Alergia u pupila? i co dalej?

Alergia u pupila? i co dalej?

Alergie to jedne z najpopularniejszych chorób wśród ludzi. Alergia u pupila? i co dalej? Podobnie jak ludzie, także i zwierzęta mogą cierpieć z powodu reakcji na niektóre czynniki. Często objawy nie są zbyt poważne, ale potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać alergię, jej symptomy i jak jej zapobiegać?

Alergia pokarmowa i inne alergie

Alergia u pupila? i co dalej? Alergie są równie powszechnym zjawiskiem u zwierząt, jak i u ludzi, alergią nazywamy nadwrażliwość systemu immunologicznego, który reaguje na powszechnie neutralne czynniki, tj. składniki pożywienia czy pyłki. Ponadto taka choroba jest nieuleczalna i możemy jedynie złagodzić jej symptomy. Podobnie jak inne choroby, alergie potrafią skutecznie utrudnić życie nasze i naszego pupila. Dlatego, jeśli zauważymy niepokojące sygnały, powinniśmy zgłosić się do weterynarza, aby ustalić czynniki alergenne.

Alergia u pupila? i co dalej? Co wywołuje alergię?

Reakcję alergiczną mogą wywoływać różne czynniki. Często są to składniki pożywienia nieprzeznaczonego dla zwierząt, np. kiedy podajemy kotu lub psu resztki z obiadu. Do najczęściej uczulających pokarmów zalicza się: mięsa (takie jak wołowina, drób, wieprzowina, jagnięcina). Następnie nabiał: mleko lub jajka, soję, ryż, kukurydzę. Dlatego jeśli już zaobserwujemy alergię u swojego pupila bardzo dobrym wyborem może okazać się ROYAL CANIN Hypoallergenic 14kg – sucha karma dla psa. Badania weterynaryjne BMC wskazują na kurczaka, pszenicę, wołowinę i produkty mleczne jako najczęstsze alergeny pokarmowe. Ponadto alergię mogą wywoływać także pylące rośliny. W szczególności: komosa biała, szczaw, bylica, babka, pokrzywa tymotka, kostrzewa, brzoza, buk, leszczyna, wierzba, żyto. Zwierzęta mogą być również uczulone na roztocza lub niewielkie owady.

Pies na polu słoneczników

Jakie są objawy alergii u zwierząt?

Alergia u pupila? i co dalej? Objawy alergiczne to przede wszystkim zmiany skórne. Między innymi mogą się one objawiać zaczerwienieniem, zmianami pokrzywkowymi lub świądem który możemy zaobserwować, jeśli zwierzę nadmiernie się drapie. Inne objawy to kichanie, senność, znużenie i zmienność nastroju. Następnie w alergiach pokarmowych występować mogą także problemy trawienne: biegunka lub wymioty. Ponadto powinniśmy się zaniepokoić, jeśli obserwujemy takie symptomy po zjedzeniu danego pokarmu lub w określonych porach dnia albo roku. Jednak jeśli objawy nie występują w pozostałym okresie można podejrzewać alergię.

Alergia u pupila? i co dalej? Jak leczyć alergię?

Jeśli zwierzę cierpi na alergię pokarmową, najpopularniejszym i najbardziej efektywnym sposobem leczenia będzie odpowiednio zbilansowana dieta, wykluczająca lub zastępująca alergenny składnik. I co dalej? Następnie pomocne będzie również dostarczanie właściwej ilości mikro- i makroskładników, witamin oraz wszelkich składników odżywczych, które wspomogą organizm w walce z chorobą. Ponadto na rynku dostępne są również specjalne karmy i suplementy diety, które zadbają o właściwe reakcje układu immunologicznego od środka.

Jak zapobiegać alergiom?

Podsumowując zapobieganie alergiom opiera się na stosowaniu właściwie dobranej diety. Ponadto jeśli nadwrażliwość na dany czynnik jest już stwierdzona, powinniśmy go unikać i stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Jednak w każdym innym przypadku poleca się stosowanie dobrze dobranej karmy, zapewniającej wszystkie potrzebne składniki odżywcze, można wprowadzić do diety także produkty hipoalergiczne.

Data publikacji wpisu: 10.05.2016r.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij