Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pomóż pupilowi wrócić do formy

2023-03-16
Pomóż pupilowi wrócić do formy

Karma dla zwierząt z nadwagą KrakVet

Niewłaściwie dobrana dieta, brak kontroli stanu zdrowia lub „kanapowy” tryb życia mogą doprowadzić do licznych problemów zdrowotnych, od nadwagi po choroby i niedobory, a także przynieść spadek odporność i pogorszenie kondycji. Coraz więcej zwierząt domowych cierpi ponadto na choroby dietozależne – szereg dolegliwości wynikającej z niewłaściwie dobranego pokarmu lub błędnego dawkowania. Niektóre psy borykają się z kolei z problemami takimi, jak nadwaga, nadwrażliwość pokarmowa, czy też problemy z sierścią i skórą.

Czy i Twój pupil miewa podobne problemy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Poniżej prezentujemy kilka porad, które pomogą Twojemu psu wrócić do odpowiedniej formy.

Zapewnij mu odpowiednią dietę

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zdrowia Twojego psa. Upewnij się, że jego dieta zawiera odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i minerałów w stosunku do jego potrzeb. Pamiętaj, że potrzeby żywieniowe psa uzależnione są od szeregu czynników takich, jak jego wiek, wielkość, a czasami także i rasa, tryb życia, stan zdrowia oraz przebyte zabiegi. Co więcej, należy odpowiednio dawkować podawaną karmę w zależności od wieku, wagi i aktywności psa. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniej diety do potrzeb Twojego pupila, możesz porozmawiać z weterynarzem lub psim dietetykiem na temat najlepszej diety dla Twojego psa.

Przeczytaj więcej: 

Regularna aktywność fizyczna

Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Zadbaj o to, aby Twój pies miał wystarczającą ilość ruchu. Regularne spacery, biegi, zabawy i inne aktywności fizyczne pomogą mu poprawić kondycję i wytrzymałość. Pamiętaj przy tym, by dostosować dzienną dawkę ruchu do potrzeb, temperamentu oraz stanu zdrowia Twojego psa. Niektóre rasy zaliczają się do bardziej aktywnych, innym z kolei wystarczą regularne spacery i zabawy, natomiast większa dawka wysiłku jest niekorzystna.

Dowiedz się więcej:

Kontrolne wizyty u weterynarza

Regularne badania i kontrolne wizyty u weterynarza są kluczowe dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia Twojego pupila. Weterynarz może wykryć problemy zdrowotne na wczesnym etapie i zapobiec im, zanim choroba zacznie postępować, lub też spowolnić jej rozwój przez odpowiednie leczenie. Co więcej, lekarz weterynarii pomoże także dobrać odpowiednią dietę do potrzeb żywieniowych Twojego psa wynikających z jego stanu zdrowia lub specyficznych problemów, takich jak alergia czy nadwrażliwość pokarmowa. Pamiętaj także, by zadbać o rutynowe szczepienia.

Sprawdź również:

Zadbaj o higienę psa

Regularne mycie, sprawdzanie stanu oczu i uszu, a także przycinanie pazurów są ważne dla zdrowia Twojego psa. Nie można również zapomnieć o sierści i skórze – regularne szczotkowanie, zwłaszcza w okresach linienia, to niezbędny krok w pielęgnacji psa. Niektóre rasy są szczególnie wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, jako że ich sierść wymaga częstego czesania i regularnego przycinania. Co więcej, nie wszystkie psy ścierają pazury na spacerach. Z kolei zwisające uszy lub skóra układająca się w fałdy wiążą się z predyspozycjami do infekcji. Zwracaj uwagę na wygląd Twojego psa i pamiętaj o pielęgnacji odpowiednio dobranej do jego rasy oraz potrzeb. Pamiętaj także o regularnym odrobaczaniu pupila.

Przeczytaj więcej na naszym blogu:

Zwróć uwagę na zachowanie Twojego psa

Jeśli w organizmie lub samopoczuciu Twojego pupila zachodzą zmiany, mogą pojawić się tego oznaki. Często przejawiają się poprzez problemy z jedzeniem, a także zmiany w wyglądzie skóry i sierści lub sposobie poruszania się pupila. Uważaj na wszelkie zmiany w zachowaniu psa, takie jak brak apetytu, apatia, oznaki bólu, problemy z wypróżnianiem się, częste drapanie się lub gryzienie skóry oraz inne oznaki choroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem.

Sprawdź:

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dostosuj dietę, codzienne aktywności, pielęgnację i kontrolne wizyty u weterynarza do potrzeb Twojego psa, a pupil z pewnością wróci do dobrej formy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel