17 sposobów na zabawę z psem bez wychodzenia z domu

17 sposobów na zabawę z psem bez wychodzenia z domu

Piękna pogoda wcale nie sprzyja stosowaniu się do aktualnych zaleceń, a od siedzenia w domu można nabawić się bólu głowy! Zwłaszcza że ogólnokrajowa kwarantanna utrzymuje się już kilka tygodni i nie wiadomo kiedy sytuacja się zmieni.

Pamiętaj jednak, że nie jesteś sam. W ramach pocieszenia i otuchy przedstawiamy 17 sposobów na zabawę z psem bez wychodzenia z domu. Po ich zastosowaniu siedzenie w domu przestanie być nudne!

1. Naucz swojego psa łapać bańki mydlane

Bańki mydlane dla dzieci, dostępne w większości sklepów, są odpowiednie również dla psów. Jeśli akurat nie masz pod ręką zestawu do baniek spróbuj wykonać go własnoręcznie. Wystarczy woda, płyn i gliceryna. Gliceryna nie jest oczywiście konieczna, jednak to właśnie dzięki niej bańki są trwalsze i kolorowe. Kupisz ją w każdej aptece za około 3 zł.

2. Wykonaj samodzielnie zabawkę dla swojego psa

Z pewnością masz w domu jakieś stare jeansy. Zamiast przerabiać je na kolejne krótkie spodenki, spraw swojemu zwierzakowi prostą zabawkę w postaci supła.

3. Zabawcie się w chowanego!

Jeśli jeszcze nie próbowałeś – teraz jest na to świetna pora. Po prostu schowaj się przed swoim psem, nawołuj go i obserwuj jak zacięcie Cię poszukuje! To może być prawdziwy ubaw.

4. Ence pence, w której ręce?

Do zabawy użyj ulubiony przysmak swojego psa. Schowaj go w dłoni i czekaj, aż pies wskaże, w której ręce się znajduje.

5. Naucz go nowej sztuczki 

Czy Twój pies zna już jakieś sztuczki? Może spróbujesz nauczyć go dawać piątkę? Albo niech na komendę spacer przyniesie Ci smycz i obrożę?

6. Naucz go znajdować swoje zabawki

Podobnie jak ze smyczą i obrożą, możesz nauczyć go aby przynosił swoje zabawki. Zapewnisz mu dobrą zabawę i doskonały trening mentalny. Nie zapomnij nagrodzić go przysmakiem!

7. Naucz go imion swoich zabawek

Aby sztuczka ze znajdowaniem zabawek się udała, musisz zacząć od nauczenia swojego psa, jak każda z nich się nazywa 😉

8. Spraw aby zapracował na swoje jedzenie

Doskonale sprawdzają się do tego dedykowane zabawki, jednak nie da się ukryć, że są dość drogie. Jeśli jednak masz w domu plastikową butelkę (np. po kosmetykach), możesz dać jej drugie życie! Zrób w niej kilka dziurek i nasyp tam psich przysmaków. Możesz przewiązać sznurkiem, aby dodać jej atrakcyjności.

Zanim podasz ją swojemu psu, upewnij się, że zabawka jest całkowicie bezpieczna. 

9. Pobawcie się w przeciąganie liny

Granie w przeciąganie liny z psem to doskonałe psychiczne i fizyczne ćwiczenia zarówno dla psa jak i jego właściciela. Dodatkowo to najlepszy sposób na spalenie energii. Doskonale sprawdzi się do tego zabawka supeł z punktu 2.

10. Naucz swojego psa pomocy w obowiązkach domowych

Brzmi niemożliwie? A jednak – psy uwielbiają mieć coś do zrobienia, nawet jeśli jest to tak proste jak przyniesienie Twoich kapci.

17 sposobów na zabawę z psem bez wychodzenia z domu

Wyobraź sobie o ile życie byłoby łatwiejsze, jakby to Twój pies znosił do pralki brudne ubrania 😉

11. Możesz zacząć od tego, żeby nauczyć go sprzątać swoje zabawki

Jeśli nauczyłeś go już jak każda z nich się nazywa oraz żeby je przynosił, najwyższa pora, żeby je po sobie posprzątał.

12. Naucz go gasić i zaświecać światło

Ta sztuczka jest wyjątkowo przydana, kiedy robi się późno, a Ty leżysz wygodnie na sofie lub łóżku. Jeśli jednak sporadyczne zadrapania na ścianie będą Ci przeszkadzać, przejdź do następnego punktu.

13. Zagrajcie w kubki

To prosta gra, która intensywnie angażuje psychicznie Twojego czworonoga. Wystarczy ulubiony przysmak i trzy nieprzeźroczyste kubki. Przysmak urywasz pod jednym z nich, a następnie tasujesz i zachęcasz psa do zabawy.

14. Zrób domowe puzzle dla psa

Zamiast denerwować się, że rolka po papierze toaletowym nie została wyrzucona, możesz zrobić z niej zabawkę dla psa! Wrzuć do niej smakołyk, a następnie złóż końce na siebie. Bum, masz smakowitą łamigłówkę. Rzuć to swojemu psu i obserwuj, jak pracuje, aby dostać się do uczty w środku.

15. Codziennie daj mu trochę miłości…

… w postaci szczotki lub grzebienia. Wiosna to okres, w którym psy zmieniają szatę i codzienne szczotkowanie może się okazać doskonałym sposobem na ograniczenie wszędobylskiej sierści.

16. Wykonaj relaksujący masaż

Miły masaż może pomóc ukoić i zrelaksować prawie każdego psa, a w dodatku wpływa pozytywnie na relację z właścicielem. 

Takie masaże sprawdzą się zwłaszcza w przypadku psów seniorów lub z zapaleniem stawów, ponieważ pomaga złagodzić doskwierające bóle. Masaż Twojego psa zmniejsza niepokój, łagodzi stres i poprawia krążenie.

17. Odpręż się z nim na kanapie

Po ciężkim dniu ćwiczeń i zabaw najwyższa pora na odpoczynek. Codzienna porcja przytulasów z psem to konieczność, kiedy dookoła tyle stresu. Głaskanie czy przytulanie czworonoga wspomaga uwalnianie się oksytocyny w organizmie człowieka, która znana jest jako hormon szczęścia. 

Jak widzisz, przebywanie w domu nie musi być nudne. Graj z psem w ciekawe gry lub naucz go czegoś nowego. Psy dobrze się bawią dzięki interaktywnej zabawie, która ma duży wpływ na ich ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Aby zająć się psem, nie potrzebujesz mnóstwa specjalistycznych akcesoriów ani dostępu do otoczenia, potrzebujesz tylko trochę czasu. A nie da się ukryć, że teraz wszyscy mamy go pod dostatkiem!

I jak podoba Ci się 17 sposobów na zabawę z psem bez wychodzenia z domu? Daj znać w komentarzach, jakie są Twoje sposoby na nudę w czasach koronawirusa.

Polecane produkty