Dog argentyński (dogo argentino)

Dog argentyński (dogo argentino)

Dog argentyński zachwyca swoją muskularną i proporcjonalną sylwetką, a gładka, twarda i biała sierść wyróżniają go na tle innych zwierząt. Silny charakter i usposobienie sprawiają, że czworonóg nie jest odpowiedni dla każdego amatora zwierząt. Jego opiekun musi być konsekwentny i cierpliwy, ale przede wszystkim doświadczony w tresurze.

Rasa uznawana jest w Polsce za agresywną. Zakup doga argentyńskiego jest więc związany z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o dogu argentyńskim? Jak prawidłowo zadbać o psa i zapewnić mu wszystko to, czego potrzebuje? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 35-45 kg

wzrost: 60-68 cm

 maść jednolita biała, dopuszczalne znaczenia na głowie
długość życia  od 10 do 15 lat
główne cechy  silne, lojalne, opiekuńcze

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z oficjalną klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) dog argentyński zaliczany jest do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, a także sekcji 2, która obejmuje czworonogi molosowate.

Dog argentyński to stosunkowo duży, a przy tym również silny i wytrzymały pies w typie mastifa. Samce osiągają wysokość w kłębie od 60 do 68 cm, a ich waga wynosi 40-45 kg. Suczki są nieznacznie mniejsze, gdyż ich wysokość przeważnie mieści się w przedziale 60-65 cm, natomiast waga nie powinna przekraczać granicy 40-43 kg. I choć masywna postawa rasy może sprawiać, że czworonogi te wyglądają na powolne i ociężałe, tak w rzeczywistości cechują się one zaskakującą zwinnością, a przy tym również szybkością.

Budowa ciała

Budowa ciała doga argentyńskiego jest określana mianem atletycznej, harmonijnej i wyraźnie umięśnionej. Kończyny zwierzęcia są proste, długie i silne, a jego ogon nie powinien sięgać dalej niż do stawu skokowego. Rozluźniony zwisa swobodnie, natomiast przy pobudzeniu jest noszony powyżej grzbietu.

Głowa w typie mezocefalicznym sprawia wrażenie mocnej, nos przyjmuje kontrastującą, czarną barwę, a oczy mają migdałowaty kształt i ciemny odcień. Uszy są osadzone wysoko w znacznej odległości od siebie. W naturalnej formie będą one szerokie, grube i zaokrąglone na końcach. Użytkowość rasy sprawia jednak, że bardzo często uszy dogów argentyńskich są przycinane. W Polsce tego typu praktyki są jednak nielegalne, a kopiowanie uszu stanowi przestępstwo z kategorii znęcania się nad zwierzętami, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Okrywa i umaszczenie

Sierść czworonoga jest krótka, gładka i przylegająca. Jej gęstość i grubość okazuje się jednak uzależniona od warunków klimatycznych panujących na danym obszarze. Co więcej, w ciepłym klimacie rasa nie posiada podszerstka, natomiast w chłodniejszych zakątkach świata może on przyjmować stosunkowo gęstą postać.

Wzorzec zakłada, że sierść doga argentyńskiego powinna być jednolicie biała. Dopuszczalne są jedynie niewielkie, pojedyncze, ciemne znaczenia w obrębie głowy, uszu lub oczu. Znaczenie nie może jednak zajmować więcej niż 10% powierzchni głowy.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Rasa, jaką jest dog argentyński, nie należy do nadmiernie popularnych. Po wymarzonego szczeniaka nieraz należy więc ustawić się w kolejce i odczekać swoje. Niezwykle istotnym okazuje się przy tym fakt, iż wybrana hodowla powinna zostać szczegółowo i dokładnie sprawdzona. Dog argentyński wymaga bowiem starannej socjalizacji i wychowania, których początki muszą mieć miejsce już od wczesnego okresu szczenięcego. Całkowicie niewskazanym jest więc zakup czworonoga w pierwszym lepszym miejscu, które oferuje najtańsze szczeniaki. Taka decyzja może bowiem wiązać się z poważnymi problemami zwierzęcia zarówno w sferze behawioralnej i psychicznej, jak i fizycznej.

