Bojownik – zjawiskowa rybka do akwarium

Bojownik – zjawiskowa rybka do akwarium

Bojowniki, zwane także bettami, to słodkowodne rybki, które w naturalnych warunkach spotykane są na terenach południowej Azji. W obrębie tego rodzaju wyróżnia się szereg rozmaitych gatunków, jak chociażby odmiany pręgowane, jawajskie, szmaragdowe, czy syjamskie, będące najpopularniejszymi w domowych akwariach.

Tym, co wyróżnia bojowniki, z pewnością jest ich zjawiskowy wygląd, który przyciąga uwagę i stanowi ozdobę akwarium. Warto jednak pamiętać, że stworzenia te będą potrzebowały odpowiednich warunków, a także starannej opieki. Co więcej, gatunek nie jest również polecany początkującym hodowcom, gdyż wykazuje on specyficzne wymagania, szczególnie względem pozostałych akwariowych lokatorów.

Zobacz: Aksolotl – najważniejsze informacje o gatunku

Podstawowe informacje

 rozmiar

wzrost: 6-8 cm

 kolor najczęściej czerwony, niebieski i fioletowy
długość życia  od 2 do 5 lat
główne cechy  agresywne, niezależne, średnio aktywne

Ile żyje bojownik?

Ile żyje bojownik?

Bojowniki najczęściej żyją od 3 do 5 lat, jednak nieraz są one podatne na rozmaite dolegliwości. Na długość życia rybki wpływają ponadto czynniki takie, jak warunki bytowe, czy też pochodzenie.

Wśród często spotykanych chorób wyróżnia się między innymi:

  • Problemy w funkcjonowaniu pęcherza pławnego,
  • Bakteryjne zapalenie skóry,
  • Dolegliwości płetw,
  • Oodinozę (wywoływaną pierwotniakami),
  • Ichtiofonozę (dolegliwość wywoływaną pasożytniczym grzybem).

Jak dbać o rybę bojownika?

Jak dbać o rybę bojownika?

Każdy bojownik będzie wymagał odpowiednich warunków bytowych. Obowiązkiem hodowcy jest więc zagwarantowanie zwierzęciu dopasowanego akwarium (wraz z niezbędnymi akcesoriami), optymalnej temperatury i czystości wody, a także zbilansowanego pokarmu. Co więcej, bojownik nie sprawdzi się również jako rybka do towarzystwa dla wszelkich innych stworzeń, gdyż nieraz bywają one terytorialne oraz bardzo waleczne.

Z łatwością można więc zauważyć, iż opieka nad bojownikiem nie należy do najłatwiejszych. Początkujący akwaryści mogą wówczas doświadczać rozmaitych problemów, które z kolei nieraz wywierają negatywny wpływ na samą rybkę.

Jakie ryby toleruje bojownik?

Jakie ryby toleruje bojownik?

Bojowniki z natury wykazują duże skłonności do walk zarówno między sobą, jak i z innymi rybkami akwariowymi. Z tego względu dobór towarzystwa dla gatunku powinien odbywać się w przemyślany, a zarazem odpowiedzialny sposób.

Powszechnie przyjęło się uznawać, że samce bojowników cechują się o wiele bardziej nieprzyjaznym usposobieniem. Dlatego też nie zaleca się trzymania dwóch osobników w jednym akwarium, gdyż może to skończyć się poważnym uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią jednego z nich. Nie oznacza to jednak, że posiadanie dwóch samiczek jest w pełni bezpieczne. Nieraz wykazują one równie waleczne skłonności, przez co mogą walczyć o dominację w niemal tak zawzięty sposób, jak robią to samce.

Rybki do akwarium, w którym przebywa bojownik, nie mogą osiągać dużych rozmiarów. Z drugiej strony jednak zbyt małe gatunki stanowią bardzo łatwy cel, przez co nieraz stają się ofiarami.

Wśród stworzeń, przy których bojownik będzie czuł się komfortowo, wyróżniane są gatunki takie, jak chociażby:

  • Kirysek pancerny,
  • Piskorek,
  • Gupik Endlera,
  • Krewetka filtrująca,
  • Bystrzyk,
  • Otosek,
  • Ślimaki (np. typu helmet).

Sprawdź: Filtry do akwarium – jak wybrać?

