Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Każdy pies, niezależnie od wieku i wielkości, powinien umieć wychodzić na spacery na luźnej smyczy. Nie chodzi tu nawet o komfort właściciela, ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Powinieneś móc swobodnie poruszać się w każdym miejscu, niezależnie od tego czy jest to przepastna łąka czy zatłoczony gabinet weterynaryjny, bez ryzyka, że pies wejdzie pod nogi albo szarpnie smyczą i ucieknie.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Dlaczego pies ciągnie smycz i jak oduczyć psa ciągnięcia? Jakich akcesoriów potrzebujesz, by łatwo i skutecznie nauczyć psa współpracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Dlaczego pies ciągnie smycz?

Powodów dlaczego pies ciągnie smycz może być wiele – może to być chęć dojścia do upragnionego celu, czyli innego psa czy ciekawego zapachu, lub po prostu chęć spożytkowania nadmiaru energii i swobodnego biegania.

Głównym powodem dla którego pies szarpie jest nagminnie popełniany przez właścicieli błąd nieświadomego nagradzania psa za to, że ciągnie smycz. Jeżeli pies szarpiąc smycz kilkukrotnie dopnie swojego upragnionego celu, jest to dla niego jasna informacja, że musi ciągnąć ze wszystkich sił, żeby szybko dotrzeć w wybrane miejsce.

Błąd można popełnić także w drugą stronę – karząc psa krzykiem lub szarpaniem. Jeżeli pies jest zmuszony koncentrować się na bólu wpijającej się smyczy lub szelek i stresuje się Twoim krzykiem, spacery będą kojarzyły mu się jako przykrość. To z kolei stanowi świetne podłoże do rozwoju zachowań lękowych i agresywnych. Problem szarpania smyczy nie znika, a wręcz może być potęgowany, ponieważ pies nie będzie rozumiał czego od niego oczekujesz.

Sprawdź: Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Jak oduczyć psa ciągnięcia?

 Jak oduczyć psa ciągnięcia?

Wiesz już dlaczego pies ciągnie smycz, pozostaje pytanie jak oduczyć psa ciągnięcia. Wbrew pozorom naukę chodzenia na smyczy należy rozpocząć od samokontroli. Nawet jeśli pies jest wyraźnie podekscytowany i z urzekającą radością biegnie przywitać się ze swoim psim przyjacielem, naszą rolą, jako właścicieli, jest zachowanie spokoju. Jeśli smycz się napręża – zatrzymaj się i delikatnie przyciągnij psa w swoją stronę.

Kontynuacja spaceru powinna mieć miejsce wyłącznie jeśli smycz jest luźna. Warto pokreślić, że chodzenia na luźnej smyczy nie należy mylić z chodzeniem przy nodze. Pies powinien mieć możliwość swobodnego wąchania i eksplorowania. Chodzenie przy nodze powinno odbywać się na inną komendę i służyć w miejscach, gdzie rzeczywiście jest to niezbędne – na przykład przy przechodzeniu przez ulicę. Chodzenie przy nodze wymaga od psa ogromnej ilości skupienia i dyscypliny, ponieważ jego świat jest pełen ciekawych zapachów.

Przeczytaj więcej: Jak zacząć biegać z psem?

Ćwiczenia i określenie zrozumiałych zasad

Ćwiczenia i określenie zrozumiałych zasad

Najważniejsza jest nasza konsekwencja podczas spacerów, ale istnieją również skuteczne ćwiczenia, które pozwolą psu łatwiej zrozumieć i zaakceptować pożądane przez nas zasady. Spróbuj na przykład ustanowić cel w postaci przysmaków lub ulubionej zabawki i zmierzaj w jego kierunku pokazując psu, że nie musi szarpać smyczy, żeby otrzymać nagrodę. Jeżeli pies ciągnie – wróć do miejsca początkowego. Dopiero w momencie, gdy uda mu się przejść cały odcinek na luźnej smyczy – daj mu możliwość zjedzenia smakołyków lub pobaw się ulubioną zabawką. Żeby zapobiec sytuacji, w której pies uczy się jeść przypadkowe jedzenie napotkanie na spacerze, podczas wykonywania ćwiczenia warto podkreślić przyzwolenie na jedzenie nagrody wybraną komendą, na przykład „proszę”, czy „ok”.