Ceny szczeniąt

Ceny szczeniąt tej rasy przeważnie mieszczą się w przedziale od 2500 do około 6000 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy hodowca ma prawo do indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, uwzględniając przy tym renomę własnej hodowli, osiągnięcia i pochodzenie rodziców, czy też zgodność szczeniaka ze wzorcem rasy.

Czerwoną flagę powinny stanowić zaskakująco tanie czworonogi, a także psy „w typie rasy”. Tego typu ogłoszenia bardzo często stanowią bowiem informację o pseudohodowli, czyli placówce, która nie podlega Związkowi Kynologicznemu w Polsce, a co za tym idzie – nie jest w żaden sposób kontrolowana lub sprawdzana. Takie psiaki w późniejszych latach niejednokrotnie wykazują poważne problemy zdrowotne, a także behawioralne.

Historia rasy

Historia rasy

Dog argentyński, jak sama nazwa mówi, wywodzi się z Argentyny, a konkretnie prowincji Córdoba. Za twórcę rasy uznawany jest Antonio Nores Martinez – lekarz, który obrał sobie za cel stworzenie „psa idealnego”.

Założeniem Martineza było wydobycie takich cech czworonogów, jak zdolności łowieckie i stróżujące, lojalność, czy też łagodne usposobienie. Dodatkowym wymogiem było również białe umaszczenie, dzięki któremu psy lepiej znosiłyby ciepły klimat.

Martinez rozpoczął swoje krzyżówki od połączenia rasy, jaką był wymarły już bojowy pies z Kordoby z innymi czworonogami, wśród których odnalazły się między innymi dogi niemieckie, boksery, mastify hiszpańskie, bulteriery, a także buldogi. Powstała w wyniku krzyżówek rasa została uznana przez Argentyńską Federację Kynologiczną w 1964 roku. Niespełna 9 lat później dog argentyński został również wpisany w oficjalną klasyfikację FCI.

Dog argentyński – charakter i usposobienie

Dog argentyński - charakter i usposobienie

Dog argentyński, jako pies stróżujący, cechuje się bardzo silnym instynktem terytorialnym. W stosunku do obcych ludzi i zwierząt będzie więc wykazywał nieufność, natomiast członków własnej rodziny traktuje z szacunkiem i oddaniem. Przeważnie wybiera on sobie jednego opiekuna, z którym nawiązuje szczególnie silną więź.

Rasa określana jest mianem inteligentnej, pewnej siebie, a nieraz również dominującej. Doga argentyńskiego cechuje również upór i potrzeba niezależności, przez co opiekunowie nie powinni oczekiwać od niego całkowicie bezwzględnego oddania i podporządkowywania się wszelkim poleceniom.

Pomimo tego, że oficjalny wzorzec traktuje agresję i nadmierną lękliwość jako wady wykluczające, cechy te mogą być spotykane w obrębie przedstawicieli rasy. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż dog argentyński stanowi mieszankę wielu rozmaitych ras psów o różnych temperamentach, przez co dokładne określenie, a także przewidywanie charakteru osobników z danego miotu, okazuje się znacznie utrudnione.  

Dog argentyński z pewnością nie będzie typowym kanapowcem. Rasa cechuje się bowiem energiczną i aktywną naturą, przez co wymaga stosunkowo dużych ilości ruchu na świeżym powietrzu. Nuda i brak możliwości spożytkowania swojej energii mogą sprawić, że pies będzie wykazywał niszczycielskie skłonności.

Zobacz: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura rasy

Dog argentyński to pies, który wymaga starannego szkolenia i socjalizacji już od wczesnego okresu szczenięcego, czyli w momencie, gdy znajduje się on jeszcze w hodowli. Rasa uznawana jest bowiem za agresywną, a przy tym ciężką do opanowania i kontrolowania. Dlatego też każdy opiekun doga argentyńskiego jest zobowiązany do prawidłowego zadbania o swojego czworonoga.

