Akwarium dla żółwia – jak dopasować odpowiednie?

Akwarium dla żółwia – jak dopasować odpowiednie?

Żółwie to niezwykle fascynujące stworzenia cieszące się zainteresowaniem wśród zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych hodowców. Należy jednak zaznaczyć, że zwierzęta te wykazują również konkretne potrzeby i wymagania, którym należy sprostać.

Prawidłowa opieka nad żółwiem nieraz stanowi zagadkę, szczególnie w przypadku początkujących właścicieli. Niezależnie od swojego gatunku, każdy osobnik będzie potrzebował absolutnej podstawy, jaką jest akwarium. Co więcej, musi ono cechować się odpowiednią wielkością, oświetleniem, temperaturą, a także czystością.

Jeśli więc planujesz zakup lub adopcję żółwia, ale nie posiadasz doświadczenia w opiece nad tymi zwierzętami – poniższy artykuł zawiera wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą na postawienie pierwszych kroków i zaznajomienie z tematyką hodowli żółwi.

Zobacz: Hodowla żółwia – co warto wiedzieć na początek?

Jakie akwarium dla żółwia wybrać?

Jakie akwarium dla żółwia wybrać?

Żółwie wodno-lądowe, jak sama nazwa mówi, prowadzą różnorodny tryb życia. Z tego względu będą one potrzebowały zarówno części wodnej, umożliwiającej im swobodne pływanie, jak i lądowej, która posłuży za przestrzeń do odpoczynku, a także do wygrzewania się.

Do podstawowych cech wyróżniających odpowiednio dopasowane akwarium, zalicza się:

  • Szczelność zbiornika,
  • Optymalną pojemność,
  • Wysoką jakość wykonania,
  • Całkowity brak lub możliwość demontażu górnej pokrywy.

Akwarium może być wykonane ze szkła lub akrylu. Te drugie okazują się o wiele lżejsze, jednak ich ceny sięgają znacznie większych kwot. Warianty szklane są natomiast popularniejsze, tańsze, ale również mniej wytrzymałe oraz ciężkie.

Wielkość akwarium – jak dopasować odpowiednią?

Wielkość akwarium – jak dopasować odpowiednią?

Żółwie wodno-lądowe cechują się niezwykłą ruchliwością, przez co wymagają one stosunkowo dużych przestrzeni. Co więcej, stworzenia te nie wykazują zdolności adaptacyjnych, przez co obowiązkiem każdego opiekuna jest możliwie najlepsze odwzorowanie naturalnych warunków bytowych zwierzęcia. Z tego względu jego akwarium powinno być odpowiednio duże, co z kolei nieraz okazuje się problematyczne.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż minimalna pojemność akwarium dla żółwia wynosi 200 litrów. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż kwestia ta jest uzależniona nie tylko od gatunku zwierzęcia, ale również jego rozmiarów oraz płci. Samice okazują się bowiem większe od samców, przez co naturalnie będą one wymagały nieco bardziej rozbudowanych przestrzeni.

W związku z tym, że dopasowanie optymalnej pojemności akwarium dla żółwia nieraz staje się problematyczne, poniższa tabela prezentuje szacunkowe wymagania gatunków, które w domowych hodowlach spotykane są najczęściej.

Gatunek Pojemność akwarium (w litrach)
Czerwonolicy 230-300 l
Żółtolicy 200-300 l
Żółtobrzuchy 200-380 l
Błotny 230-270 l
Ozdobny 300-450 l
Malowany 200 l

Jak urządzić akwarium dla żółwia?

Jak urządzić akwarium dla żółwia?

Żółwie spędzają w akwarium niemal całe swoje życie. Z tego względu ich przestrzeń powinna zostać odpowiednio wyposażona, aby zwierzęta miały wszystko to, czego potrzebują.

Wśród całkowicie niezbędnych akcesoriów akwariowych wyróżnia się zestaw odpowiednich lamp, wysokiej jakości system filtracji, a także wyspę lądową, na której żółw będzie mógł swobodnie wypoczywać. Co więcej, nad akwarium zaleca się zamontowanie siatki uniemożliwiającej ucieczkę zwierzęcia. Plastikowa lub szklana pokrywa znacznie utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza, a także obniża skuteczność lamp grzewczych. Warto więc unikać tego typu rozwiązań, jednocześnie zastępując je bardziej odpowiednimi opcjami.

Oświetlenie i temperatura wody

Oświetlenie i temperatura wody

Jednym z kluczowych warunków prawidłowego rozwoju każdego żółwia wodno-lądowego jest możliwość wchłaniania wapnia. Składnik ten wpływa bowiem na zdrowie zwierzęcia, tym samym zapobiegając schorzeniom skorupy i układu kostnego. Aby pupil mógł w łatwy sposób absorbować wapń, będzie on potrzebował witaminy D, która z kolei jest zapewniana przez ekspozycję na promienie UVB. Lampa UVB stanowi więc absolutną podstawę wyposażenia każdego akwarium, o czym zdecydowanie nie należy zapominać.

