American Staffordshire terrier (Amstaff)

American Staffordshire terrier (Amstaff)

American Staffordshire terrier, znany również jako amstaff, to rasa dużych psów ciesząca się dużym zainteresowaniem. Dowiedz się więcej o historii rasy, jej cechach oraz potrzebach.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 25-35 kg

wzrost: dla psa: 46 – 48 cm, dla suki: 43 – 46 cm

 maść czarna, biała, płowa, brązowa, niebieska, pręgowana lub jednolita
długość życia  12 do 16 lat
główne cechy  wierny, czujny, lojalny, odważny

Amstaff – wygląd i wzorzec rasy

Amstaff opis rasy

Znakami szczególnymi Amstaffów jest ich duża muskulatura oraz krótka sierść. Ich nogi są proste i mocno umięśnione. Ogon jest stosunkowo krótki i wyraźnie zwęża się ku końcówce. Amstaffy występują w wielu rodzajach umaszczenia, od jednolitych kolorów, po oryginalne łatki. Czworonogi te żyją około 10-14 lat.

Amstaffy charakteryzują się krótką, twardą sierścią, która łatwo się wbija. Na szczęście pielęgnacja Amstaffa jest niezwykle prosta, wystarczy wyczesywać pupila raz w tygodniu. Kiedy pies linieje, częstsze rozczesywanie ułatwi sprzątanie mieszkania lub domu. Można również stosować chusteczki nasączone preparatem pielęgnacyjnym, pod warunkiem, że u zwierzęcia nie występuje reakcja alergiczna.

Ich mocne strony to zwinność i wytrzymałość. Ze względu na ogromną ilość energii, konieczne jest zapewnienie im dużej ilości ruchu oraz ćwiczeń. Doskonale dadzą sobie radę z aportowaniem, pływaniem i bieganiem przy rowerze. Należy jednak pamiętać, by intensywne treningi rozpocząć dopiero, kiedy zwierzę ukończy rok.

Amstaff opis rasy

Amstaff – waga

Zarówno samce, jak i samice w dorosłości mogą ważyć od 28 do 40 kg. Kluczowe jest utrzymanie prawidłowej wagi Amstaffa, by nie obciążać jego stawów biodrowych i łokciowych.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup Amstaffa najlepiej skierować się do zarejestrowanej działalności specjalizującej się w danej rasie. Zakup szczeniaka z oficjalnej hodowli Amstaffów to gwarancja wystąpienia pożądanych cech charakteru oraz sposób na zminimalizowanie zagrożenia chorobami genetycznymi u pupila. Doświadczeni hodowcy dobierają psich rodziców na podstawie szczegółowych kryteriów, dzięki czemu Amstaff z hodowli rozwija się prawidłowo od urodzenia.

Szczeniaki rasy Amstaff

Ze względu na dużą siłę w dorosłości, szczeniaki rasy Amstaff wymagają stanowczego prowadzenia i dużej kontroli od samego początku. Należ wziąć pod uwagę, że osoby starsze i dzieci mogą nie być w stanie odpowiednio wyszkolić psa od najmłodszych lat. Jednak prawidłowo wychowany Amstaff może być doskonałym psem rodzinnym.

Prawidłowa socjalizacja jest kluczem do wykształcenia zrównoważonej psychiki szczenięcia Amstaffów. Zapewniając mu wiele pozytywnych kontaktów z psami w różnym wieku oraz przyzwyczajanie do ciągłego kontaktu z ludźmi będą procentować przez całe życie czworonoga, minimalizując ryzyko zachowań agresywnych. Ponieważ młode Amstaffy charakteryzują się dużą ilością energii, aby opanować ich ruchliwość konieczne jest nauczenie psa podstawowych komend. Szczególnie warto skupić się na przywoływaniu, chodzeniu na smyczy oraz spokojnym witaniu się z gośćmi.