Socjalizacja psa

Podstawą wychowania każdego przedstawiciela tej rasy jest odpowiednia socjalizacja. Powinna ona obejmować jednak nie tylko zapoznawanie zwierzęcia z innymi ludźmi i zwierzętami, ale również rozmaitymi sytuacjami, czy też nowymi bodźcami. Rasa wykazuje bowiem znaczącą nieufność względem otoczenia, co z kolei może ujawniać się nawet poprzez zachowania agresywne. Prawidłowo zsocjalizowany pies powinien natomiast cechować się opanowaniem, powściągliwością, a także akceptacją względem wszelkich istot przebywających w otoczeniu zwierzęcia. Warto przy tym zaznaczyć, że całkowicie niewskazanym jest ciągłe przetrzymywanie czworonoga na uwięzi lub w ciasnym kojcu, gdyż tego typu działania wywierają negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne. Rasa wymaga więc regularnego kontaktu z człowiekiem, a także ruchu i aktywności fizycznej.

Szkolenie

Drugim aspektem wychowania doga argentyńskiego jest jego szkolenie, które warto rozpocząć możliwie najwcześniej. Każdy opiekun powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stosowanie jakichkolwiek metod awersyjnych, w tym krzyku, kar oraz przemocy fizycznej lub psychicznej, będzie miało negatywny wpływ na cały proces tresury zwierzęcia, a także jego relację z otoczeniem. Agresja względem doga argentyńskiego nieraz zostanie przez niego odwzajemniona. Co więcej, pupil stanie się wówczas wycofany i nadmiernie nieufny, co z kolei może odbić się na jego najbliższym otoczeniu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc wykorzystywanie pozytywnych wzmocnień w postaci pieszczot, pochwał oraz smakołyków. Wskazanym jest również zasięgnięcie porady lub regularna współpraca z psim behawiorystą. Specjalista będzie bowiem w stanie dopasować odpowiedni program treningowy dla danego czworonoga, a w razie konieczności również udzielić niezbędnego wsparcia na poszczególnych etapach procesu wychowania.

Pozwolenie na agresywnego psa

Dog argentyński to jedna z 11 ras psów, które w Polsce uznawane są za agresywne. Oznacza to, że osoby zainteresowane jego kupnem, czy też rozpoczęciem hodowli, są zobowiązane do uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Wynika to z założeń ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, która nakłada na właścicieli poszczególnych ras psów wymóg złożenia dedykowanego wniosku w urzędzie gminy lub miasta. Do wniosku bardzo często należy dołączyć dokumenty potwierdzające szczepienia zwierzęcia, a nieraz również jego rodowód. Niezbędnym jest także uiszczenie opłaty, która na chwilę obecną wynosi 82 zł.

Przed podjęciem decyzji o wydaniu pozwolenia urzędnicy często są zobowiązani do przeprowadzenia kontroli warunków, w jakich ma przebywać zwierzę. Tego typu kontrole w głównej mierze koncentrują się na zabezpieczeniach w obrębie posiadłości, które mają zapobiegać wydostaniu się i niekontrolowanej ucieczce zwierzęcia.

Opiekunowie ras psów uznawanych za agresywne, którzy nie uzyskali odpowiedniego pozwolenia i kontynuują hodowlę, podlegają karze grzywny lub przymusowemu odbiorowi zwierzęcia.

Zabawki dla doga argentyńskiego

Rasa, jak niemal każda inna, bardzo chętnie pożytkuje swój czas na aktywności i zabawy na świeżym powietrzu. Akcesoria dla doga argentyńskiego powinny jednak cechować się wytrzymałością, gdyż jego silna szczęka z łatwością rozszarpie różnego rodzaju zabawki. Dlatego też warto postawić na jakościowe piłki, gryzaki, frisbee, czy też produkty sznurkowe.

Co więcej, przydatnym rozwiązaniem okazuje się także zakup akcesoriów interaktywnych oraz Kongów, które przyczynią się do zapobiegania nudzie, zaktywizują czworonoga i zachęcą go do zabawy, a także zajmą jego uwagę nawet na stosunkowo długi czas.

Dog argentyński – pielęgnacja

Pielęgnacja rasy dog argentyński

Pielęgnacja doga argentyńskiego nie należy do skomplikowanych, czy też czasochłonnych. Jej podstawę będzie stanowiło regularne wyczesywanie sierści czworonoga przy użyciu szczotki dedykowanej psom krótkowłosym. Kwestia ta jest szczególnie istotna ze względu na fakt, iż sierść rasy ma skłonności do wbijania się w dywany i tapicerki, a jej usuwanie okazuje się znacznie utrudnione.