Warto również nauczyć psa chodzenia po jednej stronie. Dzięki temu unikniesz wchodzenia pod nogi. Jak to zrobić? Jeśli chcesz, aby Twój pies chodził po lewej stronie, spróbuj zawsze trzymać smakołyki w lewej ręce, z kolei smycz trzymaj po przeciwległej stronie.

Jeśli uda Ci się opanować najłatwiejsze kroki, dalszą pracę z psem możesz rozwinąć o zdobycie pełni uwagi. Jeżeli pies zacznie ciągnąć, wydaj ustalony neutralny dźwięk, który zwróci jego uwagę. W momencie kiedy pies zwróci na Ciebie wzrok – zasłuży na nagrodę. Następnie zmień kierunek spaceru i obserwuj czy pies podąża za Tobą na luźnej smyczy. Jeżeli tak – nagródź go ponownie. Pamiętaj, że nagradzanie za poprawne chodzenie na smyczy jest kluczowe w początkowych etapach nauki.

Smycz dla psa, który ciągnie

Smycz dla psa, który ciągnie

Jeżeli zastanawiasz się jak oduczyć psa ciągnięcia przydatne mogą być takie akcesoria jak szelki „easy walk”. Zapięcie z przodu szelek sprawia, że w momencie gdy pies zaczyna szarpać automatycznie obraca się w stronę właściciela. Jest to dobre narzędzie do pracy, jednak nie należy stosować go na stałe. Po zakończeniu nauki warto wrócić do ulubionych szelek.

Kluczą kwestią jest wybór smyczy. O ile smycz automatyczna (flexi) jest wygodnym dla właściciela rozwiązaniem, tak nie jest dobrym pomysłem jeżeli próbujesz oduczyć psa ciągnięcia. Jej działanie wiąże się z ciągłym naprężeniem, co utrudnia panowanie nad psem i naukę dobrych nawyków. Najlepsza smycz dla psa, który ciągnie to smycz taśmowa dopasowana do wagi. Dla wygody własnej oraz wygody psa możesz zaopatrzyć się także w smycz z amortyzatorem.

Przy treningu niezbędne będą także zdrowe i smaczne przekąski, które stanowią dla psa najlepszą motywację do nauki.

Dlaczego warto nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Dlaczego warto nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Każdy nowy właściciel powinien w pierwszej kolejności wiedzieć jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy. Pozwoli to na uniknięcie przykrych i niebezpiecznych sytuacji, takich jak wchodzenie pod nogi, czy ucieczka. Warto również pamiętać, że napięta postawa może zostać odebrana przez inne psy jako agresywna. Chodzenie na luźnej smyczy pozostawia psu swobodę komunikacji, dzięki której łatwiej porozumiewa się z innymi psami i tworzy prawidłowe relacje.

Zarówno zezwalanie na ciągnięcie, jak i karanie jest kontrproduktywne i nie prowadzi do rozwoju prawidłowej więzi właściciela z psem. Nagłe pociągnięcia na smyczy nie są przyjemne dla nas i naszych barków, ani dla psa, który jest narażony na urazy szyi i podrażnienia tchawicy.

U podstaw rozwiązania problemu leży zrozumienie dlaczego pies ciągnie smycz. W następnej kolejności warto zaopatrzyć się w pomocne akcesoria i przejść do nauki. Jeżeli zadbamy o dobrą motywację, pozytywną tonację głosu i częste nagradzanie dobrych zachowań – nauka przebiegnie w przyjemnej atmosferze i przyniesie wspaniałe efekty na lata.

Sprawdź ofertę smyczy taśmowych flexi w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór smyczy dla psa marki flexi

Udostępnij