amstaffach, którzy zachwalają przywiązanie do rodziny i łagodny charakter. Prawda leży jednak po środku i wszystko zależy od wychowania. Pod okiem świadomych i doświadczonych właścicieli czworonogi tej rasy stają się przyjaciółmi wszystkich członków rodziny i wykazują się ogromną cierpliwością do najmłodszych domowników. Aby tak się stało, konieczne jest jednak odpowiednie szkolenie psa od najmłodszych lat i przyzwyczajanie go do kontaktu z dziećmi. Maluchy również powinny być zaznajomione z zasadami prawidłowego postępowania z psem.

Adopcja Amstaffa

Decydując się na adopcję Amstaffa ze schroniska, bądź fundacji, zaleca się zebranie jak największej ilości informacji na temat charakteru osobnika. Choć większość osób skłania się ku adopcji Amstaffów mających mniej niż rok, wybranie starszego psa wcale nie musi być gorszą decyzją. Wychowanie szczeniaka wymaga wiele energii i umiejętności, więc starszy i dobrze ułożony pies, pochodzący z domu tymczasowego lub fundacji, która podzieli się wszystkimi niezbędnymi informacjami, może być znacznie korzystniejszym wyborem.

Kiedy Amstaff pierwszy raz przekroczy próg domu bardzo ważne będą początkowe miesiące życia z rodziną. Pies będzie potrzebował czasu na dostosowanie się do nowych warunków. Warto pamiętać, że pupil, który pochodzi ze schroniska, ma własne przyzwyczajenia dotyczące rytmu dnia, pór karmienia czy znajomych zapachów. Zmiany, nawet na lepsze, wywołują stres, dlatego przez pierwsze kilka dni adoptowany Amstaff może nie ujawniać wszystkich swoich zachowań, być spokojniejszy i mniej dominujący. Ważne, by w tym okresie zapewnić mu spokój i powstrzymać się od rozpieszczania i dostarczania szeregu nowych atrakcji. To przede wszystkim czas na odpoczynek oraz obserwację i naukę nowego otoczenia.

Przed adopcją Amstaffa dobrze jest poinformować o tym swoje otoczenie oraz zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi posiadania psa należącego do rasy uznanej za agresywną. Przyszli właściciele psa muszą zapewnić psu właściwą opiekę również podczas urlopu i choroby. Psie hotele w przypadku Amstaffów mogą nie być dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich silne przywiązanie do rodziny i wrogość wobec innych psów oraz obcych ludzi.

Ile waży amstaff

Amstaff – waga

Zarówno samce, jak i samice w dorosłości mogą ważyć od 28 do 40 kg. Kluczowe jest utrzymanie prawidłowej wagi Amstaffa, by nie obciążać jego stawów biodrowych i łokciowych.

Umiejętności

Amstaffy mają niespożyte pokłady energii, zatem doskonale sprawdzą się w treningach i różnego rodzaju psich sportach, takich jak Flyball czy Obedience. Umiejętności Amstaffów nie ograniczają się jedynie do sprawności fizycznej i siły, to również bardzo inteligentne zwierzęta, które z chęcią uczą się nowych sztuczek. Ogromną zaletą jest także ich przywiązanie do rodziny i cierpliwość do dzieci. Amstaffy uwielbiają pieszczoty i uwagę domowników. Po intensywnym spacerze z radością odpoczną na legowisku obok właścicieli.

Dzięki ich zrównoważonemu charakterowi i inteligencji, Amstaffy możemy spotkać w placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, gdzie pomagają w terapii i socjalizacji pacjentów. Ich wytrzymałość i troska sprawiają, że doskonale odnajdują się również w służbach ratunkowych.

Choroby

Najczęstsze genetyczne choroby Amstaffów to dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Ich słabym punktem są również kruche więzadła stawowe, przez co często cierpią na kontuzje. Zaleca się badanie psów przy nawet najmniejszym utykaniu, ze względu na ich odporność na ból oraz trudność w rozpoznaniu, czy coś im dolega. Amstaffy charakteryzują się też podatnością na różnego rodzaju alergie, zarówno skórne, jak i pokarmowe czy kontaktowe. Należy więc starannie dobierać karmę i środki pielęgnacyjne. W starszym wieku mogą cierpieć na zaćmę, choroby serca i nowotwory.

Poważnym schorzeniem dotykającym Amstaffy jest również ataxia, która atakuje układ nerwowy i objawia się niezbornością ruchów. Choroba u Amstaffa może pojawić się w wyniku obciążenia genetycznego, jak i wskutek ciężkiego urazu. Niestety nie można jej zapobiec, jednak w przypadku predyspozycji genetycznych, można wykonać badanie, które poinformuje właścicieli o obecności genu. Obecnie wszyscy profesjonalni hodowcy wykonują tego typu badania, zanim zdecydują się na dobór rodziców. Choroba nie wystąpi u szczeniaków, jeśli oba psy nie są nosicielami wadliwego genu.

Żywienie Amstaffów

Prawidłowe żywienie Amstaffów to kluczowy czynnik wpływający na ich zdrowie. Ważne jest, aby pies utrzymywał stałą, odpowiednią do wielkości wagę. Zbyt wysoka zawartość białka w pokarmie może wywołać alergie skórne, dlatego przed wyborem karmy należy sprawdzić zawartość protein. Poleca się stosowanie dobrej jakości pożywienia dla średnich ras.

Pokarm dla Amstaffów

Staranne żywienie Amstaffa i kontrola jego wagi powinna mu towarzyszyć od pierwszych miesięcy życia. Małe Amstaffy powinny być szczupłe, tak by linia ostatniej pary żeber była widocznie zarysowana, podobnie jak wcięcie w słabiznach.

Podawanie Amstaffowi preparatów chroniących stawy, zwłaszcza w okresie rozwoju, to dobry zabieg profilaktyczny. Kupując substancję najlepiej wybrać taką, która zawiera glukozaminę i chondroitynę.

Amstaff opis rasy
Facebookmail