Hawańczyk – pies dla alergików

Hawańczyk – pies dla alergików

Hawańczyk uwielbia zabawę, pieszczoty i czas wspólnie spędzony z właścicielem, a także zaraża optymizmem i entuzjazmem wszystkich w swoim otoczeniu. Pies zamiast sierści ma włosy, dlatego jest odpowiednim wyborem dla alergików. Poznaj tę fascynującą i uroczą rasę oraz jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 4,5–7,3 kg

wzrost: 23-27 cm

 maść czarna, biała, płowa, mahoniowa
długość życia  od 14 do 16 lat
główne cechy  inteligentne, radosne, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Hawańczyk to psiak małych rozmiarów. Zarówno dorosła suka, jak i pies mierzą od 23 do 27 centymetrów, natomiast ich waga waha się między 4,5 a 7,3 kg.

Sylwetka tych psów jest proporcjonalna, o prostokątnym kształcie. Ich długość powinna nieznacznie przekraczać wzrost psa w kłębie. Głowa jest średniej wielkości, o migdałowych oczach i lekko opadających uszach. Kończyny tych psów są krępe i krótkie. Ich ogon jest zawinięty, wysoko noszony.

Są to psy długowłose, u których czasem może wystąpić wełnisty podszerstek, jednak zwykle występuje jedynie sierść okrywowa. Sierść może mieć kolor piaskowy, brązowo-rudy lub płowy (w różnych odcieniach), rzadko natomiast spotyka się umaszczenie czysto białe. Dopuszczalne są łaty w różnych barwach sierści.

Warto mieć na uwadze, że nie istnieją miniaturki tych psów – próba ich stworzenia wiąże się z krzyżowaniem najmniejszych i najsłabszych osobników. Z tego powodu nie powinno się korzystać z ofert pseudohodowców dopuszczających się takich praktyk.

Szczeniaki i hodowla

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji pieska, zalecamy dokładnie sprawdzić wybraną hodowlę. Postaw na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę, w której otrzymasz wszelkie informacje na temat stanu zdrowia rodziców szczeniaka – dzięki temu będziesz też mieć pewność, że hodowla jest prowadzona w sposób etyczny. Przypominamy, by zachować czujność i nie wspierać pseudohodowli oferujących „miniaturki” tych już małych psów.

Ceny szczeniąt tej rasy wynoszą około 5000 zł, jednak mogą się zdarzyć nawet i wyższe. Cena szczeniaka zależy od hodowli i jej renomy, a także osiągnięć, wyglądu i stanu zdrowia rodziców szczeniaka.

Historia rasy

Rasa wywodzi się z Kuby, gdzie jej przodkowie, wywodzący się od biszonów i innych podobnych psów małych ras, przybili razem z hiszpańskimi kolonizatorami, a także kupcami. Od tych piesków wywodzi się niestety wymarła dziś rasa blanquito de la Habana, która później dała początek rasie hawańczyków. Jej początki datuje się na XVI i XVII wiek, kiedy to rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja wyspy. Małe pieski blanquito, zgodnie z ich nazwą, miały białą szatę. Na Kubie nazywano je też maltańczykami, natomiast w Europie nazywano je hawańczykami.

Swój współczesny wygląd hawańczyk zawdzięcza pieskom przywiezionym na Kubę przez imigrantów z Europy, którzy w XIX wieku osiedlili się tam wraz z pupilami – pudlami i innymi małymi psami do towarzystwa. Zaczęto z nimi krzyżować pieski blanquito, co zapewniło dzisiejszym hawańczykom bardziej zróżnicowane umaszczenie.

