Wyjazd z psem – rodzinne wakacje z pupilem czy bez?

Wyjazd z psem – rodzinne wakacje z pupilem czy bez?

Wakacje w pełni, a razem z nimi coraz więcej rodzinnych wyjazdów. Grille ze znajomymi, wypady za miasto, czy dłuższe wakacje. Dla właścicieli czworonogów każdy wyjazd wiąże się jednak z dylematem: zabrać ze sobą psa czy zostawić go u znajomych? Jak najlepiej zaplanować wyjazd z psem?

Wakacje – co zrobić z psem?

Jeszcze przed urlopem dobrze jest się zastanowić, co będziemy robić w trakcie wyjazdu, jakie miejsca odwiedzimy, jak spędzimy czas każdego dnia. Od tego w dużej mierze będzie zależeć czy zabierzemy psa ze sobą, czy zostawimy w domu. Nie w każdym miejscu pies jest akceptowany i nie mówimy tu tylko o hotelach czy pensjonatach. Także, wybierając się do rodziny czy znajomych powinniśmy zapytać o możliwość zabrania ze sobą psa oraz zastanowić się nad tym, czy pies nie będzie przeszkadzał w najbliższym otoczeniu, np. kontaktując się z innymi czworonogami lub małymi dziećmi.

Czy znasz swojego psa?

Wakacje z psem

To z pozoru proste i oczywiste pytanie, dobrze jest odnieść do niecodziennych sytuacji. Podczas wyjazdów, na obcym terenie i wśród nieznanych ludzi nasze zwierzę może zachowywać się zupełnie inaczej. Jadąc na wakacje z pupilem, musimy zarezerwować czas na aklimatyzację w nowym miejscu, oswojenie się z nowymi zapachami i poznanie nowego terytorium. Jeżeli wiemy, że nasz pies zachowuje się agresywnie w obliczu zbyt wielu nowości, najlepiej poradzić się behawiorysty albo rozważyć pozostawienie psa w domu.

Dobrze przemyślany urlop

Decydując się na wakacje z psem, raczej nie możemy pozwolić sobie na spontaniczny wyjazd. Pierwszym elementem, który należy sprawdzić jest nocleg. Wiele hoteli i pensjonatów oferuje możliwość pobytu zwierząt, jednak dobrze jest to sprawdzić jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto zrobić listę restauracji, do których można wprowadzać psy oraz innych miejsc rozrywki, z których zwierzęta nie będą wypraszane. Prawdopodobnie zwiedzanie muzeów i zabytkowych posiadłości będzie trzeba przełożyć na inną wizytę.

Pies w samochodzie

Podróż przyjemna dla wszystkich

Oprócz planowania wyjazdu kluczowe jest również zadbanie o komfort psa podczas podróży. Jeśli jedziemy samochodem, a nasz pies jeszcze nie podróżował w ten sposób, należy stopniowo przyzwyczaić go do tego. Dobrze jest rozpocząć od krótszych przejażdżek. To pozwoli nam zorientować się, jak zwierzę reaguje na ten sposób transportu. Może okazać się, że będą potrzebne środki przeciw chorobie lokomocyjnej: wówczas należy odpowiednio wcześniej udać się do weterynarza.

Wyjazd z psem – niezbędniki

Wakacje z pupilem

Aby wyjazd z psem był przyjemnością dla nas i naszego czworonoga, nie można zapomnieć o kilku rzeczach. Obroża, smycz i kaganiec pozwolą na zdyscyplinowanie pupila i spokojne spacery w nowym miejscu. Adresówka i zdjęcie psa pomogą szybciej odnaleźć czworonoga, jeśli ten zagubi się na wyjeździe. Zapas suchej karmy wyeliminuje problemy żołądkowe związanych ze zmianą pożywienia. Ponadto przydadzą się: książeczka zdrowia, kontakt do weterynarza (w razie nieprzewidzianych chorób czy wypadków), woreczki na odchody, koc do samochodu oraz ulubione zabawki.

Kiedy lepiej jest zostawić psa w domu?

Mimo naszych najszczerszych chęci wyjazd z psem nie zawsze jest możliwy.Jeżeli mamy w planach intensywne zwiedzanie lub pobyt w miejscach, gdzie nie wolno wprowadzać zwierząt, musimy zapomnieć o zabieraniu pupila ze sobą. Podobnie jest, gdy w miejscu, do którego jedziemy mieszkają osoby lub inne zwierzęta, które nie tolerują czworonogów. Kolejny problem pojawia się wówczas, gdy nasz pies źle znosi podróże. W tego typu sytuacjach warto rozważyć pozostawienie pupila pod opieką sąsiadów lub bliskich.