Kąpiele powinny być uzależnione od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Warto więc wykonywać je w momencie, gdy sierść i skóra pupila są widocznie zabrudzone. W tym celu należy zaopatrzyć się w hipoalergiczny szampon o delikatnym, naturalnym składzie, który nie podrażni wrażliwej skóry doga argentyńskiego.

Na bieżąco należy kontrolować stan uszu i oczu zwierzęcia, a także monitorować wygląd jego jamy ustnej. Niektóre dogi argentyńskie mogą również wymagać regularnego skracania pazurów.

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie doga argentyńskiego

Żywienie dogów argentyńskich nieraz może okazać się skomplikowane. Choć czworonogi te nie należą do wybrednych, tak specyfika rasy oraz jej umaszczenie sprawiają, że dobór odpowiednich pokarmów często bywa utrudniony. Głównym problemem okazują się skłonności do rozmaitych alergii i nietolerancji, co nieraz wymusza stosowanie diety eliminacyjnej lub wdrażanie pokarmów specjalistycznych. W celu dopasowania możliwie najlepszego rozwiązania żywieniowego zaleca się więc konsultację ze specjalistą w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.

Karma dla doga argentyńskiego powinna cechować się możliwie najlepszą jakością, a także zawartością wszelkich niezbędnych składników odżywczych, jak chociażby białka i tłuszcze. Polecane są karmy dla psów dużych ras. Rasa nieraz wymaga również wsparcia w postaci konkretnych preparatów, szczególnie jeśli chodzi o stawy. Suplementacja danych składników powinna jednak odbywać się pod nadzorem weterynarza.

Dogi argentyńskie mogą być również żywione dietą BARF, która obejmuje samodzielnie przygotowywane przez opiekunów posiłki. W tym celu należy jednak zapoznać się z najważniejszymi zasadami i wymaganiami pokarmowymi psów, a także skonsultować się ze specjalistą.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla dogów argentyńskich

Zdrowie i długość życia

Dog argentyński - zdrowie i długość życia

Dog argentyński to wytrzymały i odporny pies, a długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi przeważnie od 10 do 12 lat. Niestety, w obrębie rasy obserwowane są specyficzne choroby i dolegliwości. Wśród nich zaznacza się przede wszystkim głuchotę, na którą narażone są także inne czworonogi o jednolicie białej barwie. Z tego względu wskazanym jest wykonywanie u szczeniąt badania BAER, pozwalającego na wykrycie jednostronnej głuchoty. Co ciekawe, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia maleje w momencie, gdy dog argentyński posiada ciemne znaczenie na obszarze głowy.

Dogi argentyńskie mogą również cierpieć z powodu takich dolegliwości, jak chociażby:

  • Dysplazja stawów biodrowych u łokciowych;
  • Alergie skórne i pokarmowe;
  • Rozszerzenie i skręt żołądka;
  • Infekcje uszu;
  • Kardiomiopatia rozszerzeniowa.

Energiczna i mało ostrożna natura rasy sprawia również, że jest ona podatna na urazy mechaniczne. Każdy opiekun doga argentyńskiego jest zobowiązany do bieżącego monitorowania wyglądu i zachowania swojego pupila, a także odbywania regularnych wizyt kontrolnych i badań u specjalisty w dziedzinie weterynarii. Ponadto wskazanym jest także konsultowanie z lekarzem niepokojących objawów oraz zaobserwowanych nieprawidłowości, gdyż rasa ta wykazuje skłonności do skutecznego ukrywania danych schorzeń.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Dog argentyński nie będzie psem dla każdego. Dotyczy to w szczególności całkowicie niedoświadczonych i początkujących opiekunów, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z psami. Zakup czworonoga tej rasy powinien więc zostać szczegółowo przemyślany, a w trakcie podejmowania decyzji zaleca się zasięgnięcie porady u hodowców lub miłośników rasy.