Sympatyczne i eleganckie pieski stały się towarzyszami wyższych sfer, jednak burzliwe dzieje wyspy przyniosły spadek ich popularności. Powstanie, wojna hiszpańsko-amerykańska, I Wojna Światowa, a potem też rewolucja Fidela Castro ostatecznie doprowadziły do tego, że wielu bogatych obywateli opuściło wyspę – wielu z nich wyemigrowało do Ameryki. Część z nich zabrała pieski ze sobą, dzięki czemu w Ameryce rasa zyskała popularność. Inne osobniki pozostały na Kubie, często pod opieką służących, gdzie kojarzyły się negatywnie z wyższymi sferami. Rasa przetrwała jednak dzięki trudom jej miłośników – Catalina Lasa, zwyciężczyni wielu konkursów piękności, założyła hodowlę piesków tej rasy, stając się jedną z najbardziej zasłużonych osób dla przetrwania hawańczyków.

FCI uznała rasę w 1963 roku, jednak na Kubie dopiero w 1991 roku powstał oficjalny klub rasy, który rozpoczął prace nad odbudowaniem rasy z jedynie kilkunastu ocalałych osobników. Lata 90. na szczęście przyniosły wzrost popularności rasy na Kubie, gdzie została ostatecznie uznana za rasę narodową.

Hawańczyk – charakter i usposobienie

Pieski tej rasy są szczęśliwe i radosne. Uwielbiają się bawić i spędzać czas ze swoją rodziną. Są także oddane i szybko się uczą, dlatego z łatwością przyswoją sobie kolejne zadania i komendy, a także dostosują się do nowego otoczenia. Pomimo swojej figlarnej natury są także raczej posłuszne, dlatego też idealnie nadadzą się dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?

Wychowanie i tresura

Hawańczyki wyjątkowo szybko się uczą – są bardzo inteligentne i pojętne. Rasa ta występowała nieraz w cyrkach – nie bez powodu. Pieski szybko przyswajają sobie nowe sztuczki, a naukę traktują jak zabawę, dlatego nie przynosi im ona problemów. Nagradzaj pupila za dobre sprawowanie pochwałami oraz przysmakami aby utrwalić pożądane zachowania.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku tej rasy szczególnie ważna jest odpowiednia socjalizacja pieska już od jego najmłodszego wieku. Szczególnie istotne jest przyzwyczajenie pieska do psów dużych ras, gdyż bez odpowiedniej socjalizacji mogą one być lękliwe i obawiać się większych psów.

Zabawki dla hawańczyka

Hawańczyki uwielbiają zabawę i mają bardzo figlarną osobowość. Wyposaż pupila w odpowiedniej do jego drobnych rozmiarów zabawki, a z pewnością sprawisz mu ogromną frajdę. Polecane są zabawki takie, jak pluszaki lub też piłki, a także gryzakizabawki sznurowe oraz zabawki interaktywne. Odpowiednia zabawka interaktywna zaktywizuje pupila, a także zapewni mu zajęcie na bardzo długi czas, skłaniając go do myślenia przy zabawie.

Hawańczyk – pielęgnacja

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest bardzo wymagająca, ale powinna być systematyczna. Sierść psa tej rasy jest długa – osiąga od 12 do 18 centymetrów, dlatego właściciel musi systematycznie i dokładnie o nią dbać. Włosy są miękkie i jedwabiste w dotyku. Aby utrzymać sierść w dobrej kondycji należy szczotkować ją kilka razy w tygodniu – najlepiej codziennie. Co więcej, włosy nad oczami oraz w okolicy pyska należy spinać albo przycinać, żeby nie przeszkadzały pieskowi. Po kąpieli psa należy dobrze osuszyć i wyczesać. Regularnie kontroluj też stan oczu i uszu pupila.

Dieta i żywienie

Rasa ma tendencję do nadwagi, dlatego odpowiedni dobór karmy jest kluczowy. Dla hawańczyka najlepszą opcją będzie karma opracowana specjalnie dla psów małych ras. Pieski te mają szybki metabolizm, dlatego powinny jeść często, ale w mniejszych porcjach – dzienną dawkę pokarmu należy podzielić na kilka porcji.

