Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami

Mamo, ja chcę pieska! – czyli jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami

Przyjaciel, towarzysz zabaw, świetny kompan codziennego życia — tak dzieci widzą domowe zwierzątko. Jako rodzice zwracamy uwagę na dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, z jaką wiąże się opieka nad domowym pupilem. Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami? Oto kilka propozycji.

Zwierzę to nie zabawka!

Większość dzieci na pewnym etapie swojego rozwoju chce mieć zwierzątko. Zwłaszcza jeśli w ich najbliższym otoczeniu; u sąsiadów, w szkole, u najbliższych znajomych, mieszka pies, kot, czy inny domowy pupil. Wówczas zwierzę dla dziecka wydaje się być idealnym kompanem i staje się największym marzeniem. Jednak, z punktu widzenia dorosłego, nowy domownik to przede wszystkim nowe obowiązki, codzienne spacery i niezbędne wydatki.

Wytłumaczenie dziecku, że pupil to nie zabawka, a długoterminowe zobowiązanie nie należy do najprostszych, jest jednak bardzo istotne. Dziecko powinno wiedzieć, że czworonożny kolega wymaga opieki i troski, nie można zostawić go po kilku dniach, zapomnieć ani, co gorsza, wyrzucić.

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Jako odpowiedzialni rodzice zastanawiamy się, czy nasze dziecko poradzi sobie z nowymi obowiązkami i czy będzie konsekwentne w swoich działaniach. Obawiamy się, że nowy przyjaciel może po kilku dniach znudzić się dziecku, a obowiązki spadną na nas. Oprócz rozmów z dzieckiem i wytłumaczeniu mu odpowiedzialności za inne stworzenie możemy je przygotować na kilka sposobów.

Zobacz też:

W jaki sposób przygotować dziecko na psa?

Jeśli planujemy przygarnąć psa, możemy wcześniej zaproponować sąsiadom lub rodzinie opiekę nad ich pupilem. Wówczas dziecko przekona się, ile czasu wymaga zajmowanie się czworonożnym kolegą, jakie czynności muszą być wykonywane codziennie, oraz że spacer to obowiązek nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje i najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu. Trzeba również nauczyć dziecko trzymania porządku. Pies może pogryźć wszelkie rzeczy pozostawione na wierzchu, dlatego nie można zostawić rozrzuconych zabawek czy ubrań.

Każde zwierze to wydatki.

Warto, aby dziecko miało tego świadomość i systematycznie odkładało, nawet niewielkie kwoty, z kieszonkowego, przekonując się, że posiadanie psa, kota czy chomika kosztuje.

Małe i duże obowiązki.

Utrzymanie czystości w otoczeniu zwierzątka to kolejna istotna kwestia. Jeśli planujemy nabyć kota warto postawić w domu kuwetę i codziennie wlewać do niej trochę wody, by przez jakiś czas dziecko musiało ją czyścić.

Konsekwencja i dyscyplina to kluczowe sprawy.

Najważniejszą, a zarazem najtrudniejszą, sprawą jest konsekwencja i dyscyplina w podejmowanych działaniach. Aby dziecko nauczyło się tego, można delegować mu proste, codzienne czynności, jak posprzątanie ze stołu, utrzymanie w czystości swojego pokoju lub inne. Wówczas przekonamy się, czy dziecko potrafi wywiązać się z powierzonych mu obowiązków.

Warto wykorzystać również możliwości technologiczne.

Istnieje wiele gier opierających się na systematycznej opiece nad wirtualnym stworzeniem  jeśli dziecko nauczy się, że pewne czynności, lub ich brak, mają swoje konsekwencje, prościej będzie mu wykonywać obowiązki w realnym życiu.

 

Pozytywny wpływ opieki nad zwierzęciem

Mimo wielu dodatkowych obowiązków przygarnięcie nowego członka rodziny ma wiele zalet. Jeśli właściwie przygotujemy dziecko do roli opiekuna, dostrzeżemy liczne pozytywne aspekty nowej sytuacji.

Nauka odpowiedzialności i dorosłości

W zależności od wieku dziecka powinniśmy powierzać mu obowiązki związane z posiadaniem pupila. Niech nasza pociecha karmi swoje zwierzątko, sprząta po nim, wyprowadza na spacer i spędza czas na zabawie. Poprzez wykonywane codziennie czynności młody człowiek uczy się konsekwencji, odpowiedzialności za drugą istotę oraz dyscypliny z tym związanej. Pod okiem rodziców musi nauczyć się rezygnować z własnych przyjemności na rzecz pupila oraz gospodarować swój własny czas tak, aby rozdzielić go pomiędzy naukę, zabawę i opiekę nad zwierzęciem.

Rozwój empatii i pewności siebie

Posiadanie psa lub kota to nie tylko obowiązki. Zabawa i spędzanie czasu z innymi stworzeniami rozwijają wrażliwość u dziecka. Uczą też rozpoznawania emocji i wczuwania się w stany innych. Równocześnie, odpowiedzialność za drugą istotę i podejmowanie decyzji w imieniu obojga rozwija uczucie pewności siebie oraz decyzyjności.

Jak widać, posiadanie psa w domu, mimo że na początku może wydawać się trudną do podjęcia decyzją, ma wiele zalet. To my – jako rodzice, najlepiej wiemy, czy nasze dziecko jest w stanie zaopiekować się zwierzątkiem. Dobre przygotowanie oraz rozmowy dotyczące odpowiedzialności i obowiązków są niezbędne i mogą dać wspaniałe rezultaty.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Udostępnij