Koszatniczka domowa – hodowla i wskazówki

Koszatniczka domowa – hodowla i wskazówki

Koszatniczki to niewielkie gryzonie o przyjaznym usposobieniu, a także ruchliwej naturze. Choć w polskich domach nie stanowią one nadzwyczajnie popularnego wyboru, ich towarzystwo dostarcza opiekunom wiele radości. Przed zakupem tego stworzenia należy jednak zapoznać się z jego potrzebami, wymaganiami oraz preferencjami. Dowiedz się więcej o tych ciekawych zwierzątkach.

Zobacz również: Świnka morska, a kawia domowa – jakie są różnice?

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: do 300 g

wzrost: do 15 cm

 maść brunatno-szara
długość życia  od 5 do 7 lat
główne cechy  towarzyskie, łatwe do oswojenia

Co warto wiedzieć o koszatniczce?

Co warto wiedzieć o koszatniczce?

Gryzonie z gatunku koszatniczek wywodzą się z terenów Ameryki Południowej, gdzie traktowane są jako szkodniki – wynika to głównie z faktu, iż stworzenia te niszczą uprawy ludzi, przez co zdecydowanie nie są one pożądanymi lokatorami. Dlatego też populacja dziko żyjących osobników z biegiem lat uległa znaczącemu pomniejszeniu.

Wygląd gryzonia

Koszatniczka - wygląd

Mieszkańcy Ameryki Południowej określają koszatniczki mianem „szczurów z ogonem wywiniętym na kształt trąbki”. Stwierdzenie to jest jak najbardziej prawdziwe, gdyż wygląd tych gryzoni, a w szczególności ich ogony, przypominają połączenie szczurów z szynszylami.

Długość ciała dorosłego osobnika najczęściej nie przekracza granic 15 cm, waga mieści się natomiast w przedziale od 200 do 300 g. Koszatniczki przeważnie są spotykane w barwie aguti, czyli kombinacja ciemnej nasady i żółtego szczytu włosia, charakterystyczna dla dzikich zwierząt.

Co ciekawe, okrywa koszatniczek przeważnie nie wywołuje reakcji alergicznych, przez co zwierzątka te doskonale sprawdzą się u osób uczulonych na sierść.

Ponadto gryzonie z tego gatunku cechują się drobną budową, a także niezwykle silnymi kończynami, które umożliwiają im sprawną i bezproblemową wspinaczkę. Charakterystycznymi częściami ciała koszatniczki są również duże, wysoko osadzone uszy oraz ogon, przybierający długą formę. Należy jednak zaznaczyć, iż jest to niezwykle wrażliwe miejsce, przez co jego głaskanie lub chwytanie nie jest wskazane. W przeciwnym razie zwierzę może odrzucić końcówkę ogona, głównie ze względu na poczucie zagrożenia i chęć oswobodzenia się.

Koszatniczka – charakter i usposobienie

Koszatniczki są uznawane za ruchliwe, radosne oraz żywiołowe stworzenia. Gatunek jest również ciekawski, towarzyski i chętny do wszelkich zabaw. Ponadto ich aktywność jest obserwowana o rozmaitych porach dnia, nie tylko nocą.

W związku ze swoją stadną naturą, koszatniczka najlepiej czuje się jednak w towarzystwie chociażby jednego przedstawiciela własnego gatunku. Długotrwała samotność może bowiem skutkować znaczącym obniżeniem samopoczucia, a nieraz również problemami behawioralnymi, dlatego też zakup pupila powinien być rozpatrywany pod względem „dwupaku” – najlepiej osobników tej samej płci.

Ile kosztuje koszatniczka?

Ile kosztuje koszatniczka?

Ceny koszatniczek są uzależnione od szeregu różnorodnych czynników, jak chociażby ich pochodzenie. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, że kwota za jednego osobnika najczęściej mieści się w przedziale od 70 do 200 zł. Warto przy tym zaznaczyć, iż cena gryzonia może być niższa, szczególnie mając do czynienia z miejscowym sklepem zoologicznym. Profesjonalne hodowle niejednokrotnie oferują natomiast droższe zwierzątka.

