Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Minimalny okres przechowywania, czyli czy warto kupować przecenioną karmę?

2019-10-15

Wpis archiwalny

Data ważności a termin minimalnej trwałości

Datę minimalnej trwałości producent poprzedza wyrażeniem: „Najlepiej wykorzystać przed….”. Produkt oznaczony taką informacją najlepiej wykorzystać (spożyć) do daty wskazanej na opakowaniu, ponieważ do tego czasu zachowuje on swoje pierwotne – zakładane przez producenta – walory jakościowe.

I tu uwaga: nie oznacza to, że po upływie tej daty produkt automatycznie staje się szkodliwy dla zdrowia.
Co więcej, w przypadku wielu produktów długoterminowych jak mokre karmy czy karmy suche o niskiej wilgotności, upływ wskazanej daty ważności wcale nie oznacza żadnej utraty początkowych właściwości. Taką karmą z powodzeniem możemy jeszcze raczyć naszego czworonoga przez okres 1-3 miesięcy po upływie tej daty, oczywiście pod warunkiem, że karma była i jest właściwie przechowywana.

Natomiast termin przydatności do spożycia oznaczany jest sformułowaniem: „Wykorzystać przed….” i co do zasady noszą go produkty nietrwałe mikrobiologicznie, łatwo psujące się. Są dla nas ostrzeżeniem o tym, że produkt powinien być wykorzystany (spożyty) najpóźniej do daty ważności wskazanej na etykiecie, bo po jej upływie może potencjalnie niekorzystnie odbić się na zdrowiu zwierzęcia. Są to najczęściej produkty, które powinny być przechowywane krótko i w warunkach chłodniczych, jak np. świeże mięso.

Jeśli znamy już znaczenie obu oznaczeń terminów stosowanych na produktach, to śmiało możemy zastanowić się, w jaki sposób zaoszczędzić robiąc zakupy dla naszego czworonoga.

W sklepach zoologicznych większość produktów dla zwierząt (w tym karmy suche i mokre) posiada datę minimalnej trwałości, czyli datę, do której dany produkt najlepiej jest wykorzystać, a który można jeszcze wykorzystywać po upływie tej daty.

Produkty, których data ważności jest nieodległa w czasie bardzo często są przeceniane: sklep musi pozbyć się nadwyżek, za to my mamy możliwość zaoszczędzenia od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych na miesięcznym zapasie karmy czy innego produktu dla naszego czworonoga. Są to więc zakupy bardzo atrakcyjne: produkty wciąż są jak pełnowartościowe i bezpieczne dla naszego pupila.

Ze względu na zbliżającą się datę minimalnej trwałości przeceniane są zarówno karmy suche i mokre, przysmaki, jak i np. szampony. Z takich produktów najlepiej nie robić dużych zapasów, lecz spożytkować je niezwłocznie po zakupie - wtedy wykorzystamy w pełni ich pierwotne właściwości, bez utraty jakości.

Pamiętać też należy, że bez względu na datę minimalnej trwałości karmę po otwarciu należy przechowywać we właściwy sposób.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel