7 ras psów dla ludzi lubiących aktywność!

7 ras psów dla ludzi lubiących aktywność!

Psy najczęściej wybierane przez biegaczy to rasy myśliwskie i pasterskie. Oznacza to, że zostały one wyhodowane, aby radzić sobie na długich dystansach i są entuzjastycznie nastawione do spędzania wielu godzin na świeżym powietrzu. Są one także nastawione na cel, którym jest zdobycie nagrody – kiedyś mogło to być upolowanie zająca, dziś jest to raczej zdobycie przysmaku dla psa.

Zanim zdecydujesz, która rasa jest dla Ciebie idealna, poświęć czas na przemyślenie własnych preferencji biegowych i wybierz psa, który pasuje do Twojego stylu życia. Pamiętaj, że pies to zobowiązanie na bardzo długie lata, weź więc pod uwagę, że jeśli nie będziesz miał możliwoci biegać z psem, będziesz musiał poprosić kogoś, aby robił to za Ciebie. Musisz być gotowy na poświęcenie mu dużej uwagi i sporej ilości czasu.

Które psy uwielbiają biegać?

To, co liczy się bardziej niż kształt i rozmiar, to odpowiedni trening i szkolenie. Podobnie jak ludzie, psy wszystkich kształtów i rozmiarów mogą biegać na różne dystanse, przy odpowiednim treningu, zachęcie i diecie złożonej z odpowiednio zbilansowanej karmy dla psa.

1. Owczarek Australijski

Psy tej rasy są znane z wodoodpornej sierści i wielkiej wytrzymałości. Rasa ta stworzona jest do przebywania na świeżym powietrzu, nawet przez cały dzień. Dopasują się do każdego klimatu i, oczywiście po odpowiednio długim treningu, przebiegną z tobą nawet maraton. Są bardzo inteligentne i potrzebują ciągłej stymulacji.

2. Border collie

Border Collie mają niespożytą energię, są bardzo wysportowane i niezwykle inteligentne. Są idealnymi towarzyszami dla bardzo aktywnych właścicieli. Mają wysoką tolerancję na aktywności przygodowe, takie jak bieganie ultra, trening maratoński i inne wysiłki wytrzymałościowe. Ich gładka podwójna powłoka zapewnia im izolację zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, ale należy pamiętać, że jeśli ich umaszczenie jest czarne, są bardziej podatne na przegrzanie. Psy te są polecane tylko tym, którzy mają wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia i stymulację.

Przeczytaj więcej o psach rasy border collie.

3. Husky syberyjskie

Husky to wybitne psy biegające. Wyhodowane, aby pokonywać setki kilometrów, w ekstremalnie niskich temperaturach, te pracujące rasy są naprawdę wytrwałe. Kochające śnieg husky mogą przodować w pieszych wędrówkach. Uwielbiają aktywność, ale źle znoszą upały. Biorąc pod uwagę ich grubą sierść, husky preferują chłodniejszy klimat, można jednak, zachowując pewne środki ostrożności, z powodzeniem trenować z nimi w Polsce, także latem. Ważne, by dbać o odpowiednią, najlepiej mokrą, karmę dla psa, i właściwe nawodnienie.

Przeczytaj więcej o psach rasy Husky

4. Wyżeł weimarski

Wysokoenergetyczny wyżeł weimarski myśliwski jest fantastycznym psem do biegania. Mają krótką sierść, mnóstwo energii i są niesamowicie przyjazne. W przeciwieństwie do ras pasterskich wyżeł weimarski jest bardzo towarzyski, i lubi przebywać blisko swoich właścicieli, co czyni go świetnymi kandydatami do biegania bez smyczy.

Przeczytaj też: Wyżeł węgierski

5. Pudel

Choć dla wielu ludzi może to być zaskoczenie, pudle mogą być doskonałymi psami biegającymi na długie dystanse. Dziś zwykle widywane na pokazach, pudle były używane od wieków do pracy wojskowej i policyjnej. Pierwotnie wyhodowana w celu wydobycia zwierzyny z wody, nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego kałużę. Zaliczane są do najbardziej inteligentnych ras.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karmy dla psów aktywnych oraz akcesoriów do biegania z psem.

6. Owczarek Niemiecki

Owczarek niemiecki jest uważany za wspaniałego psa, ponieważ jest bardzo inteligentny, lojalny i aktywny. Owczarki są używane od wielu lat w wojsku, policji oraz w poszukiwaniach i ratownictwie, co świadczy o zdolności rasy do doskonalenia się w różnych wymagających umiejętnościach.

Przeczytaj więcej o psach rasy owczarek niemiecki.

7. Wyżły niemieckie krótkowłose

Wyżły niemieckie krótkowłose są wspaniałymi psami dla aktywnych właścicieli. Dzięki swojemu pochodzeniu myśliwskiemu są wytrzymałe ii uwielbiają długi wysiłek. Rasa ta jest energiczna, przyjazna i chętna do nauki. Ponieważ są psami myśliwskimi, prawdopodobnie będą miały silny popęd do gonienia zdobyczy (na przykład kota sąsiada), który można oswoić dzięki dedykowanemu szkoleniu.

Ważne jest, aby pamiętać, że bez względu na rasę psa, musisz stopniowo zwiększać pokonywany przez niego dystans, zwiększając go z tygodnia na tydzień nie więcej niż o 10%.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Które rasy psów nie nadają się do biegania?

Jak wspomniano powyżej, prawie każdy pies może zostać biegaczem, chociaż dystans, jaki pokonuje, będzie się różnić. Pamiętać jednak należy o tym, że rasy z krótkim nosem mają zwykle problemy z oddychaniem i nie powinno się ich narażać na zadyszkę. Do tej grupy należą mopsy, buldogi, boksery, psy rasy chihuahua, boston teriery, pekińczyk, mastify i pieski shih tzu.

Małe zwierzęta, o krótkich kończynach, będą naturalnie męczyć się znacznie szybciej, nie oznacza to jednak, że nie mogą uprawiać lekkiego joggingu. Kluczem do sukcesu jest monitorowanie psa podczas biegu i bycie wyczulonym na oznaki zadyszki. Wówczas nadchodzi pora, by zatrzymać się i odpocząć. Decydując się na regularne biegi, zwróć uwagę na to, jaką karmą dla psa go karmisz – na to, czy ma ona odpowiednią ilość kalorii i niezbędne składniki odżywcze.

Posted Under