Akita inu w praktyce

Akita Inu w praktyce

Akita inu w praktyce

Akita inu to rasa psów, która wyhodowana została w Japonii. Pierwotnie miała być wykorzystywana do walk psów, jednak z czasem rasa sprawdziła się także podczas polowań, głównie na dużą zwierzynę. Są to piękne psy, dlatego często bywają wybierane jako przyjaciel domu.

Jednak decydując się na przygarnięcie akity należy mieć świadomość, że jest to zwierzę o szczególnych wymaganiach.

Wybór rasy – jakie aspekty wziąć pod uwagę szukając pupila?

Niestety nadal wiele osób poszukując psa kieruje się np. wyglądem czworonoga.

Odpowiedzialny właściciel, zanim zdecyduje się na konkretną rasę rozszerza swoją wiedzę, poznaje wymagania i potrzeby, preferencje, charakter itp. Dobrą praktyką jest zasięgnięcie porady specjalisty, jak weterynarz czy treser psów.

Zdarza się, że brak odpowiedniej wiedzy i podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu przysparza ludziom wiele kłopotów i jest równie niekorzystne dla prawidłowego rozwoju psa.

Niektóre rasy wymagają bowiem wiele uwagi ze strony właściciela, długich spacerów, wysiłku, dużej przestrzeni. Nie każdy pies zaadaptuje się do mieszkania w niewielkiej przestrzeni mieszkania w bloku.

Akita inu co należy wiedzieć?

Akita inu to psy myśliwskie, o bardzo silnym instynkcie, o silnej osobowości i dominującym charakterze. Dlatego bardzo ważna jest postawa i podejście właściciela.

Decydując się na akitę inu należy pamiętać, że to rasa, z którą należy dużo pracować. Psy wręcz nie znoszą bezczynności.

Potrzebują ruchu i wysiłku fizycznego. To rasa bardzo aktywna, której trzeba zapewnić odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu i to każdego dnia. Jest to podstawowe zadanie właściciela.

Należy mieć świadomość, że niewywiązywanie się z tego obowiązku może powodować duże problemy. Brak możliwości rozładowania energii prowadzi do frustracji, w efekcie czego zwierzak może stać się agresywny.

Akita inu – wychowanie

Podstawą w wychowaniu psa jest konsekwencja. Jest to rasa bardzo inteligentna, a jednocześnie dość uparta i niezależna, dlatego bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniej więzi między właścicielem i psem.

Przedstawiciele rasy wykazują się dużym sprytem i uporem, niezbędnym podczas polowań, co sprawia, że niełatwo poddają się szkoleniu. Więź z właścicielem oraz konsekwencja są najważniejszymi filarami skutecznego wychowania psa.

Dodatkowo szkolenie wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania. Pies nie może się nudzić, dlatego wszelkie ćwiczenia muszą być odpowiednio urozmaicone. Ważny jest też czas treningu. W przypadku akita inu świetnym sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu może być uprawianie sportów, takich jak: agility, bikejoring czy wyścigi zaprzęgów. Jednak w tym ostatnim przypadku, ze względu na indywidualność czworonoga lepsze okażą się kategorie, w których startuje się z jednym psem.

W wychowaniu akity bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie socjalizacji, co jest istotne w kontekście hodowcy, który jak najszybciej powinien uczyć psa respektowania granic. Psy te potrzebują bodźców, dlatego ważne jest ich dostarczanie. Psa warto zabierać w nowe miejsca, ważny jest kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami.

Akita uwielbia obserwować otoczenie i należy tę potrzebę respektować. Odcięcie psa od świata zewnętrznego może doprowadzić do agresji wobec nieznanych bodźców. Co ważne, brak socjalizacji na etapie szczenięctwa może w przyszłości skutkować aktami agresji wobec innych psów.

Akity to psy wrażliwe. Pomimo że raczej są dość powściągliwe w okazywaniu uczuć, to jednocześnie lubią kontakt z człowiekiem. Niewątpliwą zaletą rasy jest jej wierność i lojalność wobec właściciela, a także nieufność wobec obcych osób. W tej kwestii dokładnie obserwują właściciela. Jeśli ten odnosi się do danej osoby pozytywnie, wówczas akita także będzie taką osobę tolerować.

Akita inu, dla kogo ta rasa?

Akita inu to psy raczej mało hałaśliwe i mało pobudliwe, jednak cechuje je silny instynkt terytorialny i przywiązanie do rodziny.

Rasa ta wymaga odpowiedzialnego właściciela, który będzie uwzględniał specyficzne potrzeby psa, jednocześnie rozwijając więź z pupilem. Zadba o odpowiednią socjalizację czworonoga, będzie rozszerzał swoją wiedzę tym samym wykorzystując potencjał rasy, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo psychiczne psa.

Akita inu jest psem wymagającym zrozumienia, specyficznym, a jego zachowanie w dużym stopniu zależy od postawy właściciela. Warto zwrócić uwagę na to, by unikać sytuacji stresowych. Ponadto pies lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem niż niewielkim metrażu blokowego mieszkania, gdzie nie ma wystarczających warunków do zapewnienia codziennej dawki ruchu.