Zazdrosny pies, czyli jak wyeliminować zazdrość u psa

Zazdrosny pies, czyli jak wyeliminować zazdrość u psa

Zazdrość to jedna z emocji, która tworzy się w celu ochrony więzi. Nic więc dziwnego, że pojawia się także u psów, które bez wątpienia są istotami społecznymi, a ponadto mają bardzo rozwinięte możliwości poznawcze. Ostatecznie psy w dużej mierze rozumieją nasze intencje poprzez wyrażane przez nas emocje.

Zazdrość u psa może przybrać wymiar zdrowej konkurencji, na przykład takiej, jak rywalizacja między rodzeństwem. Może jednak także przerodzić się w niezdrowe, uciążliwe, a nawet niebezpieczne zachowania. Jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa i nie dopuścić do eskalacji zazdrości? Tłumaczymy czym objawia się zazdrość u psów i jak wyeliminować zazdrość u psa.

Jak zachowuje się zazdrosny pies?

Jak zachowuje się zazdrosny pies

Australijskie badania dowodzą, że psy, jako istoty posiadające zdolności poznawczo-społeczne, są zdolne do zazdrości. Wykazują nawet wrażliwość na nierówność nagradzania, co obrazują badania z 2009 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że główną funkcją zazdrości jest zerwanie nowej więzi, potencjalnie zagrażającej aktualnej więzi psa z właścicielem, zupełnie zrozumiałym staje się zachowanie, które ma na celu odciągnięcie uwagi właściciela

Kiedy pies jest zazdrosny, będzie starał się zdobyć uwagę właściciela zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Może starać się wejść pomiędzy właściciela, a intruza, a nawet próbować rywala przegonić. Pies, który rywalizuje, będzie miał podniesiony ogon i podniesione wargi, które mają na celu pokazanie uzębienia. Zależnie od rasy, pies może warczeć, szczekać lub skomleć. Często „wymownie” wpatruje się we właściciela.

Zazdrość u psów może także przejawiać się jako niepewność i wycofanie, o czym świadczyć może nerwowe machanie ogonem, ziewanie, czy skulony ogon. Najczęściej odnotowywanym zachowaniem są próby kontaktu fizycznego – szturchanie nosem, czy skakanie łapami.

Choć opisane wyżej sygnały mogą początkowo wydawać się niegroźne, jeśli pies jest zazdrosny, a właściciel wielokrotnie bagatelizuje problem, zachowanie psa może stawać się coraz bardziej natarczywe i agresywne. Pies może atakować intruza, załatwiać się w domu, przejawiać nachalne zachowania, a nawet popaść w apatię i smutek.

Skąd bierze się zazdrość u psa?

Zazdrość u psa

Można przyjąć założenie, że zazdrość może pojawić się wszędzie tam, gdzie tworzą się więzi emocjonalne. Jak wiadomo na podstawie wielu przeprowadzonych dotychczas badań i obserwacji, psy należą do zwierząt, które rozpoznają emocje i potrafią je wyrażać. Są istotami, które się przywiązują, dlatego może zdarzyć się, że pies jest zazdrosny o partnera, dziecko, czy inne psy. Jest to zachowanie, które ma na celu ochronę utworzonej więzi.

Inna koncepcja mówi o tym, że zazdrość wyewoluowała u zwierząt, które do przetrwania wymagają współpracy innych członków stada i w których zawiązują się sojusze. Tak czy inaczej, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele gatunków zwierząt jest zdolne do wyrażania zazdrości, psy mogą być jednym z niewielu gatunków, tworzących tak silne więzi z przedstawicielami innych gatunków.

Pies zazdrosny o partnera

Pies zazdrosny o partnera

Stabilność i przewidywalność to filary psiego poczucia bezpieczeństwa. Jeśli w domu pojawia się nowa osoba, której właściciel psa poświęca uwagę i okazuje emocje, jest to powód, który może powodować niepewność i zazdrość u psów. Zazdrość może także pojawić się na pewnym etapie rozwoju szczeniaka, który utworzy silniejszą więź z jednym właścicielem.

W takiej sytuacji, jak w każdej innej sytuacji stresowej, należy psu dać odpowiednią ilość czasu na oswojenie się z sytuacją. Duże znaczenie będą miały starania samego partnera, mające na celu zbudowanie więzi z psem. Nic nie ma na psa tak dobrego wpływu jak pozytywne wsparcie. Wspólne spędzanie czasu w miły dla psa sposób może pomóc szybko rozwiązać problem. Do takich aktywności można zaliczyć wspólną zabawę, spacery w nowe miejsca czy serwowanie zabawek ze smakołykami (typu kong lub mata węchowa).

Należy pamiętać, że zachowania, takie jak warczenie i pokazywanie zębów, mogą także być powodowane niepokojem związanym z nową sytuacją, a także zwyczajnie opiekuńczą naturą Twojego pupila. Pies może także przyjąć postawę wycofaną, która bez ingerencji może doprowadzić do stanu apatii lub depresji. Dlatego wszelkie działania należy podejmować z rozsądkiem i zrozumieniem, by nie doprowadzać do pogorszenia sytuacji.