Szczeniaki Amstaffa uwielbiają zabawę i naukę różnego rodzajów trików, tak więc warto zapewniać im tego typu atrakcje. W celu urozmaicenia zabawy można wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria – najlepiej sprawdzą się w tym przypadku gryzaki i piłki z twardej gumy. Ważne, aby młodego Amstaffa nie zostawiać z przedmiotem bez kontroli, ponieważ jego silna szczęka z łatwością może rozgryźć gumę, a pies może połknąć jej kawałki. Jak w przypadku każdej tresury, najważniejsza jest konsekwencja w postępowaniu. Używanie siły i krzyku to zdecydowanie niewłaściwa technika, która może doprowadzić jedynie do negatywnych skutków.

Amstaff – cena

Cena Amstaffa z rodowodem to zazwyczaj 3000 zł. Wielu przyszłych właścicieli może kusić niższa cena psa pozbawionego świadectwa rodowodowego, jednak warto pamiętać, że dokument przydaje się nie tylko w trakcie wystaw. Ten certyfikat daje również gwarancję prawidłowego doboru rodziców psa pod względem cech rasy i pokrewieństwa.

Historia rasy

Historia rasy sięga XVIII wieku, kiedy to psy zaczęto hodować w Anglii. Osobniki trenowano na bojowo nastawione, odważne i nieustępliwe. Powstały one ze skrzyżowania buldoga z terrierem. Początkowo były używane do walk na byki, lecz później zaczęto ich używać do walk psów.

Do Stanów Zjednoczonych psy dotarły w drugiej połowie XIX wieku, razem z falą emigrantów. Dopiero tam dostrzeżono ich potencjał obronny. Nadal używano ich jednak do walk. Na początku XX wieku walki zostały zakazane i psy tym samym trafiły do domów. W Polsce pierwsze amstaffy pojawiły się pod koniec XX wieku i szybko zdobyły popularność.

Amstaff – charakter i usposobienie

Psy rasy Amstaff charakteryzują się odwagą i zrównoważonym charakterem. Z łatwością przywiązują się do wszystkich domowników. Ich ogromną zaletą jest delikatność wobec dzieci, jednak odradza się zostawianie ich z nimi bez kontroli osoby dorosłej. Odczuwając silną radość i pobudzenie mogą zachowywać się nieobliczalnie i przypadkiem zrobić komuś krzywdę. Amstaff żyje w zgodzie ze wszystkimi zwierzętami, z którymi się wychował, traktując ich jak członków stada. W jego naturze leży ochrona słabszych i troska o potomstwo.

Problematyczne może okazać się posiadanie dwóch samców, które będą rywalizowały o pozycję w stadzie. Miewają również skłonność do bójek z obcymi psami, zwłaszcza jeśli właściciel nie ma nad nimi odpowiedniej kontroli. Aby zapobiec tego typu zachowaniom zaleca się unikanie konfliktów z psami w okresie dorastania. Niestety, jeśli Amstaff zostanie zmuszony do obrony i przekona się o swojej sile w starciach, będzie reagował agresją na każdą kolejną zaczepkę. Kiedy zachowania agresywne zaczną się pojawiać, ich eliminacja będzie bardzo trudnym zadaniem, dlatego psy rasy Amstaff powinny być brane pod uwagę jedynie przez osoby z doświadczeniem w posiadaniu i tresowaniu czworonogów. Jednocześnie Amstaffy to doskonali stróże i obrońcy, jeśli zapewni się im właściwy trening.

Amstaffy mają niespożyte pokłady energii, zatem doskonale sprawdzą się w treningach i różnego rodzaju psich sportach, takich jak Flyball czy Obedience. Umiejętności Amstaffów nie ograniczają się jedynie do sprawności fizycznej i siły, to również bardzo inteligentne zwierzęta, które z chęcią uczą się nowych sztuczek. Ogromną zaletą jest także ich przywiązanie do rodziny i cierpliwość do dzieci. Amstaffy uwielbiają pieszczoty i uwagę domowników. Po intensywnym spacerze z radością odpoczną na legowisku obok właścicieli.