Zakup koszatniczki, czy też pary z gatunku, powinien więc zostać dokładnie przemyślany. Stworzenia te nie należą bowiem do najtańszych, szczególnie w „dwupaku”. Doskonałą alternatywę stanowi jednocześnie adopcja zwierzęcia z wybranej fundacji lub też organizacji niosącej pomoc niechcianym oraz porzuconym gryzoniom.

Zobacz: Królik domowy – najważniejsze informacje o gatunku

Jaką klatkę wybrać dla koszatniczki?

Jaką klatkę wybrać dla koszatniczki?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, koszatniczka będzie wymagała stosunkowo dużych przestrzeni. Tym samym konieczne jest unikanie przetrzymywania zwierzęcia w szklanych akwariach, gdyż tego typu rozwiązanie nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, co z kolei może przyczynić się do rozwoju szkodliwych dla zwierzęcia mikroorganizmów.

Minimalne wymiary klatki dla koszatniczki (lub też parki) powinny wynosić 70 x 100 cm w podstawie oraz 40 cm wysokości. Zasadniczo rzecz biorąc, im większe wymiary – tym lepiej. Wówczas zwierzątko będzie mogło swobodnie poruszać się po całej powierzchni, tym samym pożytkując swoją energię. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na jakość wykonania danego lokum, gdyż nietrwałe materiały mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, dodatkowo stanowiąc zagrożenie dla zwierzątka.

Istotnym jest również odpowiednie wyposażenie klatki dla koszatniczki. W tym celu z pewnością warto zainwestować w akcesoria takie, jak rozmaite półeczki, tunele, hamaki, kładki lub drabinki, a także domki, podstawę stanowi jednocześnie paśnik na sianko oraz miseczki na pokarm i wodę. Dodatkowo koniecznym jest umożliwienie zwierzęciu ścierania ząbków, przez co w lokum powinny znaleźć się naturalne gryzaki, gałązki lub patyczki.

Nieraz opiekunowie koszatniczek zastanawiają się również nad zakupem kołowrotka. Wówczas należy jednak zwrócić uwagę na aspekty takie, jak jego budowa oraz rozmiar. Zbyt mała średnica kołowrotka nieraz powoduje bowiem dyskomfort oraz ból związany z nadmiernym wyginaniem kręgosłupa. Metalowe szczebelki mogą natomiast uszkodzić łapki zwierzęcia, co stanowi duże zagrożenie. Kołowrotek powinien więc cechować się dopasowaną średnicą, a także całkowicie jednolitą szyną.

Sprawdź: Jaka klatka dla gryzoni: świnki morskiej, koszatniczki, myszoskoczka?

Co je koszatniczka?

Co je koszatniczka?

W naturalnych warunkach koszatniczki żywią się głównie rozmaitymi trawami i roślinami, dlatego dieta gryzonia zdecydowanie nie należy do skomplikowanych. Stworzenia te chętnie zajadają się siankiem, do którego powinny mieć dostęp w dowolnym momencie. Do przysmaków należą również suszone zioła i rośliny, jak chociażby koniczyna, mniszek lekarski, babka lancetowata, a także liście malin, brzozy i truskawek. Uzupełnienie diety często stanowią natomiast gotowe karmy dedykowane gatunkowi.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że koszatniczki są niezwykle wrażliwe na tłuszcze i cukry. Dlatego też wykazują one znaczące skłonności do występowania cukrzycy, nawet po sporadycznym spożyciu niewielkich ilości węglowodanów. Z tego względu konieczne jest wykluczenie z diety pupila owoców oraz warzyw, gdyż mogą one wpłynąć na stan zdrowia oraz samopoczucie gryzonia.

Przeczytaj również: Rasy chomików – jakiego chomika wybrać?

