Minimalny okres przechowywania, czyli czy warto kupować przecenioną karmę?
Wpis archiwalny

Datę minimalnej trwałości producent poprzedza wyrażeniem: „Najlepiej wykorzystać przed….”. Produkt oznaczony taką informacją najlepiej wykorzystać (spożyć) do daty wskazanej na opakowaniu, ponieważ do tego czasu zachowuje on swoje pierwotne – zakładane przez producenta – walory jakościowe.
Jeśli znamy już znaczenie obu oznaczeń terminów stosowanych na produktach, to śmiało możemy zastanowić się, w jaki sposób zaoszczędzić robiąc zakupy dla naszego czworonoga.
W sklepach zoologicznych większość produktów dla zwierząt (w tym karmy suche i mokre) posiada datę minimalnej trwałości, czyli datę, do której dany produkt najlepiej jest wykorzystać, a który można jeszcze wykorzystywać po upływie tej daty.
Produkty, których data ważności jest nieodległa w czasie bardzo często są przeceniane: sklep musi pozbyć się nadwyżek, za to my mamy możliwość zaoszczędzenia od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych na miesięcznym zapasie karmy czy innego produktu dla naszego czworonoga. Są to więc zakupy bardzo atrakcyjne: produkty wciąż są jak pełnowartościowe i bezpieczne dla naszego pupila.
Ze względu na zbliżającą się datę minimalnej trwałości przeceniane są zarówno karmy suche i mokre, przysmaki, jak i np. szampony. Z takich produktów najlepiej nie robić dużych zapasów, lecz spożytkować je niezwłocznie po zakupie - wtedy wykorzystamy w pełni ich pierwotne właściwości, bez utraty jakości.