Dzięki ich zrównoważonemu charakterowi i inteligencji, Amstaffy możemy spotkać w placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, gdzie pomagają w terapii i socjalizacji pacjentów. Ich wytrzymałość i troska sprawiają, że doskonale odnajdują się również w służbach ratunkowych.

Szkolenie i wychowanie

Przed adopcją Amstaffa dobrze jest poinformować o tym swoje otoczenie oraz zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi posiadania psa należącego do rasy uznanej za agresywną. Przyszli właściciele psa muszą zapewnić psu właściwą opiekę również podczas urlopu i choroby. Psie hotele w przypadku Amstaffów mogą nie być dobrym rozwiązaniem, ze względu na ich silne przywiązanie do rodziny i wrogość wobec innych psów oraz obcych ludzi.

Decydując się na adopcję Amstaffa ze schroniska, bądź fundacji, zaleca się zebranie jak największej ilości informacji na temat charakteru osobnika. Choć większość osób skłania się ku adopcji Amstaffów mających mniej niż rok, wybranie starszego psa wcale nie musi być gorszą decyzją. Wychowanie szczeniaka wymaga wiele energii i umiejętności, więc starszy i dobrze ułożony pies, pochodzący z domu tymczasowego lub fundacji, która podzieli się wszystkimi niezbędnymi informacjami, może być znacznie korzystniejszym wyborem.

Kiedy Amstaff pierwszy raz przekroczy próg domu bardzo ważne będą początkowe miesiące życia z rodziną. Pies będzie potrzebował czasu na dostosowanie się do nowych warunków. Warto pamiętać, że pupil, który pochodzi ze schroniska, ma własne przyzwyczajenia dotyczące rytmu dnia, pór karmienia czy znajomych zapachów. Zmiany, nawet na lepsze, wywołują stres, dlatego przez pierwsze kilka dni adoptowany Amstaff może nie ujawniać wszystkich swoich zachowań, być spokojniejszy i mniej dominujący. Ważne, by w tym okresie zapewnić mu spokój i powstrzymać się od rozpieszczania i dostarczania szeregu nowych atrakcji. To przede wszystkim czas na odpoczynek oraz obserwację i naukę nowego otoczenia.

Zabawki

Ile waży amstaff

Psy te charakteryzują niespożyte zasoby energii. Idealnymi zabawkami dla amstaffów będą więc zabawki takie, jak frisbee czy piłki, za którymi pies będzie gonił z wielką ochotą. Warto również zaopatrzyć się w kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe.

Pielęgnacja

Amstaffy mają krótką sierść, dlatego nie są szczególnie wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy wyczesać pupila raz na kilka dni i po spacerze oczyszczać sierść z zabrudzeń. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby, z użyciem odpowiedniego szamponu dla psów.

Sprawdzaj też regularnie stan uszu pupila oraz dbaj o higienę jego jamy ustnej, a także przycinaj pazury w razie potrzeby.

Żywienie Amstaffów

Prawidłowe żywienie Amstaffów to kluczowy czynnik wpływający na ich zdrowie. Ważne jest, aby pies utrzymywał stałą, odpowiednią do wielkości wagę. Zbyt wysoka zawartość białka w pokarmie może wywołać alergie skórne, dlatego przed wyborem karmy należy sprawdzić zawartość protein. Poleca się stosowanie dobrej jakości pożywienia dla średnich ras.

Pokarm dla amstaffów

Staranne żywienie Amstaffa i kontrola jego wagi powinna mu towarzyszyć od pierwszych miesięcy życia. Małe Amstaffy powinny być szczupłe, tak by linia ostatniej pary żeber była widocznie zarysowana, podobnie jak wcięcie w słabiznach.

Podawanie Amstaffowi preparatów chroniących stawy, zwłaszcza w okresie rozwoju, to dobry zabieg profilaktyczny. Kupując substancję najlepiej wybrać taką, która zawiera glukozaminę i chondroitynę.

Sprawdź: Karma dla psów średnich ras – ranking [Top 10]

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla amstaffów

Zdrowie i długość życia

Najczęstsze genetyczne choroby Amstaffów to dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Ich słabym punktem są również kruche więzadła stawowe, przez co często cierpią na kontuzje. Zaleca się badanie psów przy nawet najmniejszym utykaniu, ze względu na ich odporność na ból oraz trudność w rozpoznaniu, czy coś im dolega. Amstaffy charakteryzują się też podatnością na różnego rodzaju alergie, zarówno skórne, jak i pokarmowe czy kontaktowe. Należy więc starannie dobierać karmę i środki pielęgnacyjne. W starszym wieku mogą cierpieć na zaćmę, choroby serca i nowotwory.

Poważnym schorzeniem dotykającym Amstaffy jest również ataxia, która atakuje układ nerwowy i objawia się niezbornością ruchów. Choroba u Amstaffa może pojawić się w wyniku obciążenia genetycznego, jak i wskutek ciężkiego urazu. Niestety nie można jej zapobiec, jednak w przypadku predyspozycji genetycznych, można wykonać badanie, które poinformuje właścicieli o obecności genu. Obecnie wszyscy profesjonalni hodowcy wykonują tego typu badania, zanim zdecydują się na dobór rodziców. Choroba nie wystąpi u szczeniaków, jeśli oba psy nie są nosicielami wadliwego genu.

Psy tej rasy żyją około 12 do 16 lat.

Sprawdź: Zwyrodnienie stawów u psów

U kogo sprawdzi się rasa

Poszukując opinii o Amstaffach możemy napotkać wiele różnych, często sprzecznych stanowisk. W XIX wieku psy te były wykorzystywane w walkach, stąd wielu osobom kojarzą się z agresją i niebezpieczeństwem. Przeszukując fora internetowe znajdzie się również wiele pozytywnych opinii hodowców i właścicieli o Amstaffach, którzy zachwalają przywiązanie do rodziny i łagodny charakter. Prawda leży jednak po środku i wszystko zależy od wychowania.

Pod okiem świadomych i doświadczonych właścicieli czworonogi tej rasy stają się przyjaciółmi wszystkich członków rodziny i wykazują się ogromną cierpliwością do najmłodszych domowników. Aby tak się stało, konieczne jest jednak odpowiednie szkolenie psa od najmłodszych lat i przyzwyczajanie go do kontaktu z dziećmi. Maluchy również powinny być zaznajomione z zasadami prawidłowego postępowania z psem.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Amigo, Bosman, Dexter, Chili, Gangster, Hektor, Pablo, Rambo, Bąbel, Bakcyl, Gucio, Urwis, Bizon. Bajka, Ciapka, Daisy, Gigi, Frytka, Kiki, Maja, Gabi, Luna, Kora, Dyzia, Lola, Ida, Mela, Saba.

Amstaff – najczęściej zadawane pytania

Ile żyje amstaff

Psy żyją 12-16 lat.

Jak wygląda amstaff

To pies średniej wielkości o bardzo masywnej, muskularnej budowie ciała i charakterystycznych oklapniętych uszach. Psy te występują w różnych kolorach maści, najczęściej płowej, brązowej, białej lub czarnej.

Ile kosztuje amstaff

Cena psa wynosi ok. 3000 zł.

Jak długo rośnie amstaff

Okres wzrostu kończy się około 10. miesiąca życia.

Ile waży amstaff

Rasa zwykle waży 25-39 kg.

Ile powinien jeść amstaff

Dawkowanie karmy jest uzależnione od wagi psa oraz typu podawanej karmy. Sprawdź wagę psa w tabeli żywienia na podawanej karmie.

Co je amstaff

Dla amstaffów polecana jest wysokiej jakości karma dla średnich lub dużych ras w zależności od wagi. Warto rozważyć karmy wspierające kości i stawy.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 15.03.2018

Udostępnij