Jak przygotować pupila na rozłąkę?

Pozostawienie ukochanego czworonoga pod opieką innych osób nieraz wiąże się zarówno ze stresem u pupila, jak i szeregiem wątpliwości jego właścicieli. Warto więc zadbać o to, aby pies był odpowiednio przygotowany na czas, który spędzi w nieco odmiennych warunkach.

Nauka spokojnego i bezproblemowego pozostawania w domu powinna rozpoczynać się już od okresu szczenięcego. Wówczas pies nie będzie miał problemów z separacją, co zdecydowanie ułatwi przyszłe rozłąki.

W zależności od tego, gdzie pupil pozostanie w trakcie wyjazdu, warto również poświęcić czas na zapoznanie zwierzęcia z konkretnymi osobami, a także miejscami. Wszystko to powinno się jednak odbywać w spokojnym tempie. Pośpiech może bowiem skutkować zniechęceniem czworonoga.

Co zrobić z pupilem w trakcie wakacji?

Co zrobić z pupilem w trakcie wakacji?

Przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów każdy psi właściciel zostaje postawiony przed skomplikowanym wyborem. Jedną z opcji jest oczywiście spędzenie urlopu wraz z ukochanym czworonogiem. Drugi wariant to zagwarantowanie zwierzęciu wybranej formy opieki.

Najpopularniejszym rozwiązaniem okazuje się pozostawienie pupila u rodziny, czy też bliskich znajomych. Coraz częściej spotykane są jednak miejsca takie, jak psi hotel lub korzystanie z usług petsitterów.

Hotel dla psów

Powierzenie opieki nad psem pracownikom hoteliku nieraz okazuje się koniecznością. Każdy właściciel czworonoga powinien jednak zadbać o to, aby jakość świadczonych usług, a także samo podejście do czworonoga, były na zadowalającym poziomie. To właśnie dlatego wybierając hotel dla psa koniecznym jest precyzyjne zapoznanie się z opiniami na temat danego miejsca, a także jego pracowników.

Zdecydowanie warto również samodzielnie udać się w wybrane miejsce, aby sprawdzić panujące w nim warunki. Do podstawowych kwestii, o których powinni poinformować pracownicy, z pewnością należy standardowy rozkład dnia psów. Kluczowe znaczenie ma chociażby ilość oraz częstotliwość spacerów, czy też atrakcje w postaci wspólnych zabaw lub swobodnego poruszania się po wybiegu.

Profesjonalny opiekun, a opieka znajomych czy rodziny

Profesjonalny opiekun, a opieka znajomych czy rodziny

Rozłąka to trudny czas, w którym zarówno opiekunowie, jak i czworonogi, wyczekują ponownego spotkania. Należy jednak zaznaczyć, że każdy pies może znosić ją nieco inaczej. Zadbanie o dobre samopoczucie zwierzęcia, a także odpowiednie warunki jego pobytu, odgrywają więc kluczową rolę.

Profesjonalni opiekunowie, czy też pracownicy hotelików dla psów, to przeważnie osoby o dużym doświadczeniu oraz znajomości potrzeb czworonogów. Decydując się na taką formę opieki należy jednak upewnić się, że pupil zostaje w dobrych rękach.

Pozostawienie psa u rodziny lub znajomych często daje większe poczucie bezpieczeństwa, ale i komfort związany z pewnością względem tymczasowych opiekunów czworonoga.

Wybór konkretnej formy opieki w dużej mierze uzależniony jest nie tylko od możliwości właścicieli psa, ale i potrzeb danego zwierzęcia. Warto więc dokładnie obserwować wszelkie zachowania pupila, a także zapewnić mu możliwie największy komfort i wygodę podczas nieobecności.

Kogo mianować tymczasowym opiekunem?

Jeżeli musimy zostawić pupila w domu, pojawia się kolejny problem z kim? Przede wszystkim musi być to zaufana osoba, znająca psa i umiejąca się nim zająć. Zarówno pies, jak i opiekun muszą przypaść sobie do gustu  w innym przypadku, nasz wyjazd będzie musiał skończyć się bardzo szybko. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, najlepiej będzie, jeśli opiekun przeprowadzi się do naszego mieszkania. W odwrotnym przypadku wcześniej musimy przyzwyczaić psa do nowego domu, często go odwiedzać, zostawiać na kilka godzin.

Wyjazdy z psem mogą być wspaniałą przygodą dla wszystkich członków rodziny. Pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane i zaplanowane. Warto poświęcić na to czas jeszcze przed wyjazdem, a potem cieszyć się udanym urlopem z czworonogiem!

Data publikacji: 24.07.2017

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów dla psa w podróży

Udostępnij