Żarówki UVB nie zagwarantują jednak odpowiedniej temperatury. Z tego względu koniecznym jest również zakup lampy grzewczej oraz skierowanie jej na jeden punkt w obrębie akwarium. Najczęściej jest to obszar wyspy, przez co żółw uzyska możliwość wygrzewania się i utrzymywania temperatury swojego ciała na optymalnym poziomie, który wynosi 28°C.

W opiece nad żółwiem kluczową rolę odgrywa także temperatura wody. Jej wartość powinna mieścić się w granicach od 26 do 28°C, co jest możliwe do osiągnięcia poprzez zastosowanie grzałki do wody. Warto, aby w akwarium została ona odpowiednio ukryta lub zamontowana tak, żeby zwierzę nie miało do niej dostępu.

Odpowiednia filtracja

Odpowiednia filtracja

Brudna woda, która nie jest filtrowana w prawidłowy sposób, nieraz stanowi podstawę do rozwoju chorób i infekcji, co z kolei może okazać się zagrożeniem dla zdrowia i życia żółwia. W związku z tym, każde akwarium powinno zostać wyposażone w odpowiednio dopasowany filtr.

W przypadku żółwi wodno-lądowych najczęściej stosowane są filtry zewnętrzne (tzw. kubełkowe). Ogólnie przyjętą zasadą jest wybór urządzenia, którego przepływ jest dwukrotnie większy niż pojemność akwarium. Jeśli więc lokum żółwia ma pojemność 200 litrów, filtr powinien posiadać moc przerobową na poziomie 400 litrów.

Koniecznym okazuje się także napowietrzanie wody, które umożliwia rozwój i funkcjonowanie pożytecznych bakterii. Wysokiej jakości filtry nieraz posiadają również funkcję napowietrzania, jednak przed zakupem wybranego wariantu zdecydowanie warto jest zwrócić na to uwagę.

Wyspa dla żółwia

Wyspa dla żółwia

W przypadku żółwi wodno-lądowych wyspa lub platforma stanowią absolutnie niezbędny element wyposażenia akwarium. Tego typu akcesoria powinny cechować się odpowiednią konstrukcją, która umożliwi zwierzęciu swobodne i bezproblemowe przedostanie się na wybraną powierzchnię.

Wyspa jest miejscem, z którego zwierzę będzie korzystało w celu odpoczynku, wygrzania się oraz uzupełnienia witaminy D, wspomnianej we wcześniejszych akapitach. Z tego względu musi ona przyjmować stosunkowo duże rozmiary, aby pupil bez problemu mógł na niej przebywać.

Jakie rybki do akwarium dla żółwia?

Jakie rybki do akwarium dla żółwia?

Akwarium dla żółwia często jest w stanie pomieścić znacznie więcej lokatorów. Stworzenia te są w stanie funkcjonować z rozmaitymi gatunkami ryb, jednak przed zakupem konkretnych osobników warto zadbać o to, aby zwierzęta nie wyrządziły sobie nawzajem krzywdy. Większość żółwi traktuje ryby jako pożywienie. Z tego względu koniecznym okazuje się wybór takich gatunków, które będą w stanie sprawnie uciec przed większym lokatorem.

Wśród popularnych gatunków ryb, które sprawdzą się w jednym akwarium z żółwiem, wyróżnia się:

  • Neonki,
  • Danio pręgowany,
  • Kirysek,
  • Brzanka wysmukła,
  • Molinezja ostropyska,
  • Glonojady.

Należy jednak zaznaczyć, że decydując się o wzbogacenie przestrzeni żółwia rozmaitymi rybkami, koniecznym jest również wyposażenie akwarium w dodatkowe rośliny, domki, kamienie lub inne schronienia, z których będą mogły one skorzystać.

Sprawdź: Jakie akcesoria wybrać do terrarium?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Opieka nad żółwiem wodno-lądowym nieraz przynosi ogrom satysfakcji. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to również obowiązek, który niekiedy będzie wymagał stosunkowo dużych ilości czasu oraz uwagi ze strony opiekuna.

Wybór oraz wyposażenie akwarium to jedynie początek przygody z hodowlą żółwia. Do nieodłącznych elementów zalicza się bowiem również jego żywienie, a także utrzymywanie w dobrym zdrowiu. Co więcej, lokum zwierzęcia będzie wymagało regularnego czyszczenia, cotygodniowych podmian wody, a także comiesięcznego porządkowania całego akwarium.

Przed zakupem lub adopcją żółwia z pewnością warto więc zapoznać się z wymaganiami konkretnego gatunku, a także przemyśleć swoją decyzję oraz określić, czy jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór pokarmów i akcesoriów dla żółwi

Udostępnij