Czy można odchudzać psa?

Czy można odchudzać psa?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Niestety od jakiegoś czasu problem ten dotyczy nie tylko ludzi, ale również zwierząt domowych. Jak radzić sobie z problemem otyłości u czworonogów? Czy można odchudzać psa? Jak to zrobić? Oto krótki przewodnik o nadwadze i odchudzaniu czworonoga.

O otyłości u psa mówimy, kiedy masa jego ciała zostaje przekroczona o ponad 25% w stosunku do prawidłowej wagi dla danego osobnika. Natomiast już przy przekroczeniu masy optymalnej o 5% mamy do czynienia z nadwagą.

Czynniki predysponujące do otyłości

Możemy wymienić co najmniej kilka istotnych przyczyn otyłości u psów:

  1. Przekarmianie przez właściciela – jest to jedna z najczęstszych przyczyn problemów związanych z psią nadwagą. Zbyt częste karmienie, podawanie za dużych ilości jedzenia, podawanie posiłków wysokokalorycznych, podkarmianie smakołykami pomiędzy posiłkami to najczęściej popełniane przez właścicieli błędy żywieniowe.
  2. Zabieg kastracji/sterylizacji – ta rutynowa operacja u zwierząt towarzyszących wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie, również na jego metabolizm, co przy nieodpowiednim żywieniu może przyczyniać się do problemów z nadwagą.
  3. Mała ilość ruchu/brak ruchu – zbyt mała aktywność fizyczna w stosunku do ilości kalorii dostarczanych organizmowi skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej.
  4. Problemy endokrynologiczne – do najczęstszych schorzeń hormonalnych u psów należy niedoczynność tarczycy, w której przebiegu często dochodzi do nadwagi.
  5. Wiek – wraz z wiekiem tempo metabolizmu w organizmie psa spada, co predysponuje do nadwagi i otyłości.
  6. Predyspozycje osobnicze i rasowe – niektóre rasy np. Labrador Retriever mają większą skłonność do nadwagi niż inne psy.

CZY MÓJ PIES JEST ZA GRUBY? JAK OCENIĆ KONDYCJĘ PSA?

Aby ocenić, czy pies jest w prawidłowej kondycji, najwygodniej użyć skali BCS (Body Condition Score). Posługuje się ona czterema kryteriami:

  • Widoczność żeber;
  • zarys brzucha i talii;
  • ilość masy mięśniowej;
  • ilość tkanki tłuszczowej.

Pies z wagą prawidłową będzie miał niewidoczne, ale wyczuwalne pod skórą żebra i kręgosłup, a także wyraźnie zarysowane wcięcie w linii brzucha. U psa z nadwagą żebra i kręgosłup będą trudno wyczuwalne, nie będzie również wcięcia w talii. Pod skórą wyczuwalna będzie duża ilość tkanki tłuszczowej. U psa otyłego zauważymy dodatkowo duży, obwisły brzuch, a także otłuszczenie kręgosłupa i klatki piersiowej.

Czy można odchudzać psa?

Oczywiście, że można! Powiem więcej, nawet trzeba! Odchudzanie psa z nadwagą i otyłością jest metodą leczenia. Musi jednak być przeprowadzane stopniowo i „z głową”. Na proces odchudzania czworonoga składa się odpowiednio dobrane, zbilansowane pożywienie oraz wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości psa.

Odpowiednie żywienie

Najłatwiej odchudzać psa, żywiąc go karmą suchą, która jest pełnowartościowa i nie wymaga podawania dodatkowych składników. Bardzo dobrym wyborem będą karmy dla psów z nadwagą.

Jest to dieta z obniżoną wartością energetyczną, dzięki czemu ułatwia proces odchudzania. Ponadto specjalnie opracowana receptura zaspakaja zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dodatkowym atutem karm jest bardzo dobry skład jakościowy. Na przykład sucha karma z królikiem i ryżem dla psów dorosłych z nadwagą BRIT Care Weight Loss.

Aby określić dzienne zapotrzebowanie żywieniowe dla swojego czworonoga, najlepiej zastosować się do wskazówek producenta wybranej przez nas karmy. Każda z diet komercyjnych posiada tabelę, w której rozpisana jest dobowa ilość karmy, jaką nasz pies powinien otrzymać, aby osiągnąć określoną masę ciała.

Dawkę dobową należy podzielić na dwa posiłki, podawane w regularnych porach, i nie dokarmiać zwierzęcia pomiędzy nimi. Należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody.

Aktywność fizyczna

Istotnym aspektem wspomagającym proces odchudzania jest aktywność fizyczna. Jeśli Twój pies ma bardzo słabą kondycję i szybko się męczy, zacznij od krótkich, regularnych spacerów. Stopniowo wydłużaj czas ich trwania. Obserwuj zachowanie czworonoga i kiedy tylko będzie gotów, wprowadź do codziennej rutyny również bardziej aktywne zabawy np. aportowanie. Ważne, aby cały proces odchudzania przebiegał spokojnie i stopniowo.

Stała obserwacja

Istotne jest, aby podczas procesu odchudzania nie zapominać o kontrolowaniu stanu zdrowia psa. Znaczna utrata masy ciała w zbyt krótkim czasie może wpłynąć niekorzystnie na organizm czworonoga. Dlatego całe przedsięwzięcie powinno przebiegać pod nadzorem lekarza weterynarii. Warto kontrolować stan narządów wewnętrznych, wykonując zwierzęciu kontrolne badania krwi.

Determinacja

Pamiętaj! Odchudzanie psa to proces czasochłonny i trudny. Można odchudzać psa, ale żaden czworonóg nie przejdzie na dietę dobrowolnie! Dlatego walka z nadwagą u psa wymaga ustalenia regularnego trybu żywienia i treningu zwierzęcia. Osiągnięcie sukcesu jest możliwe przede wszystkim poprzez determinację właściciela.

Czy można odchudzać psa? Podsumowanie, które Ci się przyda

  1. Czynniki predysponujące do otyłości

    • przekarmienie przez właściciela
    • zabieg kastracji/sterylizacji
    • mała ilość ruchu/brak ruchu
    • Problemy endokrynologiczne
    • wiek
    • predyspozycje osobnicze i rasowe

  2. Jak ocenić kondycję fizyczną psa?
    • Widoczność żeber
    • zarys brzucha i talii
    • ilość masy mięśniowej
    • ilość tkanki tłuszczowej

  3. Czy można odchudzić psa?

    Oczywiście, że tak! Poprzez odpowiednie żywienie, aktywnością fizyczną i stałą obserwację naszego pupila. Dlatego musimy wykazać się determinacją, a cel zostanie osiągnięty.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów Orijen

Data publikacji wpisu: 24.12.2019r.

Udostępnij