Akwarium dla bojownika

Akwarium dla bojownika

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, każdy bojownik będzie potrzebował odpowiednio dopasowanego akwarium. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż nie powinno ono przyjmować postaci małej szklanej kuli. Tego typu rozwiązania przyczyniają się bowiem do całkowitej utraty orientacji, co z kolei niesie za sobą ogromny stres. O wiele lepszym wyborem jest więc kwadratowy lub prostokątny model z pokrywą, który dodatkowo cechuje się pojemnością dopasowaną pod względem ilości lokatorów w akwarium, a także jego wyposażenia.

Każdy opiekun bojownika musi zadbać również o kwestie takie, jak pH oraz temperatura wody. Wartość pH powinna mieścić się w granicach 6,0-7,5, natomiast temperatura wody nie może być niższa niż 20°C, przy czym najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie jej w przedziale 25-28°C.

Do niezbędnego wyposażenia akwarium dla bojownika zalicza się wysokiej jakości filtr, oświetlenie, a także grzałkę z termostatem. Co więcej, gatunek ten potrzebuje również miejsc, w których schroni się w przypadku poczucia zagrożenia. Z tego względu z pewnością warto zainwestować w dekoracje takie, jak domki, jaskinie oraz gęste rośliny.

Przeczytaj więcej: Jak udekorować akwarium?

Pokarm dla bojownika

Pokarm dla bojownika

Bojowniki cechują się odwróconymi pyskami, przez co pokarm spożywają głównie zaraz przy powierzchni wody. Ponadto w naturalnych warunkach gatunek ten zalicza się do drapieżników oraz mięsożerców, przez co podstawą ich diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego.

Co więcej, dieta stworzenia wywiera wpływ na takie aspekty, jak chociażby intensywność ubarwienia, a także długość życia. Z tego względu kwestia żywienia nie powinna być bagatelizowana. W przeciwnym razie zwierzę może bowiem okazać się o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości, które znacząco obniżą jakość jego życia.

Wśród ulubionych przysmaków bojowników wyróżnia się rozmaite larwy owadów, zooplankton, niewielkie bezkręgowce, rureczniki, artemię, czy też narybek innych stworzeń. Z pewnością warto więc postawić na gotową mieszankę o wysokiej jakości, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym również witaminy i minerały. Jednocześnie karma może przyjmować suszoną, mrożoną lub liofilizowaną formę, w zależności od preferencji.

Ile kosztuje bojownik?

Ile kosztuje bojownik?

Ceny bojowników są niezwykle zróżnicowane. Nieraz są one uzależnione od kwestii takich, jak chociażby wygląd danego osobnika, jego barwa, płeć a także pochodzenie. W klasycznych sklepach zoologicznych najczęściej nie są to jednak zbyt wysokie kwoty, gdyż wahają się w granicach od 15 do około 50 zł. Jednocześnie warto zaznaczyć, że samice przeważnie są nieco tańsze od samców. Istotnym jest również fakt, iż niektóre sklepy zoologiczne oferują bojowniki w słabym stanie, chore, a nieraz także okaleczone. Przed zakupem konkretnego osobnika warto więc dokładnie się mu przyjrzeć, aby zwierzę mogło prawidłowo funkcjonować.

Często o wiele lepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego sklepu, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą ryb. Wówczas przyszli hodowcy zyskują bowiem pewność, że zakupiony bojownik jest zdrowy i pochodzi ze sprawdzonego źródła. W takim przypadku cena zwierzęcia może jednak okazać się odrobinę wyższa.

Sprawdź: Dlaczego warto mieć rybki w akwarium?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm i akcesoriów dla rybek bojowników

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje bojownik

Żyją one 2-5 lat.

Jakie ryby toleruje bojownik

Może on dzielić akwarium z niewielkimi, spokojnymi gatunkami ryb. Sprawdzą się na przykład gupiki endlera, kiryski, otoski, neony czy też bystrzyki.

Ile kosztuje bojownik

Kosztują one około 5 do 15 zł.

Bojownik jaka temperatura wody

Temperatura powinna wynosić 25-28 stopni.

Bojownik samiec czy samica jak odroznic

Samce są bardziej okazałe i kolorowe, mają dłuższe płetwy, natomiast samica ma na brzuchu pokładełko.

Bojownik jakie akwarium

Polecane jest prostokątne akwarium o pojemności co najmniej 30-50 l.

Bojownik w kuli co potrzebuje

Akwarium typu kula nie jest odpowiednie dla bojownika.

Bojownik gdzie kupić

Można je kupić w niektórych sklepach zoologicznych lub u hodowcy.

Data publikacji: 12.09.2022

Udostępnij