Długość życia i zdrowie koszatniczki

Długość życia i zdrowie koszatniczki

Koszatniczki żyją średnio około 6-8 lat. Niestety, gryzonie z tego gatunku są podatne na rozmaite dolegliwości, które mogą wynikać zarówno z nieprawidłowej diety, jak i warunków bytowych lub genetycznych uwarunkowań.

Pomijając wspomnianą już cukrzycę, koszatniczki zmagają się również z dolegliwościami:

  • Układu oddechowego,
  • Serca,
  • Neurologicznymi,
  • Jamy ustnej,
  • Oczu (np. zaćma).

Opieka nad gryzoniem będzie więc obejmowała nie tylko prawidłowe żywienie, ale również odpowiednią pielęgnację, regularną wymianę podłoża w klatce oraz bieżące kontrolowanie stanu zdrowia pupila. Koszatniczki bardzo rzadko wyraźnie pokazują, że ich samopoczucie uległo pogorszeniu. Z tego względu hodowcy powinni sprawdzić, czy w okolicy znajduje się gabinet weterynaryjny dla gryzoni i małych zwierząt. Wówczas wszelkie objawy oraz nieprawidłowości będą mogły zostać niezwłocznie skonsultowane, co z kolei może uratować życie zwierzątka.

Koszatniczka – wady i zalety gryzonia

Koszatninczka - wady i zalety

Koszatniczki należą do niezwykłych gryzoni, które rozweselają już samą swoją obecnością. Warto jednak pamiętać o tym, że zwierzątka te wykazują własne potrzeby oraz wymagania, a opieka nad nimi nieraz może okazać się wymagająca. Z tego względu poniższa tabela przedstawia najważniejsze zalety, a także wady związane z posiadaniem koszatniczki.

Zalety:

  • przyjazne i towarzyskie usposobienie,
  • małe rozmiary oraz uroczy wygląd,
  • nieskomplikowana dieta i potrzeby żywieniowe,
  • wydaje ciche i przyjemne dźwięki, nie hałasuje w nadmiernym stopniu,
  • sierść nie wywołuje reakcji alergicznych.

Wady:

  • wymaga stosunkowo dużej przestrzeni do optymalnego funkcjonowania,
  • nie przepada za utrzymywaniem porządku,
  • wypuszczona luzem może podgryzać niezabezpieczone meble oraz niszczyć wyposażenie domu,
  • jest zwierzątkiem stadnym i potrzebuje towarzystwa drugiej koszatniczki,
  • wykazuje predyspozycje do rozmaitych chorób i dolegliwości.

Sprawdź: Myszoskoczek – co powinieneś wiedzieć?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla koszatniczek

Popularne imiona dla koszatniczki

Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Toffi, Bursztyn, Rogal, Fievel, Oskar, Tuptuś, Bernard, Pysio, Danio, Chrupek. Kropka, Tania, Bułka, Mysza, Tola, Fifi, Minnie, Lola, Kulka, Kruszynka, Bella.

Najczęściej zadawane pytania

Koszatniczka ile żyje

Żyją one 5-7 lat.

Ile kosztuje koszatniczka

Kosztują one do 150 zł.

Jak wygląda koszatniczka

Koszatniczka to niewielki gryzoń przypominający nieco z wyglądu puszystego szczura lub szynszylę. Ma sierść w kolorze brunatno-szarym. Mierzy do 15 cm.

Co je koszatniczka

Żywią się one trawami, sianem, ziołami i gałązkami.

Koszatniczka gdzie kupić

Można je kupić w sklepie zoologicznym lub u hodowcy.

Co to jest koszatniczka

To niewielki gryzoń osiągający do 15 cm długości. Ma brunatno-szarą sierść.

Jakie warzywa moze jesc koszatniczka

Mogą jeść takie warzywa, jak marchew, sałata, ogórek czy kalafior.

Data publikacji: 13.09.2022

Udostępnij