Sprawdź ofertę zabawek dla psa w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór zabawek dla psów

Pies zazdrosny o dziecko

Pies zazdrosny o dziecko

W momencie gdy w domu pojawia się dziecko, dla większości właścicieli priorytetem jest zapewnienie niemowlakowi pełni bezpieczeństwa. W praktyce największym zagrożeniem jest zła interpretacja zachowania dziecka wobec psa (np. wierzganie) i zachowania właścicieli wynikające z obawy o bezpieczeństwo dziecka.

Postawmy się na moment w skórze psa. Traci poczucie przewidywalności i stabilności w swoim codziennym życiu i może odczuwać emocje zbliżone do frustracji, strachu czy złości. Nie rozumie mowy ciała noworodka, ani nowych emocji i stresu u swoich właścicieli. To prosta droga do nieobliczalnych zachowań powodowanych niepewnością i zazdrością.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim dobrze przygotowując psa na przyjęcie nowego domownika. Można zapoznać go z zapachem kosmetyków niemowlęcych, a tuż przed poznaniem malucha – z zapachem jego ubranek ze szpitala. Nowe zapachy powinny iść w parze z dobrymi emocjami – miłe słowa i radosny ton dobrze zapadną psu w pamięć. Nagrania płaczu czy gaworzenia i styczność z innymi dziećmi mogą pełnić podobną funkcję.

Dobrze jest także wcześniej ustalić jasne dla psa zasady, takie jak nie wchodzenie do danego pomieszczenia. W momencie, gdy pojawi się w nim dziecko – pies nie będzie kojarzył tego zakazu z nowym domownikiem. Choć pierwsze miesiące z noworodkiem absorbują całą uwagę rodziców warto w miarę możliwości poświęcać psu uwagę, pamiętając, że także ma swoje potrzeby, a ich niespełnienie może prowadzić do rozwoju negatywnych zachowań. O pomoc przy spacerach i zabawie można poprosić także najbliższych. Dobrze poprowadzone początki relacji psa z dzieckiem mogą być początkiem pięknej przyjaźni.

Pies zazdrosny o innego psa

Zazdrość u psa

Niezależnie od tego czy planujesz przyjęcie pod dach nowego domownika, czy szukasz rozwiązania dla problemów, które sprawia zazdrość u psa podczas spacerów, jest kilka sposobów na dobre rozpoczęcie psich znajomości. Przede wszystkim – pierwsze spotkanie powinno odbyć się na neutralnym i ciekawym gruncie. Warto zapewnić psom przestrzeń i możliwość zajęcia się innymi rzeczami, takimi jak wąchanie krzaków. Rolą właściciela jest kontrolowanie natarczywości bardziej pewnego siebie psa, tak by ten drugi również czuł się komfortowo.

Po raz pierwszy do domu psy powinny wejść równocześnie, a ulubione zabawki i miski z jedzeniem warto pochować, by nie stanowiły „kości niezgody”. Pierwsze miesiące wspólnego życia to czas na „dotarcie”, ale to właściciel jest od tego, by dbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa obu zwierzaków. Jak już ustaliliśmy, psy odczuwają poczucie nierówności, więc warto zadbać o to, by były nagradzane sprawiedliwie, za dobre zachowania. Do niczego nie należy ich jednak przymuszać. Oba psy powinny mieć swoje bezpieczne miejsca, swoje zabawki i jasno wyznaczone zasady.

Jak poradzić sobie z zazdrosnym psem?

Jak poradzić sobie z zazdrosnym psem

Poczucie bezpieczeństwa i komfortu zapewnia psu regularny rytm dnia i jasne zasady. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że pies jest zazdrosny z powodu niepewności i poczucia zagrożenia, łatwiej będzie nam wdrożyć działania, które dadzą mu poczucie, że jest bezpieczny i kochany dokładnie tak samo jak przed zmianą jego życiowej sytuacji.

Pozytywne wsparcie i nagrody zawsze najlepiej umacniają pożądane zachowania. Nagrodą są nie tylko przysmaki, ale także uwaga, czy wspólna zabawa. Wziąwszy pod uwagę, że psy mają swoje poczucie sprawiedliwości warto mu je zapewnić i dbać o to, by (w miarę możliwości) w nowej sytuacji dostawał tyle samo uwagi, co wcześniej, albo tyle samo co nowy osobnik w domu.

Chcąc wyeliminować potencjalną zazdrość u psa można wyznaczyć jasne zasady przed pojawieniem się nowego domownika (takiego jak dziecko, czy inny pies). Dzięki temu pies nie będzie kojarzył „intruza” z negatywnymi konsekwencjami. Zrozumienie psa jest filarem więzi między psem, a człowiekiem. Z kolei poprawnie stworzona więź, oparta na obustronnym zaufaniu, może wyeliminować problem zazdrości zanim w ogóle się pojawi.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij