Jak podejść do psa po przejściach

Jak podejść do psa po przejściach

Kiedy przygarniamy psa, który był wcześniej w trudnej sytuacji, musimy przygotować się na to, że będzie on wymagał specjalnego podejścia z naszej strony. Będzie potrzebował czasu i naszej pracy włożonej w odpowiednie traktowanie, ale z drugiej strony odwdzięczy się nam ogromną miłością i lojalnością.

Są różne powody, dla których możemy się zdecydować na przygarnięcie psa po przejściach, najczęściej chcemy po prostu pomóc i dać wspaniały dom zwierzęciu, które tak bardzo na niego zasługuje.

Z przygarnięciem każdego zwierzęcia wiąże się dużo nowych obowiązków, ale te, które trafiły do schroniska lub znalazły się w innej trudnej sytuacji, mają większe wymagania niż psy, które od zawsze żyły w spokojnym środowisku.

Czego możesz się spodziewać przygarniając psa?

Tego, że tak naprawdę nie wiadomo, czego się spodziewać. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą bardzo różnie reagować na ciężkie i stresujące wydarzenia w ich życiu. Część ucieszy się z kontaktu z nowymi ludźmi i będzie gotowa do zabaw i czułości, część może być bardzo nieufna i wystraszona, a część może zareagować agresją wobec ludzi i zwierząt. Niektóre z tych problemów nie są widoczne od razu, ale też nie każde zwierzę będzie je miało. Najczęściej nie znamy dokładnej przeszłości zwierzęcia i dlatego powinniśmy się przygotować na różne ewentualności.

Najlepiej zacząć od fachowej literatury i artykułów poświęconych tej tematyce. Najpotrzebniejsze informacje to przede wszystkim te dotyczące oswojenia zwierzęcia, które jest nieufne i wystraszone nową sytuacją. Warto też poszukać kontaktu do behawiorysty, który specjalizuje się w danej dziedzinie.

Jeżeli to możliwe, dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zapoznanie się ze zwierzęciem – jedna lub najlepiej kilka wizyt w schronisku czy domu tymczasowym. Przygotujmy przysmaki dla psa, zabierzmy zwierzę na spacer, zachowujmy się spokojnie, dajmy poznać i powąchać. Im lepiej zwierzę nas pozna tym pewniej będzie się czuło kiedy trafi do naszego domu.

Co powinniśmy kupić przed przyjęciem psa

Najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie spokojnego i bezpiecznego miejsca do odpoczynku – miejsca, które będzie należeć tylko do zwierzęcia i będzie przeznaczone do tego, by mogło się schronić.

W przypadku niektórych psów wystarczy wybrać wygodne legowiska dla psa, w przypadku innych potrzebna będzie klatka kennelowa. Zdarza się też, że psy, które nigdy nie mieszkały w domu na początku najlepiej czują się w budzie. Obserwujmy nasze zwierzę uważnie, by mieć pewność, że zapewniamy mu to, czego potrzebuje.

Idealne miejsce na klatkę czy legowisko dla psa będzie położone nieco z boku, przy ścianie, tak by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli zwierzę ma koc lub zabawkę, z którymi wcześniej spało, warto położyć je w nowym miejscu. Pamiętajmy by, zwłaszcza na początku nie zbliżać się zbytnio do posłania – nie siadajmy na nim i nie odkurzajmy go codziennie. To na być miejsce, do którego pies może uciec kiedy czuje się wystraszony i niepewny.

Czym karmić – jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Jedyna odpowiedź na to jest taka, że nie wiemy. Najlepiej więc nie robić ogromnego zapasu dobrych produktów jednej marki tylko kupić więcej mniejszych opakowań o różnych smakach. Dobra karma dla psów powinna być dostosowana do wieku i potrzeb zwierzęcia, więc dobrym pomysłem będzie też wcześniejsza wizyta u weterynarza, który zbada stan zdrowia i powie nam jakie rozwiązania będą najlepsze.

Zarówno karma jak i przysmaki dla psa to świetna metoda na nagradzanie zachowań, które pomagają psu się z nami oswoić i dlatego świetnie się sprawdzają przy stopniowym budowaniu zaufania. Dobrze zareagują na to zwłaszcza psy, które często bywały głodne lub niedożywione.

Pamiętajmy jednak, by miska z jedzeniem, podobnie jak legowiska dla psa, znajdowała się zawsze stałym i wybranym miejscu, w którym cały czas zwierzę będzie miało zapewniony spokój.

Podsumowanie

To wszystko podstawowe przygotowania, które pomogą nam lepiej zaopiekować się i przygotować na przyjęcie zwierzęcia po przejściach.

Czy takie zabiegi mogą okazać się niewystarczające? Niestety tak, ale wtedy z pomocą przybędzie nam behawiorysta i artykuły, po które sięgnęliśmy wcześniej. Dzięki takiej pomocy będziemy wiedzieli jak zareagować na bardzo konkretne zachowania. Najważniejsze jest zachowanie spokoju, spokojne oswajanie i myślenie o tym, że pies do nowych warunków przyzwyczaja się zwykle w okresie od średnio dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Postęp w przyzwyczajaniu zwierzęcia do nas może być bardzo powolny, ale na pewno warty psiego towarzysza, który obdarzy nas miłością i zaufaniem.

Przygarnięcie psa po przejściach to zupełnie nowa i delikatna sytuacja zarówno dla nas, jak i dla niego. Przygotujmy się na to, że nie wszystko może iść tak gładko i szybko jakbyśmy chcieli i przede wszystkim pamiętajmy, by obserwować i wychwytywać wszystkie przeszkody i utrudnienia na drodze do zaprzyjaźnienia się z psem. Pamiętajmy, że kiedy już pies poczuje, że to jego dom i właściciele, którzy go już nie porzucą, obdarzy nas wyjątkową miłością i bardzo mocnym przywiązaniem.

Udostępnij
Posted Under