Oprócz karm komercyjnych właściciel może także zdecydować się na własnoręczne przygotowanie posiłków, jednak dieta taka, jak BARF wymaga wyjątkowo dobrej znajomości psich wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla hawańczyków

Zdrowie i długość życia

Rasa uważana jest za zdrową, jednak i u niej pojawiają się predyspozycje do pewnych chorób i wad. U hawańczyków przeważnie są to problemy z oczami – najczęściej diagnozowanym u nich schorzeniem wzroku jest zaćma. Może ona mieć podłoże genetyczne, ale mogą do niej doprowadzić także urazy czy choroby metaboliczne. Choroba rozwija się też wraz z wiekiem. Można tę wadę skorygować chirurgicznie, jednak wymaga to dobrego przygotowania oraz dobrego ogólnego stanu zdrowia pieska.

Pojawia się u nich też postępujący zanik siatkówki oraz wady serca, a także choroby układu ruchu takie, jak martwica główki kości udowej, wypadanie i zwichnięcie rzepki kolanowej.

Pieski tej rasy uchodzą za długowieczne – żyją od 14 do 16 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Choć psiak tej rasy jest mocno przywiązany do swojego opiekuna, dobrze znosi samotność. Przyzwyczajenie go do spędzania kilku godzin dziennie samemu sprawi, że nie pojawi się u niego tendencja do niszczenia przedmiotów i otoczenia. Hawańczyk może mieszkać zarówno w dużym domu, jak i mieszkaniu. Zadowalające będą dla niego codzienne spacery, które rozładują jego pokłady energii.

Pozytywne usposobienie psa sprawia, że będzie on dobrym towarzyszem zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Hawańczyk uwielbia się bawić, dlatego świetnie będzie się czuł w towarzystwie najmłodszych członków rodziny. Dzięki inteligencji pies szybko i bezproblemowo dostosuje się do stylu życia właściciela.

Zalety:

  • oddany swojemu właścicielowi,
  • dobrze znosi samotność,
  • długowieczny (żyje od 14 do 16 lat),
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi i osobami starszymi.

Wady:

  • wymaga starannej i regularnej pielęgnacji,
  • ma skłonności do tycia i nadwagi.

Popularne imiona dla hawańczyka

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Fifi, Hachi, Pysio, Chico, Diego, Toto, Gizmo, Mochi, Cosmo, Otis, Dyzio, Kokos. Daisy, Lola, Coco, Psotka, Nutka, Suzie, Minnie, Beza, Bianka, Fiona, Nana, Kika.

Najczęściej zadawane pytania

Hawańczyk ile żyje

Psy tej rasy żyją 14 do 16 lat.

Ile kosztuje hawańczyk

Cena wynosi około 5000 zł, jednak może być wyższa.

Hawańczyk gdzie kupić

Zaleca się adopcję psa wyłącznie z renomowanych, zarejestrowanych hodowli. Rasa nie jest popularna w Polsce, ale istnieją w naszym kraju hodowle tej rasy.

Ile waży hawańczyk

Ważą one około 4,5–7,3 kg.

Hawańczyk co to za rasa

To małe, długowłose pieski z grupy bichonów, które mają charakterystyczną falowaną sierść.

Hawańczyk jaki to pies

Są to psy bardzo radosne, czułe i towarzyskie. Są przy tym inteligentne. Rasa jest polecana dla alergików, gdyż mało uczula.

Hawańczyk strzyżenie

Psy tej rasy wymagają regularnego strzyżenia, by utrzymać ich sierść w dobrym stanie i zapewnić im komfort. Można przystrzyc sierść pupila samemu lub skorzystać z pomocy psiego fryzjera – groomera.

Hawańczyk opinie właścicieli

Cieszą się one doskonałymi opiniami właścicieli jako psy czułe, towarzyskie i przyjazne. Stanowią doskonałych towarzyszy. Zdania co do ich szczekliwości są podzielone – to czujne psy, więc mogą być szczekliwe, jednak niektóre bywają raczej ciche.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 20.08.2020

Udostępnij