Idealny właściciel doga argentyńskiego to osoba zrównoważona, wyrozumiała, a przy tym również zdecydowana i konsekwentna w podejmowanych działaniach. Pies nie odnajdzie się w ciasnym kojcu lub na uwięzi, gdyż wymaga kontaktu z człowiekiem oraz aktywności fizycznej, a jego opiekunowie są zobowiązani do zadbania o prawidłowe ułożenie czworonoga oraz jego socjalizację. Błędnie poprowadzony pies może bowiem stanowić zagrożenie dla swojego otoczenia.

Dog argentyński a dzieci

Ze względu na fakt, iż rasa cechuje się dużymi rozmiarami, a także masywną budową, z pewnością nie będzie ona pierwszym wyborem rodzin z dziećmi. Nie oznacza to jednak, że dog argentyński nie odnajdzie się w towarzystwie pociech. Będzie to jednak wymagało zaangażowania ze strony osób dorosłych, co obejmuje między innymi odpowiednie przygotowanie psa i zapoznanie go z dzieckiem, bieżące monitorowanie i kontrolowanie wszelkich wspólnych interakcji, a także nauczenie pociechy prawidłowego obchodzenia się ze zwierzęciem.

Dog argentyński o wiele lepiej odnajdzie się w towarzystwie starszych dzieci, które będą w stanie zrozumieć i uszanować jego potrzeby, granice oraz preferencje.

Dog argentyński a inne zwierzęta domowe

Dog argentyński a inne zwierzęta domowe

Dog argentyński w kontakcie z całkowicie obcymi zwierzętami może wykazywać sporą nieufność. Względem psów (szczególnie samców) rasa bardzo często uwidacznia swoją dominującą naturę, natomiast uciekające koty niejednokrotnie stanowią cel polowania. Dlatego też opiekunowie powinni poświęcić odpowiednią ilość czasu oraz zaangażowania w wychowanie pupila, a także jego socjalizację. Błędnie poprowadzony pies może bowiem okazać się utrapieniem – szczególnie podczas spacerów w miejsca, gdzie znajdują się inne czworonogi. Ponadto właściciele doga argentyńskiego muszą również na bieżąco kontrolować reakcje swojego zwierzęcia, a także upatrywać potencjalnego zagrożenia, czy też sytuacji, które mogłyby wzbudzić u psa niepożądane zachowania.

Zalety i wady rasy

Zalety i wady rasy

Zalety:

  • Idealnie sprawdza się w roli stróża,
  • Odnajdzie się w roli asystenta myśliwego,
  • Wierny i oddany swojej rodzinie,
  • Aktywny fizycznie i lubiący zabawę,
  • Inteligentny,
  • Akceptuje dzieci.

Wady:

  • Wymaga doświadczonego właściciela,
  • Może zachowywać się agresywnie,
  • Ma skłonności do dominacji.

Ciekawostki

Ciekawostki o dogu argentyńskim

Dogi argentyńskie, jako rasa stworzona w celu polowań, odnalazła się również w kłusownictwie. Ich zadaniem nieraz było wówczas tropienie i zabijanie takich zwierząt, jak chociażby pumy czy też pekari. Na chwilę obecną ich niezwykłe umiejętności sprawdzają się między innymi w różnorodnych służbach, na przykład w argentyńskiej policji.

Dog argentyński – popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Benito, Rolo, Savio, Leo, Paco, Magnus, Zoroo, Sergio, Orson, Albus, Blizzard, Digger. Alaska, Freya, Yuki, Bonita, Tia, Denali, Mara, Kiara, Paloma, Blanca, Diva, Nora, Darla.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje dog argentyński

Kosztują 2500-6000 zł.

Ile żyje dog argentyński

Psy tej rasy żyją 10 do 15 lat.

Jak wygląda dog argentyński

To duże, muskularne psy o jednolicie białej maści, które mogą mieć ciemne znaczenia na pysku,

Dog argentyński gdzie kupić

Zalecamy wyłącznie adopcję z renomowanej i zarejestrowanej hodowli.

Dog argentyński jak wychowac

Rasa jest uznawana za agresywną, wymaga więc doświadczonego opiekuna i szkolenia opartego na metodach pozytywnego wzmocnienia. Konieczna jest też odpowiednia socjalizacja psa.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 28.09.2020

Udostępnij