Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa

Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa

Według danych podawanych przez Światową Organizację Zdrowia, liczba bezpańskich psów na świecie cały czas rośnie – osiągnęła już ona 70% psów żyjących na naszej planecie. Także i w Polsce nie brakuje bezpańskich psów, które potrzebują naszej pomocy. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa – to idealna okazja, by zaangażować się w pomoc naszym czworonożnym przyjaciołom, jednak warto pamiętać o pomocy psom nie tylko od święta.

Dowiedz się więcej na temat Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa, a także form pomocy bezpańskim psom.

Historia Międzynarodowego Dnia Bezpańskiego Psa

Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa wywodzi się z Chile, gdzie w 2008 roku Ignacio Gac, student dziennikarstwa, rozpoczął internetową kampanię mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy, z którymi mierzą się bezpańskie psy. Doskwiera im głód i zimno, muszą mierzyć się z agresją i przemocą, ponadto borykają się z nieleczonymi chorobami i urazami. Kampania internetowa szybko zyskała rozgłos i zainteresowanie na całym świecie.

Obchody Dnia Bezpańskiego Psa

Święto jest obchodzone 27 lipca, gdyż miesiąc ten jest najzimniejszy w Chile i padają wtedy ulewne deszcze. Aktywiści prowadzą w tym czasie rozmaite akcje bezpośredniej pomocy oraz kampanie w mediach społecznościowych mające na celu zachęcić do pomocy bezpańskim psom.

Także i Ty możesz przyłączyć się do obchodów i zaoferować pomoc potrzebującym psom.

Jak pomóc bezpańskim psom?

Choroba u psa

Adopcja bezpańskiego psa

Istnieje wiele form pomocy bezpańskim psom, w które może zaangażować się każdy z nas. Adopcja bezpańskiego psa ze schroniska to doskonała alternatywa dla kupna rasowego psa z hodowli. Wielu właścicieli, którzy zdecydowali się na adopcję przekonali się, jak silna i bezarunkowa jest miłość i wdzięczność zwierzaka, który zyskał szansę na ciepły i bezpieczny dom oraz kochających opiekunów. Decyzja o adopcji nie powinna być jednak podejmowana pochopnie. Pies to nie zabawka, a liczby bezpańskich psów byłyby znacznie niższe, gdyby ludzie częściej mieli to na uwadze. Jeśli rozważasz adopcję psa ze schroniska, przemyśl dokładnie, czy jesteś w stanie poświęcić się opiece nad psem po przejściach.

Niejeden z nas przygarnął również w przeszłości bezpańskiego psa żyjącego na ulicy. Może to być jednak niebezpieczne z uwagi na potencjalne agresywne zachowania psa, który musiał się nauczyć przetrwać bez niczyjej opieki. Trzeba mieć także na względzie choroby przenoszone przez bezpańskie zwierzęta. Decyzję o przygarnięciu psa z ulicy podejmij z rozwagą. Znajdź też czas na cierpliwe podejście do wychowania nowego pupila oraz dokładne przebadanie go u weterynarza.

Przeczytaj więcej: Myślisz o adopcji psa? Sprawdź co musisz wiedzieć

Pomoc schroniskom i promowanie akcji pomocy

Pomimo szczerych chęci nie każdy z nas ma jednak warunki, czas oraz możliwości aby przyjąć bezpańskiego psa pod swój dach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz pomóc – schroniska stale apelują o wsparcie. Możesz zdecydować się na zakup karmy lub akcesoriów pielęgnacyjnych dla schroniska. Jeśli masz wolny czas, rozważ wolontariat – być może lokalne schronisko potrzebuje więcej rąk do pracy.

Organizacje działające na rzecz dobra zwierząt przyjmują datki. Jeden przelew zajmie Ci tylko chwilę, a może stanowić nieocenioną pomoc dla bezpańskiego psa, który dzięki Tobie otrzyma wsparcie.

Co więcej, warto zachęcić innych do pomocy. Bez względu na to, czy możesz pomóc finansowo czy nie, możesz promować na mediach społecznościowych akcje mające na celu niesienie pomocy bezdomnym psom.

Sprawdź: Formy pomocy bezdomnym zwierzętom

Udostępnij